موضوعات همایش جریان شناسی تدبر در قرآن کریم اعلام شد

موضوعات همایش جریان شناسی تدبر در قرآن کریم اعلام شد

به گزارش سراج24، همایش ملی «جریان شناسی تدبر قرآن کریم و ظرفیت‌های اجتماعی آن در ایران معاصر» چهارشنبه ۲۳ تیرماه برگزار می‌شود.

این همایش چهارشنبه ۲۳ تیرماه از ساعت ۹ الی ۱۸ به همت انجمن مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

در نوبت صبح این همایش، در بخش مفهوم شناسی در موضوعات قرائت قرآن، تدبر و تفسیر، دوگانه‌ای در جستجوی یگانه، رهیافتی به ترجمه تدبر در قرآن به زبان‌های فارسی، انگلیسی و فرانسه، گونه‌های تشویق به تدبر در بیان احادیث و تدبر در قرآن با رویکرد مناسبات سور از سوی اساتید ارائه می‌شود.

در نوبت ظهر نیز بخش جریان‌ها مورد بررسی قرار گرفته به موضوعات نسبت سنجی تدبر در قرآن با نظامات اسلامی، رهیافت‌های تدبری به قرآن، تدبر در قرآن و چالش فهم در جستجوی وضعیت میانه، بررسی جریان‌های تدبر در قرآن در ایران معاصر از قزوینی تا اخوت، پیدا و پنهان رهیافت تدبری سید قطب می‌پردازد.

در نوبت عصر نیز بخش ظرفیت‌های اجتماعی با مدیریت فروغ پارسا به موضوعاتی همچون بررسی ظرفیت‌ها و کارکردهای اجتماعی تدبر در توسعه فرهنگ قرآنی، بازخوانی و تدبر در متون مقدس و قرآن، بنیاد گرایان و جایگاه کنونی زنان در جامعه خواهد پرداخت.

در پنل چهارم این نشست و بخش پایانی آن نسبت تدبر و تأویل، شناسایی زمینه تاریخی متن قرآن از رهگذر فهم تدبری در چهار چوب نظریه انسجام و نقد پیش فرضیه‌ها و روش شناسی جریان تدبری در دوره معاصر با تاکید بر دیدگاه‌های دکتر لسان فشارکی و تدبر و مساله فهم قرآن و نسبت آن با بازاندیشی دینی، مورد توجه و اهمیت است.

اخبار مرتبط

سلسله همایش‌های «مجازیست»

مبارزه با جریان جهالت و تکفیر از موضوعات جدی ماست/ اعزام ۴۰ هزار مبلغ به مناطق مختلف کشور با هدف جهاد تبیین +تصاویر

برگزاری دوره جریان شناسی امور زنان و خانواده

0 نظر

ارسال نظر

capcha