فرهنگ عاشورا رنگ کهنگی به خود نمی‌گیرد

فرهنگ عاشورا رنگ کهنگی به خود نمی‌گیرد

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام جعفرزاده عصر یکشنبه در مراسم تجلیل از پیرغلامان حسینی در مشگین‌شهر اظهار کرد: با گذشت قرن‌ها از حادثه درس‌آموز کربلا فرهنگ عاشورا و مبانی فکری امام حسین (ع) و یاران باوفایش هیچ وقت رنگ کهنگی و دیرینگی به خود نمی‌گیرد بلکه این فرهنگ همواره مبین حق و نجات‌دهنده بشر از ظلمات است.

وی تصریح کرد: در این سال‌ها به همت مداحان، پیرغلامان حسینی و عاشقان صدیق و رهروان پرصلابت امام حسین (ع) و یاران باوفایش این فرهنگ با اصالت و اندیشه نورانی کربلایی به ما رسیده و ضرورت دارد در بهترین قالب به نسل‌های بعدی نیز منتقل شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل تلاش پیرغلامان حسینی نظیر حاج علی نورمحمدی در مشگین‌شهر را در برپایی محافل و مجالس عزای حسینی ستودنی توصیف کرد و گفت: حرکتی که پیرغلامان حسینی، مداحان، شعرا و مرثیه‌سرایان آغاز کرده‌اند، حرکتی منتج به بهترین نتیجه و فایده در ارتقا فرهنگ معنوی عاشورایی است.

جعفرزاده افزود: بشریت امروز تشنه چنین معارفی است و هرگز نمی‌توان در مسیر تعالی و تکامل بشر از اندیشه‌های نورانی ائمه اطهار و حریت و آزادگی آنها به سادگی گذشته و این گنجینه عظیم را نادیده گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در آستانه ماه محرم بار دیگر در حساس‌ترین مقطع فرهنگ غنی عاشورایی را باید مورد توجه قرار دهیم تا با پیمودن مسیری که امام حسین (ع) و یارانش طی کرده‌اند، بتوانیم به اهداف اصلی دست پیدا کنیم.

در این مراسم از پیرغلامان حسینی مشگین‌شهر به ویژه حاج علی نورمحمدی پیرغلام حسینی و نخستین خبرنگار شهرستان مشگین‌شهر با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.

این پیرغلام حسینی که ۴۰ سال عمر خود را صرف توسعه و گسترش فرهنگ حسینی کرده موفق به تألیف چهار جلد کتاب با محوریت قیام عاشورا و نهضت سیدالشهدا (ع) کرده و از سال ۱۳۳۶ نیز به عنوان خبرنگار خطه مشگین‌شهر فعالیت داشته و بنیان‌گذار چاپ و نشر در این شهرستان است.

دیگر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی این پیرغلام حسینی تعزیه‌خوانی، شبیه‌خوانی و همچنین تلاش در جهت شناساندن آئین‌های سنتی عاشورایی در منطقه مشگین‌شهر است که در قالب یک مجلد تقدیم علاقمندان شده است.

اخبار مرتبط

پوستر چهاردهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه رونمایی شد

مطالبه عمومی برای حضور در اربعین

اعلام ویژه برنامه‌های حرم امام رضا (ع) در دهه سوم ماه محرم

0 نظر

ارسال نظر

capcha