آستان قدس رضوی باید در فضای مجازی جریان‌ساز باشد

آستان قدس رضوی باید در فضای مجازی جریان‌ساز باشد

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار با دبیر شورای عالی فضای مجازی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، حضور تأثیرگذار آستان قدس در فضای مجازی را یکی از دغدغه‌های اصلی خود بیان و اظهار کرد: فضای مجازی بستر و ابزاری است که دشمن از آن برای پیشبرد نیات سو خود استفاده می‌کند و به‌دنبال آن است که با استفاده از ظرفیت و نفوذ این فضا بر جوامع تسلط یابد و بر آنان خدایی کند.

وی افزود: همانگونه که روزگاری فرعون به دنبال سیطره، سلطه و برتری جویی بود، امروز نیز فرعون‌های زمان با همان روحیه استکباری برای کسب منافع مادی خود به دنبال این نیات سو هستند، منتهی ابزارهایشان تغییر کرده است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان این‌که استکبار با دگرگون‌سازی فرهنگ جوامع به دنبال تسلط بر آنان است، اضافه کرد: امروز استکبار به جای حمله بر سرزمین ملت‌ها بر فرهنگ آنان متمرکز شده است، زیرا فرهنگ بر ذهنیت، رفتارهای فردی، اجتماعی و سیاسی یک ملت تأثیرگذار است و راه را برای تسلط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هموار می‌سازد.

وی با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ، ابراز کرد: اینکه رهبری معظم انقلاب سال‌هاست نسبت به توجه و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن تأکید دارند، دلیلش بستری است که فرهنگ می‌تواند برای تسلط دشمن بر جوامع ایجاد کند.

مروی با تأکید بر اهمیت ایفای نقش آستان قدس در فضای مجازی کشور، تصریح کرد: باید به صورت فعال، به دور از انفعال و در راستای نشر معارف اسلامی و فرهنگ اهل بیت (ع) از فرصت‌های فضای مجازی نهایت استفاده را ببریم و انتظاری که از آستان قدس وجود دارد؛ اقدامی فاخر، برجسته، جریان‌ساز و الگو در این حوزه است.

وی با بیان این‌که عشق و ارادت آحاد مردم به حضرت رضا (ع) ظرفیت بزرگی را در اختیار آستان قدس قرار داده است، افزود: آستان قدس به سبب قدرت، ظرفیت و سرمایه معنوی عظیمی که به برکت مضجع شریف امام رضا (ع) در اختیار دارد، باید حضوری تأثیرگذار و الگو در عرصه‌های مختلف از جمله فضای مجازی داشته باشد.

تولیت آستان قدس رضوی بر ساماندهی فعالیت آستان قدس در حوزه فضای مجازی تأکید و اظهار کرد: نظام جامع راهبردی آستان قدس در فضای مجازی باید تدوین و با همکاری شورای عالی فضای مجازی و استفاده از ظرفیت نخبگان امر، فعالیت‌های پراکنده بخش‌ها و مجموعه‌های مختلف آستان قدس در فضای مجازی در راستای اهداف فرهنگی این نهاد باید هدایت، ساماندهی و منسجم شود.

وی با بیان این‌که به فرمان مقام معظم رهبری، آستان قدس رضوی باید حداقل برای پنج میلیون نفر از سی میلیون زائری که سالانه به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند، برنامه‌ریزی فرهنگی داشته باشد، خاطرنشان کرد: فضای مجازی فرصتی است که آستان قدس می‌تواند از آن برای استمرار و تداوم ارتباط فرهنگی با زائران که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، استفاده کند.

مروی با بیان این‌که فضای مجازی می‌تواند به اثرگذاری فرهنگی آستان قدس در فضای عمومی کشور و جهان اسلام کمک کند، گفت: صرف‌نظر از مقوله زیارت و نورانیت معنوی حرم مطهر رضوی، موضوعاتی همچون موزه، هنر و معماری حرم مطهر، اسناد، نامه‌ها، وقف‌نامه‌ها، کتابخانه عظیم و سایر بسترهای فرهنگی، از جمله مواردی است که می‌تواند در فضای مجازی معرفی و مخاطبانی را جذب کند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: تحقق اهداف فرهنگی و حضور تأثیرگذار آستان قدس در فضای مجازی نیازمند شناسایی ظرفیت‌های این آستان مقدس، برنامه‌ریزی کلان، سیاستگذاری اجرایی و تلاش برای حفظ استمرار رشد و توسعه فعالیت‌ها در فضای مجازی است.

اخبار مرتبط

مراسم هفته دفاع مقدس نباید امری تشریفاتی و کلیشه‌ای شود

محدودیت‌های ترافیکی روز اربعین در مشهد چیست؟

دفاع مقدس یک مکتب انسان‌ساز در دست معلمان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha