تحول علوم انسانی در دستور کار شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار دارد

تحول علوم انسانی در دستور کار شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار دارد

به گزارش سراج24، آئین اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی صبح امروز با حضور وزیر علوم به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

غلامعلی حداد عادل در این مراسم گفت: تلقی عموم از وظایف وزارت علوم تحقیقات و فناوری این است که این وزارت‌خانه عمدتاً به علوم تجربی، فناوری و مهندسی توجه دارد، و وقتی نام وزارت علوم برده می‌شود شاید به اعتبار عنوان این وزارت‌خانه، این تصور پیدا می‌شود که علوم انسانی در حاشیه وظایف وزارت علوم است.

رئیس بنیاد سعدی افزود: اما اهتمام به برگزاری جشنواره فارابی و تداوم آن حکایت از توجه وزارت علوم به علوم انسانی دارد که باید از این جهت سپاسگزار بود و گسترش این توجه و توجه بیشتر را خواستار شد خصوصاً از حیث تحولی که باید در علوم انسانی صورت گیرد و این تحول در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول و ارتقای علوم انسانی قرار دارد.

وی ادامه داد: یکی از امور مهم درک نسبت میان علوم انسانی و علوم تجربی و علوم ریاضی و مهندسی است و این مسئله مهم‌تر از آن است که بتوان در این فرصت کوتاه حق آن را ادا کرد. اما همین قدر کافی است که بدانیم همه علوم از جمله علوم ریاضیات، علوم تجربی، مهندسی و پزشکی همه محصول فکر انسان هستند تا انسان شناخته نشود، علم هم شناخته نمی‌شود.

رئیس بنیاد سعدی افزود: علوم فناوری در دست انسان به‌منزله ابزار هستند، استفاده از ابزار را خود ابزار تعیین نمی‌کند، در هر جامعه‌ای استفاده از ابزار را علوم انسانی تعیین می‌کند، علوم انسانی به‌منزله چراغ راه هستند که به مهندسان و متخصصان علوم تجربی راه را نشان می‌دهند و همان‌طور که استاد شهید مطهری فرمودند: علوم تجربی و فناوری به انسان حرکت می‌بخشند اما جهت را علوم انسانی و دینی تعیین می‌کنند من در این فرصت کوتاه به چند نکته در خصوص جشنواره اشاره می‌کنم.

وی افزود: یک نکته، تنوع رشته‌ها در این جشنواره است که گستره پهناور علوم انسانی را در بر می‌گیرد، از جمله ادبیات فارسی، زبان فارسی، زبان‌های پیش‌از اسلام، زبان ایرانی، فارسی کهن، فارسی میانه و فارسی نو که نشانه آن اعطای جایزه به دکتر آموزگار عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و همین طور اعطای جایزه به استاد دکتر ضیا موحد در رشته منطق جدید است.

وی افزود: خصوصیت دیگر، توجه به استادان ایرانی و غیرایرانی است جشنواره فارابی با اعطای جایزه به پژوهشگران در علوم انسانی به ویژه در ایران شناسی و اسلام شناسی این نکته مهم را یادآوری می‌کند که توجه به فرهنگ و تمدن ایران خاص ایرانیان نیست بلکه نظر پژوهشگران را در سطح جهان به خود جلب می‌کند.

حداد افزود: واجب می‌دانم از وزارت علوم و معاونان ایشان تشکر کنم و پیشنهاد می‌کنم بررسی شود اگر ممکن است کتابخانه ای ویژه جشنواره فارابی ایجاد شود و آثار همه افراد شرکت کننده در دوره های این جشنواره در آن کتابخانه گردآوری‌شود که هم در دسترس محققان قرار گیرد و هم به نوعی کارنامه مجسم این جشنواره محسوب شود.

اخبار مرتبط

قرآن کسانی را که باعث نابودی زمین می‌شوند «مفسد» خطاب کرده است

آیت الله مصباح بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی در عصر حاضر بود

کتاب تعامل حوزه علمیه با رشته‌های علوم انسانی منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha