«مرکز مطالعات کشورهای وارث تمدن ایرانی» آغاز به کار کرد

«مرکز مطالعات کشورهای وارث تمدن ایرانی» آغاز به کار کرد

به گزارش سراج24، مرکز مطالعات کشورهای وارث تمدن ایرانی به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی کشور فعالیت خود را آغاز کرد. این مرکز مطالعاتی که در قالب یک مرکز پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز فعالیت گرفته است، پس از تکمیل فرایند ثبت شرکت‌ها، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

حسین رمضانی خردمردی، از اعضای هیأت مؤسس و رئیس این مرکز روز شنبه، در یک نشست خبری، با اعلام این خبر گفت: مرکز پژوهشی مطالعات کشورهای وارث تمدن ایرانی به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی کشور در زمینه شناسایی ظرفیت‌های حوزه تمدن ایرانی و تعاملات با کشورها و اقوام وارث آن در منطقه، از شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی مجوز فعالیت گرفت.

رئیس مرکز مطالعات کشورهای وارث تمدن ایرانی با بیان اینکه این مرکز طبق اساسنامه ابلاغی وزارت علوم از دو گروه پژوهشی برخوردار است، گفت: «مطالعات فرهنگی» و «مطالعات سیاسی» گروه‌های پژوهشی این مرکز را تشکیل می‌دهند.

رمضانی خردمردی، مأموریت «گروه مطالعات فرهنگی» را شناسایی فرصت‌ها و محدودیت‌های موجود در حوزه فرهنگی کشورهای وارث تمدن ایرانی و مأموریت «گروه مطالعات سیاسی» را شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های همگرایی منطقه‌ای و محدودیت‌ها و آسیب‌های موجود در این کشورها برشمرد و گفت: برای تحقق این مأموریت‌ها، مؤلفه‌ها و عناصر فرهنگی و اجتماعی، رفتارهای سیاسی مردم، احزاب و نظام‌های سیاسی هر یک از کشورهای وارث تمدن ایرانی موضوع مطالعه و پژوهش قرار خواهد گرفت.

وی کشورهای مورد نظر را دست کم شامل کشورهای جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان و ارمنستان و همچنین عراق و بحرین برشمرد و گفت: دسته‌بندی‌های جغرافیایی رواج یافته از سوی غربی‌ها، از جمله کشورهای خاورمیانه، کشورهای آسیای مرکزی، شبه قاره و قفقاز، هویت واقعی مردمان این کشورها را کتمان می‌کند و از این رو به‌کارگیری و ترویج آنها از سوی نهادها و شخصیت‌های علمی و رسانه‌ای مغایر با واقعیت‌های تاریخی است.

رمضانی خردمردی هدف غایی مرکز مطالعات کشورهای وارث تمدن ایرانی را تبیین علمی ضرورت همکاری راهبردی و همگرایی منطقه‌ای در میان کشورهای واقع در حوزه تمدن ایرانی برشمرد و گفت: در این راستا در سال‌های اخیر با اساتید بنامی چون ناصر تکمیل همایون، میرجلال‌الدین کزازی، فریدون جنیدی و داریوش فرهود از ایران، صفر عبدالله از تاجیکستان و عبدالغفور آرزو از افغانستان گفتگو کردیم که بر پیگیری این هدف تأکید کرده‌اند.

وی افزود: ایده همگرایی در حوزه تمدنیِ ایران فرهنگی، در تاریخ معاصر ما ریشه دارد و دغدغه ذهنی بسیاری از مردمان وطن‌دوست این حوزه بوده و هست که از جمله می‌توان به زنده‌یادان، علامه محمد اقبال لاهوری پاکستانی، محمود افشار یزدی و پرویز ناتل خانلری ایرانی، اقرار علی‌اف آذربایجانی و لایق شیرعلی تاجیکستانی و شخصیت‌های زیادی از جمله چنگیز پهلوان و سیدجواد طباطبایی و بسیاری از اندیشمندان و فرهیختگان و ایران‌دوستان دیگری که در این راه عاشقانه کوشیده‌اند و می‌کوشند، اشاره کرد.

رمضانی خردمردی همچنین به بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار رؤسای جمهور و نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در جشن جهانی نوروز سال ۱۳۸۹، اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری نیز در آن دیدار اعلام کردند که «جمهوری اسلامی ایران از تقویت روابط و همکاری‌ها میان کشورهای منطقه و همسایه که دارای فرهنگ مشترک هستند، استقبال می‌کند» و حتی تأکید کردند «ملت‌های منطقه می‌توانند یک مجموعه باارزش و والای فرهنگی تشکیل دهند»؛ لذا این مرکز با فعالیت‌های خود می‌کوشد گام‌های مفید و مؤثری را به سوی تشکیل این اتحادیه منطقه‌ایِ والای فرهنگی بردارد.

رئیس مرکز مطالعات کشورهای وارث تمدن ایرانی در پایان از مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به‌ویژه دست‌اندرکاران معاونت پژوهش و فناوری و شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی این وزارتخانه، بابت صدور مجوز این مرکز تشکر و قدردانی کرد.

اخبار مرتبط

نشست «همتاهای وجهی برای برخی منطق‌های زیرشهودی»برگزار می شود

«شرح چهل حدیث» امام خمینی درس‌نامه شد

روایت‌های جذاب یک پژوهشگر درباره تأثیر موسیقی ایران بر جهان

0 نظر

ارسال نظر

capcha