یادداشت؛

غدیر را قدر بدانیم

غدیر را قدر بدانیم

به گزارش سراج24؛ سیده فاطمه موسوی: به استقبال غدیر می‌رویم تا فراموش نکنیم آنچه در عاشورا رخ داد تاوان غفلت از غدیر بود، آنچه در کوچه‌های مدینه واقع شد پیامد سقیفه‌ای بود که میخواست غدیر را از اذهان مسلمین پاک گرداند. وقتی حضرت صدیقه طاهره -سلام‌الله‌علیها- درب خانه‌های مهاجر و انصار را میکوفت و پیام غدیر را یادآور می‌شد می‌دانست که علاج واقعه را پیش از وقوع باید کرد و علاج کربلا در غدیر  بود. چنانچه بر مولی‌امیرالمؤمنین خانه نشینی تحمیل نمی‌شد، حضرت اباعبدالله در کرب‌وبلا تنها و غریب نمی‌ماند و اکنون نیز امام عصر در پرده غیبت نمی‌بود.

غدیر خم نام برکه‌ایست میان مکه و مدینه که در آن مسیر کاروان‌های حج از هم جدا می‌شد و هریک به سمت شهرو دیار خود می‌رفت، چنانکه گروهی ولایت علی -علیه‌السلام- را پذیرفتند و گروهی از آن روی گردان شدند، در این نقطه از تاریخ فرقه‌های اسلامی از یک دیگر جدا و اسلام پاره پاره گشت. غدیر آخرین نقطه اتحاد مسلمین است و برای بازیابی این اتحاد ناگذیر باید به عقب بازگشت و مجدداً آن را بازخوانی کرد.

اینک غدیر خم منتظر نشسته است تا ما بازگردیم و در کنار آن بنشینیم، دمی بیآساییم، کمی بیاندیشیم و در گذر تاریخ سیر کنیم شاید به ما بگوید چرا آخرین وحی الهی مبنی بر إکمال دین در این مکان بر قلب پیامبر نازل گشت.

غدیر نقطه اتصال بشریت است، کسانی که از آن عبور کردند باید بازگردند و کسانیکه به آن نرسیدند باید برسند، از آب گوارای آن بنوشند تا درک کنند طعم شیرین ولایت را، تا دریابند که اتمام کننده نعمت الهی علی -علیه‌السلام- است. ولایت و سرپرستی علی -علیه‌السلام- بر امت محمد -صلوات‌الله‌علیه- کمال دین خداست و هرکه از آن سرپیچی کند به عذابی سخت گرفتار می‌شود، عذابی که بیش از ۱۴۰۰ سال است امت اسلام را فرا گرفته، بیش از ۱۴۰۰ سال ناامنی و بی‌عدالتی، ۱۴۰۰ سال بی پناهی و آوارگی، ۱۴۰۰ سال توقف در زمان؛ گویی زمان هم دچار گمگشتگی و پریشانی‌است. “والعصر إن‌الانسان لفی خسر إلا‌الذین آمنوا و عملوا الصٰلحات و تواصوا بالحق وتواصوا بالصبر” وقتی خدای متعال هم به زمان سوگند یاد میکند، که انسان‌ها همواره در خسران و ضرر هستند غیر از کسانیکه ایمان آوردند و عمل صالح دارند و یکدیگر را توصیه به حق کردند و به صبر، پس زمان را باید به عقب بازگرداند و دوباره شروع کرد، آنجا که محمد -صلی‌الله‌علیه- دست علی -‌علیه‌السلام- را بالا برد و فرمود: “من کنت مولا فهذا علی مولا”.

اخبار مرتبط

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

متروپل؛ داغ مشترک این روزهای جامعه ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha