نقش روضه‌های خانگی در تربیت اصولی فرزندان

نقش روضه‌های خانگی در تربیت اصولی فرزندان

به گزارش سراج24، آئین رونمایی از صندوقچه روضه خانگی توسط خانه ماهد و عقیق با همراهی جامعه ایمانی مشعر، در محل حرم مطهر امامزاده صالح (ع) تهران برگزار شد.

در بخشی از این مراسم حجت‌الاسلام بی آزار تهرانی تولیت آستان مقدس امامزاده صالح (ع) گفت: در نگاه شیعه اگر بگوئیم فلسفه حضور ما در این دنیا حسین شناسی است اشتباه نگفته ایم. وصیت آیت الله بهجت را اگر ببینید، اوج توصیه ایشان توجه به تربت امام حسین (ع) است. از حب به امام حسین (ع) بالاتر سراغ دارید؟ مهد علاقه به امام حسین در روضه است بویژه روضه‌های خانگی.

وی ادامه داد: حواله کسانی که به امام حسین علاقه دارد به روضه‌های حسینی داده اند. از بچگی دیدن بساط روضه این گرایش را در ما ایجاد کرده که به هیأت برویم. در کتاب لمعه آمده که در گوشه‌ای از خانه جایی را برای نماز داشته باشیم تا بچه‌ها به نماز جلب شوند و روضه‌های خانگی هم به همان اندازه تأثیر عمیقی در علاقمند شدن بچه‌ها به ائمه مؤثری است.

حجت الاسلام بی آزار تهرانی در ادامه با اشاره به صندوق‌های روضه خانگی گفت: این کار بسیار زیبایی است که برای حفظ روضه‌های خانگی انجام شده است. این صندوقچه را دریچه‌ای به حریم لاهوتی سیدالشهدا ببینید. علامه طباطبایی فرموده بودند حاجت دنیا و آخرت تان را از پرچم‌های سیاه امام حسین بگیرید.

وی ادامه داد: در این روزها خیلی از هیأت‌ها توان ندارند که با رعایت شیوه نامه‌ها شیدایی عاقلانه کنند و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود بساط از اساس جمع می‌شود.

حاج علی انسانی هم در بخش دیگری از این مراسم به اهمیت توجه به مناسبت‌های دینی و تاریخ اسلام بویژه مباهله گفت: خوشحالم که می بینم شبکه‌های سیما به جوشش آمده اند که چرا روز مباهله مغفول مانده است در حالی که علما آن را ابن غدیر می‌دانند.

وی افزود: واقعاً باید پرسید که چرا بچه شیعه‌ها به گوششان نرسیده است که آقا رسول الله، آن امپراطور عظیم اسلام، با آن مسیحیت قدیم با آن تعداد اندک چه رفتاری داشت؟ امیدوارم بچه شیعه‌های غیور نگذارند حق امیرالمومنین پایمال شود.

نقش روضه‌های خانگی در تربیت اصولی فرزندان

وقف برای امام حسین (ع) فراتر از عشق است

امیرحسین اسدی از داوران مسابقه میدان و کارشناس کارآفرینی هم در سخنان کوتاهی گفت: حسین عشق است و عشق به حسین فراتر از عشق. وقف عشق است و وقف برای امام حسین فراتر از عشق است.

وی افزود: ترکیب بین عشق و کارآفرینی و امام حسین تلاشی فوق‌العاده و یک کارآفرینی هوشمندانه است. پاسخ به نیاز جامعه یکی از تعاریف کارآفرینی است و اینکه تلاشی شود برای پاسخگویی مردم جامعه ما که در این ایام نیازشان عزاداری و روضه است نمونه‌ای عالی برای آن است‌.

اسدی در ادامه گفت: اینکه برای رفع نیاز جامعه از نوآوری و فن‌آوری استفاده کنیم و صندوق اسراری درست کنیم که در هر کدام آنها صدها دل می تپد کاری هوشمندانه و خلاقانه است که من به مجریان آن واقعاً تبریک می‌گوئیم.

این مشاور کارآفرینی در ادامه با بیان اینکه این عظمت نو آوری در خدمت فرهنگ است افزود: ویژگی‌های این صندوق نشان دهنده ذهن خلاق جوانی است که از کرونا نمی ترسد بلکه آن را به زانو در می‌آورد.همه جوان‌های کشور می‌توانند اینچنین وارد میدان کسب و کار شوند و نیازی را بر طرف کنند.

در بخش دیگری از این مراسم مرتضی علایی طراح و مجری طرح صندوقچه روضه‌های خانگی در مورد این طرح گفت: در این مدت که مشغول نوکری برای امام حسین علیه السلام بوده ام هرگز برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده ای نداشتیم و همیشه همه چیز خودش جور می‌شد. امسال هم تنها در دو ماه برای این طرح به نتیجه رسیدیم. با توجه به اینکه روضه‌هایی که ۱۴۰۰ سال توسط مردم دست به دست شده است در این یکی دو سال در خطر فراموشی قرار گرفته است که باید برایش چاره‌ای اندیشید و ما هم اندک نقشی در این اتفاق داشته باشیم. بنابراین به این فکر افتادیم کاری انجام دهیم که دو هزار صندوق به خانه‌های مردم برود تا روضه‌هایی برگزار شود.

صندوق روضه‌های خانگی؛ نماد بیرق‌های برافراشته

ولی ادامه داد: همانطور که پدربزرگی داشتم که سه شهید داشت و هرگز یادم نمی‌رود که در مسجد محل و پارکینگ خانه شأن هرساله روضه امام حسین را برگزار می‌کرد و در نهایت جوانانش را تقدیم راه امام حسین کرد. شیر پاک مادری و نان حلال پدری حداقل نیاز برای افتخار نوکری است.

سپس علایی در مورد اجرای طرح صندوق‌های روضه خانگی گفت: این اولین بار بود که صندوق فناوری و پژوهش برای تأمین بودجه در قالب تسهیلات و مشارکت به ما یاری رساند. امسال کار سختی داشتیم و خیلی فشرده عمل کردیم. پانزده کارگاه تولیدی و بالای ۱۴۰ هزار کالای تولیدی با ماری فشرده شکل گرفت. حتی ظرف یک هفته آئین رونمایی برنامه ریزی شده است‌.

وی تاکید کرد: این یک حرکت مردمی برای احیای روضه‌های مردمی و با وقف مردمی است. تمام تلاش ما برای مقابله با ورود سازمان‌ها است. چرا که حضرت آقا می‌گویند برای رسیدن به اصلاح ساختار حاکمیت و جمهوری اسلامی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی، لایه‌های میانی اجتماع که کنش‌گران اصلی هستند و نخبگان جریان فرهنگ در بدنه مردمی باید جریان سازی کنند.

در انتها این فعال فرهنگی افزود: هدف ما این بود که آغازی برای این جریان باشیم. مردم ما نماد شناسند بنابراین در این صندوق بیرق‌ها و هر آنچه که برای یک روضه خوانی کوچک لازم است گنجانده شده و کشویی هم برای قرار گرفتن ۲۴ زیارت عاشورا و تربت امام حسین در آن تعبیه شده است.

در بخش دیگری از این مراسم سید حسین آقامیری هم گفت: بزرگترین حرف‌های مکتب ما در مورد خانواده است. اگر در شهدا و رزمندگان دفاع مقدس و انقلاب بررسی کنید می‌بینید که ریشه محبتشان به اباعبدالله در خانواده است. روضه‌های خانگی یکی از مهمترین اثراتش ریشه دار کردن علاقه فرزندان ما است به همین دلیل است که هرچقدر رونق بگیرد دشمنان خوشحال‌تر هستند.

وی افزود: از ویژگی‌های روضه‌های خانکی سادگی اقامه آن است. روضه خانگی بهترین کانون تربیت بچه‌های ما است و از ریشه دارترین کارهایی است که جامعه ایرانی اسلامی که قرار است نقش پیش برنده را در جهان اسلام بازی کند، به یک فهمی از ابی عبدالله برسد.

اخبار مرتبط

طرح اعزام روضه‌خوان به روضه‌های خانگی در قزوین اجرا می شود

ترویج روضه‌های خانگی ومحله‌ای توسط خادم‌ یاران رضوی اصفهان

روضه‌های خانگی در محرم برپا شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha