طشت‌گذاری با استثنائات کرونایی در اردبیل

طشت‌گذاری با استثنائات کرونایی در اردبیل

به گزارش سراج24، در مراسمی که عصر شنبه در مسجد جامع اردبیل برگزار شد، با حال و هوای کرونایی و متفاوت‌تر از سال‌های گذشته و رعایت فاصله دو متری و به صورت محدود و در کمتر از دو ساعت آئین طشت‌گذاری برگزار شد تا اهالی استان اردبیل خود را در آستانه ماه محرم آماده نواهای شورانگیز حسینی کنند.

دارالارشاد اردبیل که به پایتخت حسینیت شهرت یافته از چند روز پیش با برپایی محافل عزاداری محدود در محلات مختلف و به شکل رسمی با برگزاری آئین سنتی، مذهبی طشت‌گذاری به استقبال ماه عزای حسینی رفتند تا با شور و حال خاص امسال را نیز در حسینیه‌ها و مساجد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این برنامه‌های مناسبتی حضور پیدا کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل به شکوه و عظمت چنین آئین‌های معنوی و ارزشی با رعایت موازین بهداشتی اشاره کرد و گفت: از امروز تمام شهرها و روستاهای استان اردبیل جامه سیاه حسینی بر تن کردند تا در عزای فرزند حضرت زهرا (س) بر سر و سینه زده و دو ماه محرم و صفر را عزادار باشند.

حجت‌الاسلام جعفرزاده اظهار کرد: مراسم طشت‌گذاری نیز که از روزگار دیرین در اردبیل دایر بوده به پاس حرمت آب و مجاهدتی که یاران امام حسین (ع) در کمک به لشکریان حربن یزید ریاحی در مسیر حرکت به کربلا انجام دادند، برگزار می‌شود تا یاد سقای کربلا حضرت ابوالفضل‌العباس (ع) و جوانمردی او گرامی داشته شود.

وی تصریح کرد: در این روز که مصادف با ۲۷ ذی‌الحجه است، کاروان سالار شهیدان در منزل حرکت خود به سمت کربلا در سوز و حرارت بیابان با لشکر حر مواجه شده و به دلیل تشنگی لشکر حر به آنها و همچنین احشامشان آب تعارف کرده و در طشت‌ها مشک‌های آب خود را ریختند تا لشکر حر و حتی اسبان سپاه آنها سیراب شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: با برگزاری این آئین ارزشمند در اردبیل که از دوره صفویه به یادگار مانده، در حقیقت پیش از کرونا دستجات سینه‌زنی و زنجیرزنی با مرثیه‌خوانی در مسجد جامع اردبیل مراسم باشکوهی را تا نیمه‌های شب برگزار می‌کردند که با تصمیم ستاد کرونا امسال نیز به دلیل شرایط حاد ویروس دلتا مقرر شد تا در کمتر از دو ساعت این مراسم با رعایت فاصله دو متری عزاداران حسینی برگزار شود.

جعفرزاده افزود: مراسم طشت‌گذاری در اردبیل که از مسجد جامع شروع می‌شود، تا روز سی‌ام ذی‌الحجه در محلات و مناطق مختلف ادامه داشته که امسال به دلیل شرایط کرونایی آئین‌های طشت‌گذاری محلات نیز برگزار نخواهد شد.

در شهر اردبیل که به پایتخت حسینیت معروف است، احداث جایگاه طشت در مساجد اردبیل به عنوان یک حرکت ماندگار مورد توجه قرار گرفته و از ویژگی‌های معماری مساجد بوده که در دوره‌های مختلف تاریخی در برخی از منازل اردبیل نیز آئین طشت‌گذاری برگزار می‌شد که در دو سال اخیر به دلیل شرایط کرونایی این مراسم که همواره با حضور محلات شش‌گانه و با شکوه خاص برگزار می‌شد، به شکل محدود در اردبیل برپا شد.

اخبار مرتبط

تولید محلول ضد سرفه برای عفونت گلویی توسط جوان اردبیلی

نماینده مردم اردبیل: سهام کشت و صنعت مغان به اهالی منطقه واگذار شود

۴ شرکت دانش‌بنیان اردبیل در عرصه بین‌المللی مطرح هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha