عید غدیر متعلق به همه معتقدان به اسلام محمدی است

عید غدیر متعلق به همه معتقدان به اسلام محمدی است

به گزارش سراج24، حجت الاسلام مجید گشول، با بیان اینکه عید دانستن روز غدیر و انجام دادن آداب و سنن ویژه در شب و روز آن، از سنت‌های عمومی جهان اسلام است، بیان داشت: این عید سعید فقط به شیعیان اختصاص ندارد چرا که منابع و مدارک انکارناپذیر تاریخی نشان می‌دهد که از زمان رسول خدا (ص) این روز، عید بزرگ مسلمانان بوده است و اهل بیت (ع) بزرگوار آن حضرت و همه معتقدان به اسلام محمدی، از این سنت پاسداری کرده‌اند.

وی افزود: منابع نخستین اهل تسنن، بر آنچه که گفتیم گواه است حتی ابوریحان بیرونی نیز می‌نویسد: روز عید غدیر، از عیدهای مورد توجه مسلمانان است.

امام جمعه شهرستان کوار با اشاره به اهمیت ولایت پذیری و با استناد به سخنان بزرگان تصریح کرد: چنان که در اخبار و روایات و کلمات تاریخ نگاران دیده‌ایم، روز غدیر، در آخرین سال عمر شریف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله؛ یعنی همان سالی که علی (ع) را به خلافت منصوب فرمود، عید شناخته شده و از همان سال و همان صحرا پا به پای مسلمانان در طول زمان و در پهنه کشورهای اسلامی، گرامی داشته شد.

امام جمعه شهرستان کوار بیان داشت: با پژوهش در پیشینه تاریخی مسلمانان درمی یابیم در سده‌های نخستین، مسلمانان به ویژه در کشورهای حجاز، عراق، مصر، ایران و کشورهای آفریقایی این روز را عید می دانسته و همواره مراسم عید را در این روز برپا می کرده‌اند.

امام جمعه کوار تاکید کرد: این در صورتی است که فرض کنیم هر یک از این بزرگان، تنها از محیط زندگی خود خبر داده‌اند، در حالی که می‌دانیم بعضی از آنها چون مسعودی و ابوریحان بیرونی، بیشتر کشورهای اسلامی را دیده و در نوشته‌هایشان از این روز به عنوان عید مسلمانان یاد کرده‌اند.

اخبار مرتبط

تکذیب خبر منتسب به حجت الاسلام مومنی در فضای مجازی

حجت‌الاسلام شیرازی سخنران مراسم هشتم شهریور در ایلام است

حجت‌الاسلام پیشوایی، استاد تاریخ اسلام درگذشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha