اشرافی‌گری و مهریه سنگین؛ آفت‌های ازدواج آسان

اشرافی‌گری و مهریه سنگین؛ آفت‌های ازدواج آسان

به گزارش سراج24؛ حجت‌ الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان در خطبه‌های روزگذشته نماز جمعه خرم‌آباد که در مصلی الغدیر این شهرستان برگزار شد با دعوت همگان به تقوا و تبعیت از آموزه‌های الهی، اظهار کرد: در نخستین آیه سوره مؤمنان خداوند می‌فرماید حتما اهل ایمان به فلاح رسیده‌اند و مفلحون کسانی هستند که پیروزمندانه موانع را از سر خود برمی‌دارند و راه خود را به سوی مقصد می‌گشایند گرچه در این مسیر دچار فراز و فرود شوند اما امیدوارانه به راه خود ادامه می دهند.

وی با اشاره به اینکه فلاح و رستگاری پیروزی اخروی و دنیوی را به دنبال دارد، ادامه داد: فلاح و رستگاری دنیوی این است که انسان در مقابل زورگویان تعظیم نمی‌کند و زبر باز ظلم و ستم نمی‌رود و فلاح و رستگاری اخروی آن است که انسان در زندگی اخروی زیر جوار رحمت الهی از نعمت‌های جاویدان برخوردار شده و در کنار پاکان جای می‌گیرد.

شاهرخی با یادآوری اینکه در سه آیه قرآن واژه قدافلح به کار رفته است، ادامه داد: هر کس پلیدی‌ها، حسد، بخل، غیبت و بدگویی را از خود دور کرد به فلاح و رستگاری می‌رسد از طرفی آیه اول سوره مومنون بیان کننده این مطلب است که کسانی که تسلیم باورهای خود شدند در دنیا و آخرت پیروز شده و ایمان، تزکیه نفس و پاکی درون ریشه واحدی دارند.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با اشاره به اینکه در برخی آیات قرآن هدف از قانون گذاری احکام دین را تقوا ذکر می‌کند هدف بالاتر از تقوا را فلاح و رستگاری دانست و گفت: در آیه ۱۳۰ سوره آل‌عمران به این نکته اشاره شده است.

خطیب نماز جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه ویروس کرونا همچنان کشور ما را درگیر کرده است بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: مردم همچون گذشته فاصله اجتماعی، اصول بهداشتی جز برنامه‌ها باشد و در اجتماعات این موارد بیشتر رعایت شود تا با فراگیر شدن واکسن کرونا بشریت از شر این ویروس راحت شود‌

وی با اشاره به اینکه در برخی تجمعات شاهد ترویج کرونا هستیم که این موارد باعث به خطر افتادن جان انسان‌ها، ضرر و زیان به دیگران به خویشتن است بر لزوم رعایت و صرفه جویی در مصرف برق تاکید کرد و گفت: ما امروزه ۱۱ هزار مگابایت برق کم داریم و باید ۲۰ هزار مگاوات از طریق هسته‌ای تامین شود.

شاهرخی به ۱۸ تیرماه روز ادبیات کودکان و نیز و کشف کودتای آمریکایی در نوژه همدان اشاره کرد و گفت: ۲۱ تیر اول دی‌الحجه سالروز ازدواج امام علی(ع)، قیام خونین گوهر شاد یا روز حجاب و عفاف و۲۳  تیر و سوم ذی‌الحجه روز تعامل سازنده با جهان مناسبت‌های هفته جاری است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با اشاره به پیوند آسمانی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) روز ازدواج نام‌گذاری شده است بر لزوم الگوگیری از سبک ازدواج و زندگی آنان تاکید کرد و یادآور شد: حفظ جایگاه زنانه و مردانه باید مورد توجه قرار گیرد از طرفی با ساده زیستی و ساده‌گیری مراحل ازدواج از ابتدا تا انتها را تسهیل کرد.

خطیب نماز جمعه خرم‌آباد اشرافی گری و مهریه‌های سنگین را از آفت‌های ازدواج دانست و با اشاره به اینکه احترام متقابل به یکدیگر، تقسیم کارها در زندگی و رسیدگی به امور تعلیمی و تربیتی فرزندان از اصول ازدواج اسلامی است، بیان کرد: تربیت و تعلیم فرزندان جز اصلی ترین وظایف مادران است و تعلیم و تربیت از سوی مادران مغفول نماند.

وی با یادآوری این مطلب که ۲۰ تیر روز جهانی جمعیت نام‌گذاری شده است، تصریح کرد: افزایش جمعیت در دهه‌های قبلی سبب شد در سال ۶۷ کشور به سمت کنترل جمعیت برود اما کار کارشناسی در این خصوص صورت نگرفت.

شاهرخی با اشاره به اینکه کارشناسان عوامل کاهش جمعیت را شناسایی کنند، گفت: ما در ۴۰ سال آینده شاهد ایرانی پیر و سالخورده خواهیم بود که تبعات آن بسیار است چراکه افزایش جمعیت کشور را از جنبه‌های مختلف فرهنگی، دفاعی و اقتصادی با مشکل مواجه خواهد کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با اشاره به مناسبت ۳۰ ذی‌القعده شهادت محمدتقی(ع) افزود: آن حضرت در ۸ سالگی به امامت رسید و با عنوان معدن وفا مشهور است، ادامه داد: امام محمدتقی(ع) با وجود دوران سخت و شهادت پدرش بوسیله خلیفه عباسی به وظیفه هدایتی خود عمل کرد و لازم است.

خطیب نماز جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه مناسبت دیگر روز عفاف و حجاب است، تصریح کرد: از آیات قرآن استفاده می‌شود که ما در بحث حجاب نیازمند به تبیینی، فرهنگ سازی، اجرا و قانون‌گذاری داریم و همه باید به وظیفه خود عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه مَثل یک کشور مَثل این است که همه در یک کشتی نشسته‌اند و اگر کسی به اموری آسیبی وارد کند این آسیب شامل همه جامعه می‌شود، گفت: اگر اماکنی برای تفریح در نظر گرفته شده است یا در کنار دریاچه‌ها و آبشارها تفریح سالم داشته باشند نباید آنجا بوسیله گروهی محلی برای بدحجابی باشد، گفت: اسلام و مسلمین در این جهت آسیب‌های فراوانی در طول تاریخ خورده‌اند.

اخبار مرتبط

کلمه سازش مورد توجه مردم انقلابی ایران اسلامی نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha