جزئیات برگزاری مراسم ماه محرم در کرمان

جزئیات برگزاری مراسم ماه محرم در کرمان

به گزارش سراج24، حجت الاسلام غلامحسین حقانی پیش از ظهر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به دغدغه‌های برگزاری مراسم محرم گفت: سوالی که پیش می‌آید این است که آیا بین عزاداری مراسم محرم و حفظ سلامت مردم منافاتی وجود دارد؟ باید بگویم که حفظ سلامت مردم یک امر مهم و یکی از دغدغه‌های جریان‌های مذهبی است. از ابتدای شیوع کرونا که هنوز شیوه نامه‌ای ابلاغ نشده بود، جنبش‌های مذهبی برای مراسم‌هایی که در پیش داشتند یک سری شیوه نامه‌های بهداشتی با مشورت مسئولان بهداشتی تعیین کردند که این نشان دهنده آن است که افراد مذهبی بیش از دیگران حفظ سلامت جامعه را مدنظر داشته‌اند.

حقانی افزود: در سال گذشته و بعد از برگزاری مراسم محرم با شیوه نامه بهداشتی، رهبری از جریان‌های مذهبی تشکر کردند چرا که وزارت بهداشت در آمارهای رسمی اعلام کرده بود که شیوه نامه‌های بهداشتی در مراسم محرم ۸۰ الی ۹۰ درصد رعایت شده است. در حالی که میانگین این عدد در شرایط عادی ۵۰ درصد است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی تاکید ویژه ای دارند، گفت: در حال حاضر به دنبال آن هستیم که مراسم ماه محرم را در فضای باز تشکیل دهیم و با اینکه شیوه نامه‌های جدید با هزینه‌های بیشتری همراه است ولی باز هم آنها را با جدیت دنبال می‌کنیم و مشارکت‌های مردمی در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مراسم مذهبی بیشتر شده است.

وی همچنین اظهار کرد: به علت جهش‌هایی که ویروس کرونا داشته است از مدت‌ها قبل مسئولان تبلیغات اسلامی و وزارت بهداشت در حال بازنگری شیوه نامه‌های سال گذشته بودند که دیدند به علت تغییرات ویروس یک سری مسائل در این شیوه نامه لزومی ندارد و بعضی از آنها باید سختگیرانه تر شوند و مسائلی به آن اضافه شود و در نهایت دستورالعمل‌های جدید از سمت وزارت بهداشت ابلاغ شد.

ممنوعیت فعالیت ایستگاه‌های صلواتی

حجت الاسلام حقانی گفت: محرم امسال استفاده از طبل و سنج که پارسال ممنوع بود، آزاد است و دسته وری محلی ممنوع نیست ولی اگر در مکان خاصی و محل خاصی تجمع صورت بگیرد ممنوع است. همچنین ایستگاه‌های صلواتی که باعث ازدحام جمعیت می‌شود فعالیت نخواهند داشت یا فقط به صورت سیستم صوت فعالیت می‌کنند و نذورات فقط از طریق هیئت‌ها و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد.

حقانی اظهار کرد: یکی دیگر از دغدغه‌های ما بحث سیاه پوش کردن شهر است که با کمک‌های مردمی و همکاری مردم این موضوع در حال انجام است و چون اکثراً کار توسط گروه‌های مردمی پیش می‌رود ما نیز کمکشان می‌کنیم تا کارها سریع‌تر پیش رود.

وی همچنین افزود: فردا ساختمان یکی از پاساژهای کرمان به صورت نمادین و با پخش زنده از صدا و سیما سیاه پوش می‌شود. دو شعار اصلی ما در محرم «نسل به نسل در پناهت هستیم» و «زیر علمت امن ترین جای جهان است: می‌باشد.

حجت الاسلام حقانی با بیان اینکه مراسم محرم خانه وقفی سادات خوشرو نیز که از قدمت بالایی در کرمان برخوردار است در فضای باز برگزار می‌شود، عنوان کرد: روضه‌های خانگی که در فضای مسقف است ممنوعیت دارد ولی روضه‌های خانوادگی مشکلی ندارد که باید با شیوه نامه‌های بهداشتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرد و همچنین اگر روضه‌های کوچک در حیاط، فضای باز و رعایت فاصله اجتماعی باشد مشکلی ندارد و مراسم هر منطقه رصد می‌شود.

حقانی با بیان اینکه پویش «هر خانه یک حسینیه و هر خانه یک پرچم مشکی» در حال رونق در فضای مجازی است، گفت: امسال کمک می‌کنیم بر اساس شیوه نامه‌های بهداشتی هیچیک از هیئت‌ها تعطیل نشوند و اگر مشکل کوچکی هست آن را برطرف کنیم.

وی در پایان افزود : امسال نیز مانند سال گذشته هیئت‌ها برای اخذ مجوز باید از طریق سامانه بیرق https://beyraghmessenger.ir/ ثبت نام کنند و درخواست‌ها توسط آن سامانه و مسئولان بهداشتی و مذهبی بررسی می‌شود.

اخبار مرتبط

اعلام ویژه برنامه‌های حرم امام رضا (ع) در دهه سوم ماه محرم

برگزاری مراسم ماه محرم با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha