نگاهی جدی به محتوای عزاداری‌ها داشته باشیم

نگاهی جدی به محتوای عزاداری‌ها داشته باشیم

به گزارش سراج24 به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در استان قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه هماهنگی ستاد ساماندهی شئون فرهنگی ویژه ماه محرم اظهار کرد: سال گذشته مسئولان و دست‌اندرکاران تلاش کردند با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی، برنامه‌های محرم و صفر را برپا کنند و از همه عزیزان بخاطر این دغدغه‌مندی‌ها قدردانی می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سلامت مردم بسیار ضروری است، خاطرنشان کرد: رعایت دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی در برپایی برنامه‌های عزاداری همواره محور کار بوده و ان‌شاءالله امسال نیز این برنامه‌ها با توجه هر چه بیشتر به بهداشت وسلامت مردم، برگزار شود.

توجه به محتوای برنامه‌های عزاداری محرم

امام جمعه قزوین در ادامه بیان کرد: بیشتر برنامه‌ها و صحبت‌ها حول محور حوزه سخت‌افزاری کار بود که بسیار اهمیت دارد اما محتوای کار نیز بسیار مهم است و باید با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد و اگر لازم است برای محتوای برنامه‌های عزاداری محرم، جلسه‌ای ویژه در نظر گرفته شود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تعظیم شعائر عاشورایی نهضت اباعبدالله الحسین (ع) را ضروری دانست و افزود: باید خوشحال باشیم و افتخار خود بدانیم که در تعظیم شعائر عاشورایی اباعبدالله الحسین (ع) پای کار هستیم چرا که این مهم لطف خدای متعال است.

وی با بیان اینکه رسول خدا (ص) تعبیر کشتی نجات و چراغ هدایت را برای اباعبدالله الحسین (ع) به کار برده است، عنوان کرد: پیامبر (ص) مردم را از گمراهی و جهل نجات می‌داد و درباره امام حسین (ع) نیز از تعبیر کشتی نجات و چراغ هدایت استفاده کرده که همان رسالت رسول خدا (ص) است و این مهم نشان می‌دهد مردم با فرهنگ عاشورایی حضرت نجات پیدا می‌کنند.

اهتمام به برپایی نماز ظهر عاشورا

آیت‌الله عابدینی با تاکید بر اهتمام به نماز ظهر عاشورا اظهار کرد: تمام قیام اباعبدالله الحسین (ع) برای برپایی نماز و دین بوده که عدالت، عزت، کرامت، معیشت، اخوت و برادری از مصادیق آن است و همه در ظهر عاشورا باید برای اقامه نماز جدیت داشته باشیم و هر کار دیگری را در زمان نماز ظهر عاشورا کنار بگذاریم.

امام جمعه قزوین در این خصوص اضافه کرد: در زمان اذان ظهر روز عاشورا پیش آمده بود صدای تبل‌ها آنقدر بلند بود که صدای اذان به گوش مردم نمی‌رسید و بحمدالله با تلاش مسئولان چندسالی است که این روند در حال اصلاح است و این انسجامی که برای برپایی نماز ظهر عاشورا در حال شکل گرفتن است، بسیار با برکت خواهد بود.

وی توجه و محور قرار دادن اهداف و آرمان‌های قیام اباعبدالله الحسین (ع) را ضروری دانست و گفت: امام حسین (ع) اصلاح امور جدشان را از اهداف قیام معرفی کردند و امروز ما نیز در حوزه اقتصادی، فرهنگی و مدیریت جامعه نیازمند اصلاح و مبارزه با مفاسد هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تاکید بر اینکه بدی‌های امروز حال مردم را خراب کرده است، تاکید کرد: اتفاقاتی که در جامعه افتاده و رنگ و بوی فساد دارد، باید با استمداد از فرهنگ عاشورایی اباعبدالله الحسین (ع) در پی اصلاح و مبارزه با آنها باشیم چرا که مردم از این اتفاقات رضایت ندارند.

آیت الله عابدینی منکر دنیاپرستی را یکی از جدی‌ترین منکرهای آزار دهنده دانست و اظهار کرد: امام حسین (ع) در روز دوم محرم فرمودند، مردمی که تربیت شده فرهنگ دینی نیستند، بنده دنیا هستند و بلاهایی که در این هشت سال بر سر مردم آمد، بخاطر همین دنیاپرستی برخی از مسئولان بود.

وی با بیان اینکه منکر دومی که اباعبدالله الحسین (ع) آن را برجسته نشان داد، حرام‌خواری بود، تصریح کرد: امام خطاب به لشکر یزید فرمودند اینکه شما در مقابل من ایستاده‌اید، بخاطر مال حرامی است که شکم‌هایتان را از آن پر کرده‌اید و همین عامل باعث بروز منکر در جامعه می‌شود.

امام جمعه قزوین بیان کرد: فرهنگ عاشورایی اباعبدالله الحسین (ع) و آرمان‌های حضرت در نهضت عاشورا باید بیش از پیش در جریانات مذهبی ما جای بگیرد و هیئت‌های مذهبی بیشتر به معارف امام حسینی (ع) بپردازند.

اخبار مرتبط

استقرار 210 گروه بسیجی جهت مقابله با کرونا در شمال غرب شیراز

جمع‌آوری تریاژ صحرایی از محوطه بیمارستان امام حسن (ع) بجنورد

وضعیت نابسامان یکی از مراکز درمان کرونا در حاشیه شهر مشهد و سکوت مسئولان!

0 نظر

ارسال نظر

capcha