نقش رسانه‌ها در گسترش فرهنگ رضوی کلیدی است

نقش رسانه‌ها در گسترش فرهنگ رضوی کلیدی است

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در آئین اختتامیه اولین جشنواره رسانه‌ای امام رضا (ع) که با حضور جمعی از مدیران ارشد رسانه‌ای کشور و برگزیدگان این جشنواره با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سالن همایش‌های ورزشگاه امام رضا (ع) برگزار شد، نبرد امروز دنیا را جنگ رسانه‌ها با ابزارهای تبلیغ، خبرسازی و مفهوم‌سازی دانست و با اشاره به تعبیرات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت کار رسانه و تبلیغ، اظهار کرد: رسانه مهم‌ترین ابزار جنگ بین قدرت‌هاست و قدرت‌های بزرگ با ابزار رسانه اهداف خود را به پیش می‌برند.

وی با اشاره به نقش مؤثر و حیاتی رسانه و تبلیغ در طول تاریخ، ادامه داد: ابزار رسانه در طول زمان متفاوت بوده است اما در هر عصر و زمانی همه جریانات چه حق و چه باطل تلاش می‌کردند از ابزار رسانه بهره ببرند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان این‌که در نبردهای دوران جاهلیت و پس از اسلام، رسانه بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است، ابراز کرد: جنگ صفین حدود ۱۸ ماه به طول انجامید و از بی‌نظیرترین نبردهای صدر اسلام است، این جنگ در دل خود دنیایی از عبرت‌ها دارد، در کنار جنگ‌آوران و شمشیرزنان، بهترین شعرا و ادیبان به‌عنوان یک رسانه در این جنگ حضور داشته‌اند زیرا این رسانه‌ها بودند که شمشیرها را برای نبرد تیز می‌کردند.

وی، یکی از مصادیق روشن کارکرد رسانه را ماندگاری واقعه عاشورا دانست و ابراز کرد: دشمن تصور می‌کرد بعد از ظهر عاشورا دیگر اسلام ناب نبوی و علوی تمام و در کربلا دفن خواهد شد لذا از انجام هیچ جنایتی ابا نداشت، جنایاتی که امروز در داعش تجلی پیدا کرده است اما اقدام رسانه‌ای فاخر حضرت زینب (س) و حضرت زین‌العابدین (ع) باعث ماندگاری عاشورا شد.

مروی افزود: کار رسانه‌ای حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) آن چنان تأثیر شگرفی داشت که یزید ملعون که خود بانی تمام خباثت‌ها و جنایات عاشورا بود، در کمتر از ۴۰ روز پس از این واقعه مجبور به تبری جستن شد و این نشان‌دهنده قدرت و تأثیر رسانه است.

وی با تأکید بر لزوم توسعه فعالیت‌های رسانه‌ای آستان قدس در فضای مجازی و تلاش برای جذب حداکثری مخاطب در این فضا، عنوان کرد: بر اساس آمار بارگاه منور رضوی سالانه حدود ۳۰ میلیون زائر دارد که در مجموع چند سال با در نظر گرفتن زائران خارجی این عدد به ۱۰۰ میلیون نیز می‌رسد، لذا مخاطبان آستان قدس در فضای مجازی نیز باید عددی متناسب با این جمعیت زائران باشند.

وی، نقش رسانه‌ها را در اشاعه فرهنگ رضوی و اسلامی در جامعه کلیدی دانست و افزود: اگر در مواردی مشاهده می‌شود فرهنگ رضوی در جامعه ما کم رنگ شده است، دلیلش عدم معرفی صحیح معارف و کلام اهل بیت (ع) است، رسانه‌ها تأثیر و نقش مهمی در معرفی سخن اهل بیت (ع) دارند.

مروی با بیان اینکه در فعالیت‌های رسانه‌ای باید اصول جامعه شناسی و مردم شناسی مورد توجه قرار گیرد، گفت: مردم تشنه حقایق هستند و مکتب اهل بیت (ع) سرشار از این حقایق بوده و ماندگاری شیعه در طول تاریخ نیز خود گواهی بر آن است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: رسانه‌ها باید از اقیانوس غنی معارف اهل بیت (ع) بهترین استفاده را برای معرفی حقانیت سخن حضرات معصومین (ع) ببرند.

اخبار مرتبط

دستگیری قاتل 2 بسیجی شهید مشهد

قدیمی‌ترین قباله ازدواج در ایران رونمایی شد- اخبار یزد - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اهدا اعضای ۷۲ بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند در مشهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha