نقش آفرینی هیئت‌ها برای حل مسائل انقلاب

 نقش آفرینی هیئت‌ها برای حل مسائل انقلاب

به گزارش سراج24، محمد حسین طاهری با اشاره به برنامه‌های ماه محرم در سال جاری اظهار کرد: سال گذشته علی رغم تمام محدودیت‌های کرونایی مراسم محرم در هیئت با شعار «هم عرض ارادت و هم حفظ سلامت» برگزار شد و یک شعار کلی نیز با عنوان «با روضهٔ حسین نفس تازه می‌کنیم، وقتی هوای شهر نفس گیر می‌شود» در هیئت‌ها محور قرار گرفت.

معاون فرهنگی تبلیغات استان قزوین اذعان کرد: با توجه به شرایط کرونا سال گذشته بیشتر مراسم در فضای باز برگزار می‌شد و برخی از هیئت نیز به علت محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعطیل شد.

وی افزود: امسال یکی از محورهای جدی ما در ماه محرم برگزاری گسترده هیئت‌ها با رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری می‌باشد و بناست مراسم با حمایت و پشتیبانی همه جانبه دستگاه‌های حاکمیتی و ظرفیت‌های مردمی برگزار شود و در این امر در نظر داریم که هیئت‌هایی را که در سال‌های گذشته به دلایل مختلف از جمله مشکلات پشتیبانی تعطیل شدند در سال جاری مجدد راه‌اندازی شوند و ما شاهد فعالیت تمام هیئت‌ها و احیای شعائر دینی باشیم.

این مسئول ابراز کرد: محوریت محرم امسال در حوزه پای‌کار آمدن و نقش آفرینی هیئت ها و مردم برای حل مسائل انقلاب انتخاب شده است و هیئت باید گفتمان خدمت‌رسانی و مطالبه‌گری را به‌عنوان محور خود بدانند.

وی ادامه داد: تصور بخش عظیمی از مردم از هیئت برگزاری مراسم و اجرای مداحی و سخنرانی است و این در حالی است که هیئت به‌عنوان یک تشکل مردمی و یا یک نهاد مردم پایه می‌تواند در حل مسائل اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی ورود پیدا کنند که البته باید برای این امر سازوکار محتوایی، گفتمان و جریان سازی تعریف شود تا هیئت‌ها با اجرای این موارد بتوانند خود را ارتقا داده و به یک هیئت خدمت‌رسان تبدیل شوند.

طاهری عنوان کرد: محور محرم سال جاری «هیئت و تحول» با شعار «مکتب تو درس‌های تازه‌ای دارد هنوز» است که ضمن هماهنگی‌های انجام شده با سازمان زیباسازی، شهرداری، صدا و سیما و دیگر نهادها در فضای رسانه‌ها و بصری شهر جریان سازی می‌شود.

وی ادامه داد: طبق هماهنگی‌های انجام‌شده با نماینده ولی‌فقیه در استان، جبهه فرهنگی انقلاب، جامعه ایمانی مشعر، کانون مداحان، شورای هیئت مذهبی، بسیج مداحان، هیأت رزمندگان، استانداری، شهرداری و دیگر نهادهای حاکمیتی و مردمی تمام دستگاه‌ها و مجموعه‌های مرتبط، محرم سال جاری در قالب «ستاد مردمی محرم قزوین» فعالیت خود را انجام می‌دهد تا با انسجام حداکثری در مجموعه‌های مردمی، شاهد همراهی و پشتیبانی دستگاه‌های دولتی نیز باشیم.

طاهری گفت: اقدامات پیش از محرم ما برای تبیین و جریان سازی گفتمان و تشریح اقدامات ویژه محرم، برگزاری دو همایش در تاریخ‌های ۱۲ و ۱۳ مرداد ماه قزوین با حضور مبلغین، مداحان، مبلغات، مدیران و مسئول واحدهای خواهران هیئت‌ها در مسجدالنبی استان است که روز دوازدهم مرداد مراسم مختص به مدیران و روز سیزدهم مختص به مبلغان و مداحان عنوان شده که در قالب سخنرانی، کمسیون و غرفه‌های نمایشگاه و فروشگاهی اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به ایجاد یک خط و سیاست تبلیغی پیش از محرم، شعار سال در فضای تبلیغی شهر قرار می‌گیرد.

طاهری با اشاره به اینکه برای تبیین گفتمان‌، محتوا و کلیپ‌های متعددی با استفاده از ظرفیت کارشناسان، مبلغان و سخنرانان تولید و منتشر می‌شود عنوان کرد: برافراشته شدن پرچم اباعبدالله در میدان سید حسن نصرالله نیز از دیگر برنامه‌های مشترک بین هیئت مذهبی قزوین به‌عنوان مراسم استقبال از محرم است.

وی با اشاره به تولید محتوا برای ارکان هیئت و ارائه محتوا و موضوع برای سخنرانی و مداحی حول محور شعار سال بیان کرد: احیای سنت‌های قدیمی مانند چهارپایه خوانی با حضور چندین هیئت در قالب یک کارگروه در دستور کار است.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: طرح هر کوچه، یک حسینیه توسط چندین هیئت جریان سازی خواهد شد و معتقدیم با توجه به شرایط ظرفیت خوبی برای این دست از مراسم عزاداری وجود دارد.

وی اضافه کرد: احیای روضه‌های خانگی از دیگر اقداماتی است که ظرفیت‌های ویژه‌ای در آن در حل مسائل فرهنگی و اجتماعی نهفته است و در محرم امسال توجه ویژه‌ای به آن شده است.

طاهری از احیا دستگاه خوانی در قزوین خبر داد و گفت: احیا این کار در چند مسجد هدف، در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم بتوانیم این سنت بزرگ و قدیمی در عزاداری قزوین را احیا کنیم.

وی گفت: از دیگر برنامه‌های ستاد محرم استفاده از پرچم در سطح شهر، منازل و خودروها با مشارکت ادارات دولتی و مجموعه‌های مردمی با محوریت زیبا سازی می‌باشد.

وی بیان کرد: برپایی مجموعه گذر محرم در میدان آزادی با غرفه‌های متعدد از جمله مهدکودک حسینی، ایستگاه خوشنویسی و ایستگاه سمعی و بصری، و برنامه اعزام مشاوره خانواده به هیئت، هر هیئت یک مهد حسینی، راه‌اندازی ایستگاه‌های صوتی و تصویری و نصب علامت‌های هیئت به عنوان المان شهری محرم در سطح شهر از دیگر برنامه‌ها برای ایام محرم است.

اخبار مرتبط

آیین سنتی اذن عزا در حرم مطهر رضوی برگزار شد

افزایش ابتلا به کرونا در استان مرکزی/شدت بیماری نگران کننده نیست

دپوی دارو در خوی/ خطر آنفلوانزا و کرونا جدی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha