کتاب قواعد استظهار محقق اردبیلی به حق کتاب سال حوزه انتخاب شد

کتاب قواعد استظهار محقق اردبیلی به حق کتاب سال حوزه انتخاب شد

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام احمد واعظی در نشست علمی «جایگاه قواعد استظهار در حل مسائل مستحدثه» با اشاره به نکاتی در خصوص کتاب محقق اردبیلی گفت: مباحث درجه دوم در فقه فواید عظیمی دارد و این کار در کتاب مکتب فقهی محقق اردبیلی انجام شد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به تبیین تعریف مکتب فقهی پرداخت و تصریح کرد: نکته دیگر اینکه بنده با تعریفی که نویسندگان این کتاب از مکتب فقهی دارند، موافقم؛ امروزه برخی سعی دارند تعریفی اقلیمی (مثل مکتب فقهی قم، مکتب فقهی نجف، مکتب فقهی سامرا و…) از مکتب‌های فقهی ارائه دهند در حالی که این تعاریف مورد مناقشه است.

وی افزود: در فصل سوم کتاب، ویژگی‌های مکتب فقهی محقق اردبیلی بیان شده است که از برجسته‌ترین فصول این کتاب است و خیلی خوب تبویب و تبیین شده است و توانسته عناصر برجسته مکتب محقق اردبیلی را نشان دهد.

حجت‌الاسلام احمد واعظی گفت: در زمینه جایگاه ولایت فقیه و حدود و اختیارات ولایی ولایت فقیه در این مکتب تا حدی کم کاری شده است؛ در صفحه ۱۸۳ کتاب، بحث مهم قلمرو نیابت فقیه در عصر غیبت نیم صفحه بحث شده است، در حالی که از مباحث مهم است و شایسته بود که بیشتر مورد بحث قرار گیرد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به امتداد مکتب فقهی محقق اردبیلی تصریح کرد: آیا عناصری که در فصل سوم برجسته و تبیین شد، بعد از محقق اردبیلی ادامه یافت و در فقیهان بعدی شهود و بروز داشته است یا خیر؟ این بحثی بود که به نظرم باید در این کتاب بابی برای آن باز می‌شد و مورد بررسی قرار می‌گرفت.

وی در پایان ضمن اشاره به برگزیده شدن این اثر در کتاب سال حوزه افزود: با توجه به اینکه در جلسه رونمایی محسنات اثر بیان می‌شود، پیشنهاد بنده این است که برای این اثر فاخر در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی جلسه نقد و بررسی کتاب انجام گیرد تا ابعادش برای اهل علم و فضل روشن شود؛ حق این کتاب هم بود که در جشنواره کتاب سال حوزه برگزیده شود، زیرا خواننده با مطالعه دقیق کتاب در می‌یابد که نویسنده محترم چقدر تتبع کرده تا مطالب کتاب را مستند کند و چقدر ارجاعات فراوان دارد.

اخبار مرتبط

شورای فرهنگ عمومی استان تهران: اربعین امسال رنگ و بوی کتابخوانی دارد

خراسان رضوی دومین استان پرفروش کتاب در کشور شد

روایت زندگی یک مادر در «مرضیه» منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha