رعایت پروتکل های بهداشتی در عزای سیدالشهدا لازم است

رعایت پروتکل های بهداشتی در عزای سیدالشهدا لازم است

به گزارش سراج24، حجت الاسلام علی حسین زاده ظهر یکشنبه در نشست توجیهی متولیان حسینیه‌ها و مداحان لامرد اظهار داشت: ماندگاری قیام سیدالشهدا در طول تاریخ حافظ قرآن و دین بوده و هست، و باید آن را حفظ کرد.

وی حفظ شعائر حسینی را مهم دانست و گفت: خداوند محبت سیدالشهدا را در عالم هستی گسترش داده است، و این حرکت، یک حرکت مهم و ارزشمندی ست که باید قدردان آن بود.

امام جمعه لامرد گفت: در اسلام جریان منبر بر روضه برتری ندارد، و در کنار روضه نیز منبر هم گیراست، که جریان عاطفه و عقلانی با هم موج میزند.

حجت الاسلام حسین زاده تصریح کرد: قیام سیدا لشهداء روز به روز باید درون ما تقویت شود، و برپایی این جلسات، از جلسات دوست داشتنی ست که باید به نحو شایسته انجام شود.

وی در مورد تعزیه‌ها گفت: کسی نباید این هنر نمایشی و آئینی را به فراموشی بسپارد و اگر هم ایرادی وارد است باید به درستی اصلاح کرد و این خود یک روضه و سنتی ست که این هنر مصور هر ساله تکرار می‌شود.

حجت الاسلام حسین زاده تاکید کرد: بنده به عنوان امام جمعه، به صراحت اعلام می‌کنم در مسئله عزاداری سیدالشهدا با هیچکس شوخی نداریم و اصل صورت مسئله را نباید پاک کرد، زیرا هیچ فرقی بین حسینیه و تعذیه ها نمیبینم، و اگر مشکلی هست اصلاح کنید، و آقایان این را بدانند که در این منطقه چقدر عروسی‌ها گرفته شد اما برخورد جدی ندیدیم.

امام جمعه لامرد با اشاره به اینکه جان مردم برای ما مهم است، و آن چیزی که به نفع مردم هست انجام شود تصریح کرد: به دنبال تعطیلی عزای سیدالشهدا نباشیم، بهداشت در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم عزاداری ورود کند، و اگر جایی رعایت نمی‌شود برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه نمی دانم چرا عده‌ای بر عدم برگزاری تعزیه‌ها تاکید دارند، افزود: چرا، وقتی که به آئین‌های مذهبی می‌رسید کمیتمان لنگ است، و هر تعزیه‌ای که نمی‌تواند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند تعطیل کنید و این جریان معنوی برای حسینی‌ها هست.

در ادامه جلیل احمدی رئیس کانون مداحان شهرستان لامرد نیز تصریح کرد: اولین چیزی که مهم است باید به قانونی که تفویض اختیار شده است عمل کنیم و تندیس قانون، ما مداحان هستیم.

او گفت: ما نوکر مداحان هستیم و خودمان را باید خرج ائمه کنیم، و نه اینکه ائمه را خرج خودمان کنیم.

مسئول آموزش کانون مداحان فارس تاکید کرد: بانیان محافل و مجالس و حسینیه‌ها از مداحان کد دار استفاده کنند زیرا از فیلتر کانون مداحان رد شده‌اند.

اخبار مرتبط

آیین سنتی اذن عزا در حرم مطهر رضوی برگزار شد

افزایش ابتلا به کرونا در استان مرکزی/شدت بیماری نگران کننده نیست

دپوی دارو در خوی/ خطر آنفلوانزا و کرونا جدی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha