یادداشت؛

بحران خوزستان؛ از مُسَکن موقت تا راهکار های بلند مدت

بحران خوزستان؛ از مُسَکن موقت تا راهکار های بلند مدت

به گزارش سراج24؛ فاطمه سیفی: این روزها با اوج گیری کنش های رسانه ای مساله بحران آبی خوزستان به تیتر اول تحلیل ها و اخبار تبدیل شده است.
بحرانی که هرچند از ابتدای دهه هشتاد و بروز خشک سالی آغاز شد، اما امروز بیش از هر زمان دیگر به آن پرداخته می شود. تنش آبی و مطالبه برحقی که نیاز اولیه تمام مردم این سرزمین و به ویژه مردمان غیور خوزستان است.
خوزستانی که گرچه از نظر جغرافیای منطقه ای در موقعیت آبی و دسترسی به رود های فراوان است، اما در تناقضی عجیب بیشتر از سایر مناطق کشور طعم محرومیت و تبعیض در امکانات حداقلی زندگی را میچشد.
در مورد عمده مشکلاتی که منجر به ایجاد چنین شرایطی شده است می توان به تغییرات اقلیمی و بروز خشک سالی، استفاده‌ی نادرست آب در بخش کشاورزی و صنعت، بروز حاشیه‌نشینی و افزایش مصارف غیرمجاز و در نهایت استفاده‌ی نادرست از آب تصفیه‌ شده، اشاره کرد.

اما شاه کلید حل و یا کاهش چنین مشکلاتی مدیریت درست و جهادی است. مدیریتی که برای حل مشکلات منطقه مهم خوزستان نیاز به رسانه ای شدن موضوع نداشته باشد.
طرح های مختلف علمی و کارشناسی را بررسی و تا مرحله اجرای کامل آن پای کار بماند. در واقع می توان گفت درد خوزستان بیشتر از اینکه به نبود راه حل مربوط شود، به عدم مدیریتی که منجر به محرومیت چندین ساله است، ارتباط دارد.
امروز مساله اصلی خوزستان ، برانگیخته شدن احساسات مردمی  با گزارشات و عکس هایی که شاید حتی ارتباطی هم با وضعیت فعلی استان نداشته باشد، نیست. چرا که این احساسات متاسفانه با عبور از جو رسانه ای به زودی از تب وتاب می افتد.
و یا مشکل تنها با ورود نیروهای جهادی برای محرومیت زدایی و آب رسانی با تانکر حل شدنی نیست. بلکه مجموعه این فعالیت ها حکم مسکن موقت درد را دارد!
حتی اعتراضات خیابانی و گاها آشوب های فرصت طلبانه هم عمر طولانی نخواهد داشت. هرچند همین عدم مرزبندی اعتراض به حق مردم با صف آشوب و راهکارهای حل آن حتی خارج از بحث خوزستان، متاسفانه معضلی همیشگی برای کشور ماست.

اما مجموعه اتفاقات این روزها می تواند پس از سالها فرصتی طلایی برای رفع محرومیت خوزستان و امثال 700 روستای درگیر مشکل آن باشد.

این روزها که خیل عظیمی از مسئولین رده بالا به مساله ورود پیدا کرده اند، می توانند به ناکارآمدی های سیستم مدیریتی در استانداری های خرد کشور توجه بیشتری داشته باشند. به طور مثال به نظر می رسد دولت آینده نیازمند توجه ویژه ای در انتخاب استانداری خوزستان است.

در سطح کلان نیز تکمیل طرح های عمرانی چون طرح آبرسانی غدیر که درکشاکش دولت های مختلف نیمه کاره رها شده است، می تواند راه حل طولانی مدت مناسبی برای این بحران باشد. اصلاح سیستم آب رسانی و لوله کشی قدیمی و فرسوده دیگر راه حل بلند مدتی است که رصد های میدانی از آن گزارش می دهند. و مساله دیگر نیز اصلاح و بازنگری در سدسازی ها و سیاست های انتقال آب از خوزستان به استان های هم جوار است.

به هر حال امیدواریم پس از کنترل نظامی اوضاع و تامین امنیت معتراض حقیقی در برابر آشوبگران و اطلاع رسانی های لحظه به لحظه از اقدامات کوتاه مدت انجام شده در راستای حل مشکل، به راهکار های بلند مدت پس از جو رسانه ای حاکم توجه ویژه ای گردد.

اخبار مرتبط

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

متروپل؛ داغ مشترک این روزهای جامعه ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha