احتمال استعفای «سعد الحریری» طی روزهای آتی وجود دارد

احتمال استعفای «سعد الحریری» طی روزهای آتی وجود دارد

به گزارش سراج24 به نقل از روزنامه الاخبار، «سعد الحریری» نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه جدید لبنان هنوز نتوانسته است راه حلی جهت برون رفت از بحران فعلی این کشور بیابد.

بر اساس این گزارش، روزنامه مذکور اعلام کرد که احتمال دارد سعد الحریری طی روزهای آتی از سِمَت خود به عنوان نخست وزیر مأمور تشکیل دولت جدید استعفا دهد. برخی منابع خبر دادند که حریری در دیدار با معاون رئیس پارلمان لبنان تصمیم خود برای استعفا از پستش را اعلام کرده است.

از سوی دیگر، روزنامه الاخبار اعلام کرده است: پس از جلسه‌ای که چند روز قبل «آنتونی بلینکن‌» وزیر خارجه آمریکا با «ژان ایو لودریان» و «فیصل بن فرحان» همتایان فرانسوی و سعودی خود درباره اوضاع لبنان و بن بست سیاسی این کشور داشت امروز «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان با «آن گریو» همتای فرانسوی خود برای دیدار با مقامات سعودی عازم عربستان می‌شود.

این درحالی است که پیشتر روزنامه لبنانی «البناء» با انتشار مطلبی اعلام کرده بود: آنچه که در زمینه تشکیل کابینه جدید لبنان می‌توان گفت این است که روند شکل گیری دولت جدید به یک بن بست نزدیک شده است. نمی‌توان به تشکیل کابینه جدید حداقل در آینده نزدیک امیدوار بود. واقعیت این است که هرچقدر هم تلاش کنیم که نسبت به فرایند تشکیل کابینه جدید لبنان خوشبین باشیم، نمی‌توانیم چنین کاری انجام دهیم. برآیند تحولات تنها ما را به سمت بدبینی سوق می‌دهد.

این روزنامه در ادامه مطلب خود آورده بود: اکنون زمانی که به فرایند تشکیل کابینه نگاهی می‌اندازیم هیچ چشم انداز روشنی در این زمینه به چشم نمی‌خورد. به نظر نمی‌رسد که در آینده نزدیک گشایشی در عرصه تشکیل دولت جدید حاصل شود. این احتمال وجود دارد که الحریری از پست خود استعفا دهد.

گفتنی است، میشل عون طی ماه‌های گذشته بارها و در مناسبت‌های مختلف بر تلاش سعد الحریری برای نادیده گرفتن اختیاراتِ قانونی رئیس جمهور در زمینه تشکیل دولت، تأکید کرده است. درست به همین دلیل است که وی در قبال تحرکات حریری برای تشکیل کابینه جدید، مواضع قاطعانه‌ای اتخاذ می‌کند. در حال حاضر حریری اصرار دارد که دولت جدید لبنان کاملاً تکنوکرات باشد.

اخبار مرتبط

پیروزی سال ۲۰۰۰ در برابر رژیم صهیونیستی بزرگترین دستاورد تاریخ معاصر لبنان است

۷۷ نماینده در پارلمان جدید لبنان حامی گزینه مقاومت هستند

فلسطین دیگر منتظر کشورهای عربی نیست/مقاومت، لبنان را آزاد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha