حجت الاسلام دهقانی: برای ترویج اخلاق، باید از خانواده‌ها شروع کنیم

حجت الاسلام دهقانی: برای ترویج اخلاق، باید از خانواده‌ها شروع کنیم

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام حسینعلی دهقانی امام جمعه جعفر آباد قم در مصاحبه‌ای به تشریح نقش و جایگاه شبکه امامت جمعه در بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت.
 حجت الاسلام دهقانی اظهار کرد: یکی از 7 سرفصلی که در بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب بیان فرمودند معنویت و اخلاق است. شبکه امامت در این موضوع جایگاه مهمی دارد. رهبر انقلاب می‌فرمایند: «معنویت به معنای برجسته کردن ارزش‌های معنوی از قبیل: اخلاص، ایثار، توکل و ایمان در خود و جامعه است. اخلاق به معنای رعایت فضلیت‌هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمندان، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتماد به نفس و دیگر خلقیات است». چیزی که امروز نیاز جامعه ما بویژه جوانان است و ائمه جمعه می‌توانند این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند و در خطبه‌ها، جلسات و دیگر فرصت‌ها در مورد آن صحبت کنند همین معنویت و اخلاق است. 
امام جمعه جعفرآباد افزود: با توجه شرایط کنونی بیشترین آسیبی که متوجه جوانان ما شده است رو آوردن جوانان به فضای مجازیست. جوانان ساعت‌ها در این فضا مشغول هستند ولی برخی از آن‌ها وقتی نوبت نماز و نماز جمعه می‌شود دچار کسالت می‌شوند. این معنویات را باید از طرق مختلف به نسل جوان برسانیم. باید مردم را در مسیر معنویت قرار دهیم. معمولا راه معنویت از مسجد، نماز، دعا، قرآن، توسل به اهل بیت و ... می‌گذرد. حتی مثلا اردوهای جوانان نیز باید در جهت تربیت این نسل طراحی بشود. موضوع جوان آنقدر مهم است که رهبر معظم انقلاب حدود 40 بار در بیانیه گام دوم انقلاب از جوانان نامبرده است. 
وی در ادامه صحبت های خود در مورد وظایف ائمه جمعه برای ترویج اخلاق در جامعه گفت: یکی از مسائلی که امروز مشکل جامعه ما بوده و یکی از نیازهای ضروری ماست ناهنجاری‌های امروز جامعه است. علاوه بر بیانیه گام دوم رهبر انقلاب چند سال پیش نیز در سفری که به خراسان شمالی داشتند در مورد آن مطالبی را فرمودند. نبود اخلاق سبب درگیری‌های فیزیکی، کم بودن تحمل و ... است. 
امام جمعه جعفرآباد در مورد روش ترویج اخلاق در جامعه بیان کرد: ما باید ترویج اخلاق را اول از خانواده‌ها شروع کنیم. بعد از خانواده در آموزش و پرورش این مهم را ترویج دهیم. ما به جای حفظیات باید به دانش‌آموز اخلاق و آداب زندگی را آموزش بدهیم. حلقه های صالحین نیز همین وظیفه را دارند و در رأس همه این‌ها وظیفه امام جمعه است که اخلاق را برای مردم جامعه تعریف نموده و آن را ترویج دهد. 
وی در پایان افزود: در جهت ترویج اخلاق بنده هر هفته در خطبه‌ اول نماز جمعه در مورد یک موضوع اخلاقی تحت عنوان تقوا برای مردم صحبت می‌کنم. باید صفات اخلاقی و معنویات را با استفاده از فرمایشات رهبر معظم انقلاب به خصوص بیانیه گام دوم در جامعه پر رنگ‌تر کنیم. امیدواریم که بتوانیم در این مسیر گام برداریم.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha