سند جامع مساجد استان بوشهر تدوین شد

سند جامع مساجد استان بوشهر تدوین شد

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام محمدرضا طاهری صبح سه‌شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر اظهار داشت: به منظور تدوین سند جامع مساجد استان بوشهر با حضور دستگاه‌های مختلف حرکت‌های خوبی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه مساجد استان و لزوم شکل‌گیری سندی برای ساماندهی فعالیت‌های مسجدی در استان بیان کرد: این مسئولیت بر عهده تبلیغات اسلامی گذاشته شد و در این راستا ۳۰ جلسه با حضور نهادهای مسئول برای این موضوع تشکیل شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر خاطرنشان کرد: بررسی و مطالعه مجموعه اسنادی که در سطح کشور در مورد مساجد صورت گرفته بود انجام شد و از مجموعه اینها پیش‌نویسی تولید شد و در اختیار اعضای جلسه قرار گرفت و بند بند سند مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

وی تاکید کرد: این متن را برای برخی استان‌ها که سندی تدوین کرده بودند ارسال کردیم و نکات تکمیلی را پیشنهاد کردند و سند جامع مساجد استان بوشهر تدوین شد. متنی که تک تک کلمات آن مورد گفت‌وگو و چکش‌کاری قرار گرفته است.

معرفی مسجد تراز

حجت‌الاسلام طاهری بیان کرد: در این سند از ارائه مباحث کلی و نظری صرف نظر شد و مباحث کاربردی استفاده شد. مسجد تراز را معرفی کردیم و مجموعه آیات و روایات در مورد مسجد را احصا کردیم.

وی افزود: از امام جماعت، مامومین، هیئت امنای مسجد، پایگاه بسیج، هیئت مذهبی، کانون‌های فرهنگی و تبلیغی و… مسئولیت‌ها و وظایف مشخص شد و وظایف و مأموریت‌های آنها مورد تاکید قرار گرفت.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر خاطرنشان کرد: نقش مسجد تراز در زمینه تربیت، بصیرت‌افزایی، مباحث سیاسی، رشد و آبادانی محله، مسجدمحوری در محلات، عمران و ظاهر مساجد، جایگاه کودکان و نوجوانان و جوانان و زنان در مساجد، وظیفه مسجد در قبال مردم احصا شده است.

تدوین برنامه ۵ ساله مساجد

وی تاکید کرد: وظایف نهادهای مسئول در قبال مساجد مشخص شده و شورای عالی مساجد در سطح استان و شهرستان‌ها تشکیل می‌شود و تعین شده که هر دستگاه چه مسئولیتی در این زمینه دارد. به اسناد سازمانی این دستگاه‌ها هم مراجعه کردیم و وظایف قانونی آنها احصا شده است.

حجت‌الاسلام طاهری بیان کرد: برنامه پنج ساله برای دستیابی به وضعیت مطلوب، تحلیل وضعیت استان و چشم انداز مساجد را در افق ۱۴۰۴ تدوین کردیم و برنامه‌های عملیاتی پنج ساله اول مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه هیچ سندی در این سطح در کشور نداریم که وظایف و مسئولیت‌های دستگاه‌ها را احصا کرده باشد گفت: برنامه‌های عملیاتی را به دقت مورد مطالعه قرار دادیم و ناظر به هر سال مأموریت‌ها و برنامه‌ها را تدوین کردیم و امیدواریم با اجرای این سند حرکت جدی را در سطح استان داشته باشیم.

راه اندازی مجمع قرآنیان استان بوشهر

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر در ادامه با اشاره به تدوین شیوه نامه اجرایی برنامه حمایت از تشکیل و راه اندازی مجمع قرآنیان استان بوشهر افزود: این موضوع مورد مطالعه قرار گرفت و با نهادهای مربوطه صحبت شد و آئین نامه کشوری اصلاح شد.

وی ادامه داد: مجمعی از فعالان قرآنی استان را جمع کردیم و مباحث را به بحث گذاشتیم و بحث و گفت‌وگو انجام شد و ۱۲ مورد اصلاحیه نسبت به سند کشوری انجام شد. موارد اصلاحی استان بوشهر مورد تائید قرار گرفت.

حجت‌الاسلام طاهری اضافه کرد: اولین استانی هستیم که بر اساس این سند مجمع قرآنیان را تشکیل می‌دهیم. همه افرادی که فعالیت قرآنی دارند در انتخابات حضور می‌یابند و هیئت مدیره شهرستانی تشکیل می‌شود و اینها هیئت مدیره استان را تشکیل می‌دهند و دبیر هیئت مدیره قرآنیان استان به عنوان سخنگو انتخاب می‌شود و کارگروه‌های تخصصی راه اندازی می‌شود.

وی بیان کرد: علی رغم اینکه تشکل‌های مردم‌نهادی فعالیت می‌کردند ولی هیچگاه چنین تشکل فراگیری که با حضور همه فعالان قرآنی در قالب یک تشکل باشند نبوده است. می‌توانیم این را از برکات پایتخت قرآنی کشور بدانیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر اظهار داشت: با توافق اداره‌کل تبلیغات استان و اداره کل فرهنگ ارشاد استان بنا بر این شد که مجوز این تشکل را هر دو دستگاه بدهند.

وی گفت: این نهاد بنا است که مرجع استانی باشد و به لطف الهی بعد از تصویب در شورای فرهنگ عمومی در شهرستان‌ها انتخابات را در ۱۰ شهرستان برگزار کنیم که کمک حال پایتخت قرآنی باشد.

طاهری در بخشی دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: امسال سال قرآنی است و عنوان‌گذاری‌های دیگر مثل شهر موسیقی به حرکت پایتخت قرآنی ضربه خواهد زد. انتظار می‌رود شورای فرهنگ عمومی این نام‌گذاری‌ها و انتخاب‌ها را مدیریت کند.

اخبار مرتبط

نقش مساجد در برگزاری مراسم انقلاب قابل تقدیر است

حوزه علمیه خواهران بوشهر مرکز بستری موقت کرونایی‌ها شد

بیش از ۴۰۰ واحد مسکونی تحویل مددجویان بوشهر می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha