امام جمعه خروین خراسان رضوی:

بیانیه گام دوم، بهترین نقشه راه عملی انقلاب اسلامی است

بیانیه گام دوم، بهترین نقشه راه عملی انقلاب اسلامی است

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام محمد برزودشتکی امام جمعه خروین خراسان رضوی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را از مهمترین پیام‌های رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و گفت: همانطور که از نام بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پیداست، برنامه انقلاب اسلامی، برای حرکت در مسیر پیشرفت، تعالی و تکامل خود است.
وی ادامه داد: اگر کسی بخواهد مسافتی را طی کند، اگر بدون طرح، برنامه و نقشه، آن مسیر را طی کند، یا به بیراهه می‌رود، یا باید مسیر طولانی‌تری را طی کند، حتماً و حتماً نیازمند یک نقشه راه است. در حقیقت بیانیه گام دوم، نقشه راه انقلاب اسلامی است، که می‌توان ادعا کرد رهبر معظم انقلاب نقشه راه چهل سال آینده انقلاب را اعلام کردند.
امام جمعه خروین خراسان رضوی با اشاره به قسمتی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه «ورود انقلاب اسلامی به دومین مرحله خود‌سازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است» اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب روی این سه محور تأکید بسیار دارند؛ موضوع صحبت کنونی ما هم اکنون نقش ائمه جمعه در تحقق بیانیه گام دوم است می‌توانیم با در نظر داشتن این سه محور ادامه بحث دهیم.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب بحث خودسازی را مطرح کرده‌اند؛ اگر بحث خودسازی در جامعه اتفاق بیفتد، تک تک افراد جامعه افرادی خودساخته و مهذب شوند، می‌توانیم وارد فازها و مراحل بعدی شویم.
استاد حوزه علمیه، ائمه جمعه را به عنوان روح هر شهر، مدیران فرهنگی شهر و نمایندگان رهبر معظم انقلاب توصیف کرد و گفت: ائمه جمعه با این عناوین در مرحله خودسازی مردم نقش بسیار مهم و کلیدی دارند که باید یک سری نهادها، تشکل‌ها و تشکیلات را در هر شهر ایجاد کنند، علاوه بر نهادهای سنتی و مذهبی با همکاری سایر متولیان فرهنگی تلاش کنند که جامعه ما یک جامعه خودساخته شود.
وی با اشاره به مرحله دوم مورد اشاره رهبر معظم انقلاب که مرحله جامعه‌پردازی است، تصریح کرد: مرحله جامعه‌پردازی با تشکیل جامعه و جامعه‌سازی به طور کامل متفاوت است؛ جامعه ایران اسلامی شکل گرفته است؛ اما آیا آن طور که باید و شاید به این جامعه شکل گرفته، پرداخته شده است؟ این جامعه دچار مشکلاتی است که مربوط به زندگی جمعی است، مربوط به زندگی فردی یا خودسازی فردی مردم نیست.
امام جمعه خروین خراسان رضوی افزود: در این مرحله هم ائمه جمعه می‌توانند نقش ایفا کنند؛ هر نقطه و هر منطقه‌ای از کشور دارای ائمه جمعه است که در این مرحله دوم نیز نقش مهم و کلیدی دارند؛ منتها این دو راهبرد کوتاه‌مدت و میان مدت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.
وی عنصر اصلی و تکیه‌گاه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم را تمدن‌سازی توصیف کرد و اظهار داشت: در قرون اولیه اسلامی، مسلمانان با تعالیم پیامبر اسلام و راهنمایی‌های ائمه اطهار مرحله خودسازی را طی کردند؛ پس از یک قرن به یک تمدن شکوهمند اسلامی رسیدند که تا چند قرن این تمدن اسلامی جهان علمی و فرهنگی دنیای آن روز را تغذیه می‌کرد و پیش می‌برد.
حجت الاسلام برزودشتکی افزود: بیانیه گام دوم در حقیقت نگاهی منظومه‌ای و جامع به صیرورت انقلاب اسلامی در ابعاد محتوایی و شکلی است که به جرأت می‌توان گفت هیچ موضوع و عنصر مهمی را مغفول نگذاشته است. اما در این بیانیه در بند انتهایی به تبیین مسئله سبک زندگی به خوبی پرداخته شده است. زیرا روح و سیرت انقلاب اسلامی، سبک زندگی است و می‌‌شود گفت روح اصلی بیانیه همین مسئله سبک زندگی در تعریف جامع آن است.
وی با بیان اینکه به نظر رهبر انقلاب برای فهم ماهیت و ابعاد مختلف سبک زندگی اسلامی باید از تقلید پرهیز کرد، یادآور شد: باید توجه داشت منابع اسلامى در سلوک عملی منابع کاملی هستند و احادیث مملو از خلقیات تمدن‌ساز است. به‌علاوه قانون اساسی، قاعده‌ای محکم برای تمدن عظیم اسلامی است و فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه، استخوان‌بندی متقن عقلایی برای فهم و تفسیر هستی را در اختیار ما قرار می‌‌دهد.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha