حجت‌الاسلام باقری:

نباید جایگاه نماز جمعه را به جناح و گروه خاصی اختصاص بدهیم

نباید جایگاه نماز جمعه را به جناح و گروه خاصی اختصاص بدهیم

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام علی اکبر باقری امام جمعه پارس آباد اردبیل، نظام مقدس جمهوری اسلامی را دارای دو اصل جمهوریت و اسلامیت توصیف کرد و گفت: این دو اصل دو بال پرنده‌ای هستند که هر یک از این بال‌ها نباشد، امکان پیشرفت و تعالی برای این نظام وجود نخواهد داشت.
وی درباره جایگاه مردم در شبکه امامت جمعه اظهار داشت: در عمل نماز‌های جمعه یکی از نمادهای ظهور و بروز جمهوریت نظام است؛ یعنی اینکه ما در نمازهای جمعه حمایت عملی مردم را از جمهوری اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی داریم.
حجت الاسلام باقری با ابراز تأسف از اینکه برخی به دنبال زیر سئوال بردن جایگاه و نقش مردم در نظام سیاسی اسلام و جمهوری اسلامی هستند  ابراز کرد: این‌ها به دنبال نادیده گرفتن حمایت‌های مردمی از این نظام هستند که این امر جفا به جمهوری اسلامی و مردم عزیزی است که اگر حضور مردمی نباشد، شاهد پیروزی انقلاب نبودیم و ادامه انقلاب را نخواهیم داشت.
وی نماز جمعه را تجلی‌گاه حضور مردم و تجلی‌گاه حمایت‌های مردم از انقلاب و نظام توصیف کرد و گفت: هر قدر این ظهور و بروز از کمیت و کیفیت بیشتری برخوردار باشد، هم نظام و هم انقلاب و هم بحث‌های امنیتی حاکم بر جامعه و حتی مسائل اقتصادی وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.
استاد حوزه علمیه با اشاره به خطبه شقشقیه امام علی (ع) گفت: امیر مؤمنان در این خطبه نقش حضور مردم را دارای اهمیت می‌دانند؛ می‌فرمایند اگر حضور حاضر نباشد، اگر حمایت‌های مردمی و حضور مردم در نظام سیاسی نباشد، عملاً کاری از پیش نخواهد برد، حتی حاکمی مانند امیر المؤمنین علی (ع)؛ حتی اگر ایشان در مصدر امور قرار بگیرد و مردم حاضر نباشند و بیعت نکنند، در عمل شاهد عدم شکل‌گیری نظام و حکومت و حاکمیت در اسلام خواهیم بود.
وی نمازهای جمعه را تجلی‌گاه بیعت مردم با ولایت، بیعت مردم با ارزش‌های اسلامی، بیعت مردم با آرمان‌های شهدا و خون شهدا دانست و اظهار داشت: به هیچ وجه نباید جایگاه نماز جمعه را به جناح، گروه، دسته‌ای خاص اختصاص بدهیم. نماز جمعه حتی دفاتر ائمه جمعه، محفل و محلی برای تعالی، پیشرفت، ارتباط، اتحاد و انسجام مردم است.
حجت الاسلام باقری گفت: وظیفه مردم این است که در نماز جمعه شرکت کنند و سنگر حمایت از ارزش‌ها و آرمان‌ها و ولایت را خالی نکنند؛ از سوی دیگر نمازهای جمعه باید خاصیت و محتوایی داشته باشد که مطالبات مردم از تریبون نماز جمعه مطرح شود.
وی ادامه داد: شخصی که در نماز جمعه حاضر می‌شود؛ هنگام ترک این نماز، باید به معلومات دینی، اعتقادی، سیاسی و اجتماعی او افزوده شود؛ خطیب جمعه و نهاد نماز جمعه نیز باید به روش و گونه‌ای اشاره کند که شاهد رضایتمندی مردم باشد.
امام جمعه پارس آباد اردبیل، درباره کمیت و مدت نماز جمعه ابراز داشت: این حق مردم است که وقتی به نماز جمعه می‌آیند، خطیب جمعه، به صورت خلاصه، فشرده و چکیده‌وار مطالب را ارائه کند؛ امروز مدت هر خطبه نماز جمعه باید کمتر از بیست دقیقه باشد؛ امروز امام جمعه با مطالعه و احاطه بر مسائل شهر و منطقه و نظام و حتی نظام بین‌الملل، مسائلی را مطرح کند که نماز گزار با دید کامل با مسائل روز آشنا شود.

اخبار مرتبط

نماز جمعه باید محور اتحاد شهرها و استان‌های کشور باشد

۶ هزار مسئله‌ی کشور را به دولت تقدیم کردیم/ از طریق نمازجمعه مطالبه‌گری خواهیم کرد

به استان اردبیل باید به عنوان قطب کشاورزی توجه شود/ تحول در گردشگری و صنایع تبدیلی در اولویت قرار می‌گیرند

0 نظر

ارسال نظر

capcha