کیوان مرادیانی کوچکسرایی، عضو فراکسیون مدیریت شهری در مجلس:

شفافیت در عملکرد مهم‌ترین شاخصه شهردار تهران است/ شهردار تهران باید به مسائل و معضلات شهری آشنا باشد

شفافیت در عملکرد مهم‌ترین شاخصه شهردار تهران است/ شهردار تهران باید به مسائل و معضلات شهری آشنا باشد

به گزارش سراج24؛ کیوان مرادیانی کوچکسرایی، نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با سراج24 گفت: شهرداری‌ها به نوعی خط مقدم بسیاری از تلاش‌های حاکمیت هستند، چرا که به دلیل نوع خدماتی که ارائه می‌دهد مستقیم با جامعه و مردم در ارتباط است. یعنی امورات مردم مستقیم با شهرداری گره خورده است. بدین معنی که اقدامات و فعالیت‌های شهرداری در زندگی روزمره مردم سریع‌الاثر است، بنابراین طبیعی است که افراد و چهره‌هایی که برای مدیریت شهر انتخاب می‌شوند باید علاوه بر دید گسترده و داشتن ظرفیت مدیریت کلان، درک درستی از مسایل و مشکلات مردم داشته باشند. 
نماینده مردم قائمشهر افزود: بنابر این اعضای شورای شهر باید فردی را به عنوان شهردار آینده انتخاب کنند که متخصص و آشنا به مسائل شهری باشد. با دغدغه شهروندان آشنا بوده و بتواند با درک میدانی پاسخگوی مطالبات شهروندان باشد. 

این عضو فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شهرداری دارای ظرفیت‌های مالی بسیار زیادی است، بنابراین یکی از نیازهای اصلی و اصول کلی مدیریت شهر شفافیت در عملکرد است. متاسفانه در سال‌های گذشته اتفاقاتی که در برخی شهرداری‌ها رخ داد از جمله رانت و فساد که باعث به‌ اعتمادی مردم به مدیران و تصمیم‌گیران در این بخش از مدیریت کلان شهری شد. بنابراین یکی از مطالبات شفافیت در عملکرد است. یعنی این شاخصه یکی از مهم‌ترین معیارها است که باید اعضا در انتخاب شهردار آینده در نظر بگیرند.

مرادیانی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها دارای ظرفیت‌های عمرانی، دادوستدهای مالی همچنین امتیازات طلایی فروانی است،‌ گفت: بنابر این با توجه به این ظرفیت‌ها افراد پاکدست با شفافیت در عملکرد باید در راس مدیریت قرار گیرند تا جلوی سواستفاده‌ها و رانت‌خواران گرفته شود. همچنین شهردار آینده تهران باید روحیه مبارزه با فساد و رانت داشته باشد. همان‌طور که گفته شد با توجه به اینکه گلوگاه‌های فساد در شهرداری‌ها بسیار زیاد است مبارزه با فساد و پاکدستی شاخص مهمی در انتخاب شهردار است. 

وی افزود: شهردار آینده تهران باید با چالش‌ها و پیچیدگی‌ها این کلان‌شهر آشنا باشد تا بتواند منابع عظیم مالی را مدیریت کند.  شهردار جدید باید بتواند عقب‌ماندی در بسیاری از پروژه‌های شهری را جبران کرده و به رشد و توسعه خدمات جدید نیز سرعت بدهد. 
وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم و سهیم کردن آنها در مدیریت شهری، تصریح کرد: باید ارتباط مدیران شهری با شهروندان مستمر و بروز باشد. در حال حاضر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند این ارتباط را قوی‌تر و بروزتر کنند. درک درست از انتظارات و مطالبات شهروندان در سایه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی امکان‌پذیر است چرا که همه مردم نمی‌توانند مستقیما با مدیران در ارتباط باشند. پس باید ابزار درست را انتخاب کرد. همچنین شورایاری‌ها نیز از جمله ابزارهای مهم ارتباط مدیران با شهروندان است.

اخبار مرتبط

اربعین نماد اقتدار و قدرت شیعیان است/افزایش همبستگی میان ایران و عراق در اربعین

مهلت ۴۵ روزه مجلس به دولت درباره ساماندهی کارکنان دولتی

واردات خودرو آزاد می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha