واکسن « کووپارس» واکسنی در تراز جهانی است

واکسن « کووپارس» واکسنی در تراز جهانی است

به گزارش سراج24 به نقل از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دکتر سید رضا بنی هاشمی مدیر تحقیق و توسعه و محقق موسسه رازی با بیان این که واکسن هایی که تا کنون در جهان در مورد کووید ۱۹ ساخته شده اند، می توانند جلوی مرگ و میر را بگیرند، یادآور شد: آمارها نشان می دهد در کشورهایی که واکسیناسیون انجام شده، افراد در صورت ابتلا، علائمی بسیار خفیف از بیماری بروز داده اند و میزان مرگ و میر در این کشورها تا حد قابل ملاحظه ای کمتر از کشورهایی است که واکسیناسیون نکرده اند یا درصد واکسیناسیون در این کشورها پایین است.

وی افزود: این رقم در آمریکا نشان می دهد بیشتر افراد فوت شده بر اثر کرونا، جزء افراد واکسینه نشده هستند و افرادی که واکسن دریافت کرده اند یک صدم درصد فوت شدگان بر اثر کرونا را در این کشور تشکیل می دهند.

بنی هاشمی افزود: مسئول فنی واکسن شرکت مدرنا اعلام کرد با وجود دریافت هر دو دوز واکسن مدرنا، با علائمی خفیف مبتلا به کرونا شده اند اما مشکلی پیش نیامده است.

مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی گفت: واقعیت این است که تمام واکسن ها با درصدهای متفاوت، دارای عوارضی هر چند مختصر هستند و علائمی پس از زدن واکسن مشاهده خواهد شد. واکسن های غیرفعال یا کُشته ایمنی زایی پایین تری دارند و در واکسن های با پلتفرم بر پایه وکتور عوارض بیشتری مشاهده شده است؛ همچنین واکسن های بر پایه پروتئین می توانند واکسن هایی خوب باشند.

مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، با اشاره به جزئیات بیان شده در مورد روند ساخت واکسن «کووپارس» اظهار کرد: واکسن کووپارس نیز جدا از واکسن های ساخته شده در جهان نیست و باید باعث کاهش مرگ و میر و فرم حاد بیماری شود.

به گفته وی، واکسن کووپارس در دو دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی ساخته شده و آخرین مراحل فاز دوم کارآزمایی بالینی این واکسن در حال سپری شدن است.

اخبار مرتبط

کرونا ۱۸ البرزی دیگر را به کام مرگ کشید

پرستار کرمانشاهی با ابتلا به کرونا درگذشت

اردوهای راهیان نور در استان‌های زرد و آبی ممکن شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha