مهم‌ترین مطالبات مردم از دولت آینده چیست؟

مهم‌ترین مطالبات مردم از دولت آینده چیست؟

به گزارش سراج24؛محمدآزادی:مهم‌ترین نگرانی مردم این روزها اقتصاد است. موضوعی که امیدوارند با ورود ابراهیم رئیسی تاحدود مناسبی مرتفع شود.  این را از تواتر مطالباتی که مخاطبان در ویژه‌برگ «دولت من» ارسال می‌کنند، فهمید. ویژه‌برگی که برای جمع‌آوری کمپین‌ها و مطالبات شما از دولت آینده ایجاد شده است. این گزارش مرور داغ‌ترین پویش‌های ثبت‌شده از دولت آینده است.

 

اول| «دولت مردمی از اقتصاددانان عالم و عادل استفاده کند»؛ این اولین مطالبه خیلی‌ها است. برای عبور از مشکلات اقتصادی چاره‌ای جز راه‌حل‌های علمی وجود ندارد. البته که نمی‌توان نسخه‌های امنیتی یا فرهنگی را برای معضلات معیشتی سفارش کرد. برای غلبه بر مسائل عدیده مورد اعتراض مردم نیز باید از روش‌های مجرب علم اقتصاد استفاده کرد. این مهم شدنی نیست، جز مراجعت به اساتید فن؛ عُلمای اقتصاد.

دقیقاً این موضوع مطالبه مردم نیز هست؛ برای همین با ثبت یک پویش از آقای رئیسی خواسته شده تا به‌سراغ اقتصاددانان شناخته‌شده برود: «علم اقتصاد ابزار عدالت است. تا آگاه نباشی نه تولیدی است نه ثروتی و در آخر نه تقسیم ثروتی! از رئیس‌جمهور منتخب خواهانیم در مقام معاون اولی خود از اقتصاددان عالِم و عامِل به عادل استفاده فرمایند. امروزه برخی مثلاً بی‌فرهنگی‌هایمان هم ناشی از نابخردی در حوزه تصمیمات اقتصادی است.»

دوم| «پیشنهاد تشکیل حلقه مشاوران مردمی برای رئیس‌جمهور»؛ شناخت آقای رئیسی محدود است. البته که ایشان شخصاً نمی‌تواند به تمام ظرفیت‌های مردمی گوشه‌گوشه ایران عزیز اشراف داشته باشد. برای همین چه هنگام برنامه‌ریزی چه وقتی درحال انتصاب مقامات ارشد هر استان هست، ناگزیر از مشاوره خواهد بود. مشاوره از چه کسانی؟ گذشته از اخلاص و صداقت، مردمی بودن ضروری‌ترین اولویت حلقه مشاوران آقای رئیس‌جمهور منتخب است.

 

چنین پیشنهادی با همین رویکرد به ثبت رسید؛ امضاکنندگان پویش معتقدند گذشته از صداقت، پشتکار و فسادستیزی، «پای‌بندی به اصل شایسته‌سالاری» مهم‌ترین شرط خدمت‌رسانی به مردم است: «عدم قبول توصیه حتی اگر سفارش‌شونده فرد متقی جامعه باشد. شاید جوان مؤمن انقلابی که سابقه جنگ و جانبازی ندارد، شایسته‌تر برای قبول مسئولیتی باشد. پیشنهاد تشکیل حلقه مشاوران مردمی در هر استان از نگاه‌ها و جناح‌های مختلف را داریم.»

 

سوم| «مشکلات مسکن و اشتغال در دولت جدید حل شود»؛ دردهای معیشتی یکی‌دو تا نیست. ندانم‌کاری و انفعال هشت سال گذشته خیلی چیزها را برای مردم به آرزو بدل کرد؛ مثلاً؟ خانه‌دار شدن! زوج‌های جوان حالا حتی نمی‌توانند تصور کنند روزی‌روزگاری صاحب‌خانه شوند. چشمان امیدوار افکار عمومی امروز به تصمیمات دولت آینده بسته است. اینکه آیا می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های مناسب ساز و کارهای خوبی برای ابتیاع مسکن جوانان فراهم کند؟

لُب خواسته‌های این مطالبه هم همین است؛ اینکه تهیه مَسکن حالا به وحشتناک‌ترین بخش زندگی جوان‌ترها بدل شده است: «درخواست ما این است که یک چارچوب و قوانین برای مالکان تعیین کنید. مسکن مهر جدید و قوی را شروع کنید، کاری کنید اینقدر عرضه مسکن زیاد شود که تابوی قیمت بشکند. با فراهم شدن مسکن، اشتغال و ازدواج جوانان خیلی از نقشه‌های دشمنان نقش بر آب خواهد شد.»

 

چهارم| «درخواست اخذ مالیات از املاک نجومی»؛ مالیات‌ستانی گذشته از برنامه، جربزه لازم دارد. چیزی که دولت دوازدهم نداشت. کسر بودجه‌های شدید ثمرت همین ناتوانی است. همه جای دنیا کشورهای پیشرفته عمده‌ درآمد دولت‌ها از محل همین انواع پایه‌های مالیاتی تأمین می‌شود. بگذریم از این‌که تا چه اندازه مالیات‌ستانی بر تنظیم‌گری بازار و جلوگیری از شکاف‌های عجیب‌وغریب طبقاتی مؤثر است.

 

این این دقیقاً مطالبه مردم نیز هست؛  برای این‌که جلوی دلال‌بازی بویژه در حوزه ساختمان گرفته شود. برای آن‌که دیگر کسی به مسکن که یکی از نیازهای اساسی است، به چشم سرمایه نگاه نکند: «قیمت مسکن به صورت وحشتناک دچار حباب شده که علت اصلی این تورم دلال‌های خرد و بزرگ از بانک تا یک بنگاه املاکی است. چرا وقتی می‌شود با یک راهکار ساده تحول بزرگی در قیمت مسکن و زمین ایجاد کرد چرا این کار را انجام ندهیم؟»

 

پنجم| «مطالبه استفاده از ظرفیت جوانان در دولت سیزدهم»؛ خمودگی و کسالت کافی است. تدبیر و امید با رئیس‌جمهور هفتاد و چند ساله آن به اندازه کافی اوقات ایرانیان را تلف کرد. دور، دورِ جوانان است. سیل جوان‌های تحصیل‌کرده، باانگیزه و انقلابی ما اگر به بدنه اجرایی کشور تزریق شوند می‌توانند تحولات تماشایی ایجاد کنند. انرژی جوانی بعلاوه ایده‌های نو و البته پاکی و خلوص فوری‌ترین نیاز امروز ایران عزیز است.

حامیان این کمپین معتقدند: «از نظر امضاکنندگان این مطالبه انتخاب گزینه‌های جوان‌تر و خوش‌سابقه برای پست‌های اصلی دولت از جمله پست معاون اولی در کنار منافع کلان مدیریتی که برای کشور در بر دارد، موجبات بازگشت سریعتر امید و نشاط و جلب سرمایه عظیم اعتماد جوانان به نظام و انقلاب را فراهم نموده و زمینه‌ساز تحقق فرمایشات مقام عظمای ولایت مبنی بر تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی می‌گردد.»

 

ششم| «مخالفت با ورود نمایندگان مجلس به کابینه دولت سیزدهم»؛ بازار گمانه‌زنی‌ها حسابی داغ است. انتشار اسامی احتمالی برای تصدی مناصب مختلف کابینه آینده این روزها نُقل عمده محافل خبری است. چهره‌های شناخته‌شده از میان نمایندگان مجلس نیز از جمله گزینه‌های مطرح هستند. گزینه‌هایی که برخی گمان می‌برند می‌توانند در دولت ابراهیم رئیسی صاحب‌ مناصب عالیه باشند.

 

استدلال مخالفان این امر یعنی انتخاب صاحب‌منصبان از میان نمایندگان مجلس این‌طوری است: «اگر قرار باشد نمایندگان فعلی به عنوان عضوی از کابینه، وارد دولت آینده شوند، چه کسی جای آنها را در مجلس خواهد گرفت!؟ چه کسی باید بر عملکرد دولت نظارت کند؟ باید سه سال منتظر ماند تا انتخاباتی دیگر انجام شده و نمایندگانی دیگر انتخاب شوند! بیرون مجلس پر از اساتید و متخصص و دلسوزان نظام است فقط باید دایره دید بزرگتر باشد.»

 

هفتم| «لزوم معرفی نخبگان علمی و قرآنی به جوان‌ترها»؛ شبکه‌های اجتماعی مِلک سلبریتی‌ها است؛ شاخ‌های مجازی. اینفلوئنسرهایی که هرکدام عملاً مبلغ یک سبک زندگی است. نباید از فرهنگ جوان‌ترها غافل شد. همان‌ها که این روزها ۲۴ ساعته سرشان توی تلفن‌های همراه است. دغدغه خیلی از خانواده‌ها حالا تربیت مناسب فرزندان، معرفی الگوهای مناسب به آنها است.

این کمپین هم برای همین تشکیل شد؛ کمپینی که از رئیس‌جمهور منتخب می‌خواهد میان کوه‌کوه مشکلات اقتصادی، از فرهنگ غفلت نکند: «در هجمه افسار گسیخته فرهنگ‌سازی سلبریتی‌ها برای مردم و کم ارزش شدن و کمرنگ علم و دین برای نوجوان و جوان و خانواده‌ها لازم است الگوسازی و حمایت‌های جدی از نخبگان علمی دینی و قرآنی در دستور کار دولت منتخب، مجلس و متولیان فرهنگی قرار گیرد.»

 

هشتم| رسیدگی به خوزستان و احیای تالاب هورالعظیم؛ رهبر انقلاب نیز فرمود؛ اگر ای‌بسا تکالیف قانونی درباره فاضلاب اهواز یا شبکه‌های آبرسانی و کشاورزی در سال‌های گذشته به‌خوبی انجام می‌شد، این مشکلات وجود نداشت. حالا ابراهیم رئیسی میراث‌دار انبوهی از کار نکردن‌ها است. بهرحال چشمان امیدوار میلیون‌ها انسان به اوست. برای همین مردم حتی حل بحران خشک‌سالی خوزستان را نیز از او مطالبه می‌کنند. با این امید که دست‌کم با کار و تحرکات جهادی مؤثر باشد.

 

دردر بخشی از این پویش که به همین مناسبت تشکیل شده،آمده است: «ما از دولت آینده خواستاریم با تشکیل یک کمیته فنی و علمی از اندیشمندان و صاحبان دانش و تجربه خوش فکر این سرزمین، با بررسی دقیق، راهکارهایی زود بازده برای نجات دو شاهرگ اصلی یعنی هورالعظیم خوزستان و زاینده‌رود اصفهان ارائه داده و با تامین مالی مناسب و به اجرا درآمدن طرح‌های ارائه‌شده، مردم این دو استان را از معضلات به وجود آمده هرچه سریعتر نجات دهند.»

 

گرفتاری یکی‌دو تا نیست؛ مردم برای پایان دولت روحانی ثانیه‌شماری می‌کنند. همین «امید» مسؤلیت‌های ابراهیم رئیسی  را صدها چندان سنگین‌تر می‌کند. «دولت من» مقابل چشمان شما است. فضایی که تمام کاربران می‌توانند آزادانه نسبت به طرح مطالبات‌شان از دولت آینده اقدام کنند. همکاران من لزوماً تک‌تک آنها را از صاحب‌منصبان آینده پاستور پیگیری خواهند کرد. «فارس من» همیشه در کنار شما است.

 

اخبار مرتبط

دستور رئیسی برای کنترل بازار؛ برنامه ریزی جهت اصلاح فرایندها برای حل مشکلات معیشت

امکان واردات واکسن بود، همتش در دولت قبل نبود!

تعداد زوار ایرانی اربعین افزایش می‌یابد/ روابط ما با کشور عراق توسعه خواهد یافت

0 نظر

ارسال نظر

capcha