سؤال از وزرا با تغییر دولت از دستور کار مجلس خارج نمی‌شود

سؤال از وزرا با تغییر دولت از دستور کار مجلس خارج نمی‌شود

به گزارش سراج24؛ حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس بیان کرد: طرح سؤال از وزرا و موارد نظارتی مجلس در صورتی که مربوط به عملکرد وزارتخانه‌ها باشد با روی کار آمدن دولت جدید هم  ادامه می‌یابد.

وی افزود: طبق ماده 208 آیین‌نامه داخلی مجلس چنانچه سؤال از وزرا مربوط به عملکرد شخص وزیر باشد با تغییر دولت با روی کار آمدن وزرای جدید سؤال از دستور کار مجلس خارج می‌شود اما در مواردی که سؤال مربوط به عملکرد وزارتخانه است طرح سؤال از دستور کار خارج نمی‌شود و وزیر دولت جدید برای پاسخ به سؤال باید در مجلس حاضر شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: تشخیص اینکه سؤال مربوط به عملکرد وزیر است یا وزارتخانه برعهده کمیسیون تخصصی است که نتیجه آن در صورت اینکه تشخیص داده شود موضوع مربوط به عملکرد وزارتخانه است به صحن مجلس ارسال خواهد شد.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: همچنین در مورد لوایح ارائه شده به مجلس فقط زمانی که دولت جدید درخواست استرداد کند این لوایحه به دولت بازگردانده می‌شود.

وی افزود: براساس مواد 134 و 137 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس در صورتی که دولت جدید رسماً درخواست استرداد لایحه‌ای را مطرح کند آن لایحه در صورتی که کلیاتش در مجلس به تصویب نرسیده باشد به دولت مسترد می‌شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: همچنین اگر کلیات لایحه مذکور قبل از درخواست استرداد دولت در مجلس به تصویب رسیده باشد درخواست استرداد لایحه در صحن مطرح می‌شود و یک نفر مخالف و یک نفر موافق صحبت می‌کنند و در صورتی که مجلس با درخواست استرداد موافقت کند لایحه به دولت بازگردانده می‌شود.

اخبار مرتبط

حاجی دلیگانی: برنامه‌های اعلامی وزرا قابل‌قبول است

مردم هزینه اعتماد دولت به غرب را دادند/ روحانی باید پاسخگو باشد

تنها رئیس جمهور با پشتوانه مردمی بالا می‌تواند دست دزدان را از بیت المال کوتاه کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha