پایان تنش آبی در روستا‌های پایین دست رودخانه کرخه نور / افزایش خروجی سد کرخه به ۱۶۰ مترمکعب در ثانیه

پایان تنش آبی در روستا‌های پایین دست رودخانه کرخه نور / افزایش خروجی سد کرخه به ۱۶۰ مترمکعب در ثانیه

به گزارش سراج24  به نقل از سازمان آب و برق خوزستان،  مدیر امور بهره‌برداری کرخه جنوبی سازمان آب و برق خوزستان از برطرف شدن کامل مشکل آب روستا‌های حاشیه کرخه نور خبر داد و اظهار داشت: پنجم مرداد ورودی آب رودخانه کرخه نور از هفت متر به 15 متر مکعب در ثانیه افزایش یافت که موجب جریان آب پیوسته و مداوم از ابتدا تا انتهای این رودخانه شد.

عادل سواری  گفت: هم زمان با افزایش خروجی سد کرخه به 160 مترمکعب در ثانیه و افزایش جریان ورودی به سد انحرافی حمیدیه، ورودی شاخه کرخه نور نیز از سه متر مکعب در ثانیه به هفت متر مکعب در ثانیه افزایش یافت که انتظار می‌رفت این میزان جوابگوی نیاز‌های دام‌های منطقه، آب شرب مردم و زراعت‌های کم مصرف باشد.

وی ادامه داد: در چند روز ابتدایی تنش آبی برطرف شد، اما متاسفانه به علت برداشت‌های غیر مجاز مسیر برای کشت‌های پرمصرف و همزمانی با آغاز کشت شلتوک به میزان 800 هکتار در شاخه کرخه نور تا به امروز، مشکلات تامین آب و تنش برای روستا‌های پایین دست کرخه نور مجددا آغاز شد.

وی به انجام اقداماتی از سه روز گذشته برای رفع تنش‌های آبی اشاره کرد و گفت: در سه مقطع رودخانه کرخه نور را تقویت کردیم.

وی گفت: در مقطع نخست ورودی ابتدای رودخانه را از هفت متر مکعب در ثانیه به پانزده متر رساندیم و جریان آب تقویت شد، در مقطع دوم در کیلومتر 63 کرخه نور از طریق کانال MC 1 به جریان آب به میزان سه مترمکعب در ثانیه اضافه شد.

سواری اضافه کرد: مقطع سوم ایستگاه معرض در کیلومتر 80 کرخه نور را با سه دستگاه الکتروپمپ فعال کردیم تا جریانی به میزان چهار متر مکعب وارد کرخه نور شود و تا پایین دست این رودخانه آب جاری شد.

وی بیان کرد: هم اکنون ورودی رودخانه کرخه نور 15 متر است و همچنان نیرو‌های ما در مسیر کرخه نور مستقرند و در تلاشند جریان آب مداوم باشد.

مدیر امور بهره برداری کرخه جنوبی سازمان آب و برق خوزستان در پایان از کشاورزان مسیر این رودخانه خواست تا به بخش نامه‌ها و توصیه‌های مدیریت بحران توجه داشته باشند.

وی اضافه کرد: در این مقطع زمانی که با خشکسالی مواجه هستیم باید از کشت‌های پر مصرف و برداشت آب غیر مجاز پرهیز شود تا با کمترین آسیب‌ها و مشکلات روبرو شویم چراکه شرایط منابع آبی شرایطی نیست که کشت‌های پر مصرف انجام شود.

وی اضافه کرد: با رعایت این موارد می‌توانیم استمرار آب را حفظ کنیم و تا انتهای تابستان مشکلی برای تامین آب شرب، احشام و کشت‌های کم مصرف نداشته باشیم.

رودخانه کرخه نور از شهر حمیدیه آغاز می‌شود و با گذر از شهر‌های حمیدیه و هویزه 104 کیلومتر مسیر را طی می‌کند تا به مخزن شماره 2 تالاب هورالعظیم برسد و حدود 60 روستا را تامین آب می‌کند.

اخبار مرتبط

گرد و غبار در آبادان و خرمشهر به ۹ برابر حد مجاز رسید

بازیکن پرسپولیس به فولاد خوزستان پیوست

مدافع پرسپولیس شاگرد نکونام می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha