سالانه حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم کشور دچار سکته مغزی می‌ شوند+ویدئو

سالانه حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم کشور دچار سکته مغزی می‌ شوند+ویدئو

به گزارش سراج24؛ دکتر حسین پاکدامن ظهر امروز 16 تیرماه 1400 در نشست خبری بیست و هشتمین کنگره نورولوژی ایران اظهار داشت: سکته مغزی از شایعترین بیماری های مغز و اعصاب است و در مبتلایان به کرونا این بیماری زیاد دیده شده و بسیاری از بیماران از عوارض سکته مغزی رنج می برند.

وی با بیان اینکه زمان طلایی در ساعات اولیه سکته مغزی برای درمان مهم است، افزود: باید در چند ساعت اولیه پس از ابتلا به این بیماری اقدامات درمانی سریع انجام شود تا فرد دچار ناتوانی روحی و جسمی نشود.

رئیس بیست و هشتمین کنگره نورولوژی ایران با اشاره به دیگر بیماری های مغز و اعصاب گفت: آلزایمر یکی دیگر از این بیماری ها است و با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور و پیر شدن جمعیت در آینده ای نزدیک با افراد زیادی که به آلزایمر مبتلا هستند مواجه خواهیم شد که زنگ هشداری برای ما است.

وی با بیان اینکه اکنون ۷۵۰ هزار بیمار آلزایمری در کشور وجود دارد، افزود: بر اساس آمارهای جهانی یک سوم افراد با سن بالای ۸۰ سال به این بیماری مبتلا می شوند و لازم است سیاست گذاری های اساسی با پیر شدن جمعیت و جلوگیری از بروز مشکلات و افزایش هزینه درمان بیماران مبتلا به آلزایمر در کشور انجام شود.

پاکدامن تصریح کرد: سردرد نیز از دیگر بیماری های شایع مغز و اعصاب در کشور نسبت به کشورهای غربی است و ۱۶ تا ۱۸ درصد مردم از میگرن رنج می برند.

وی تاکید کرد: اکنون ۸۵۰ هزار بیمار مبتلا به ام اس در کشور داریم و جزو کشورهای با شیوع بالا در این زمینه هستیم؛ لازم است این بیماری ها مورد توجه مسوولان و مردم قرار گیرد.

پاکدامن با بیان اینکه در دهه ۹۰ پیشرفت های زیادی برای درمان بیماری های یاد شده در کشور انجام شده، تاکید کرد: داروهای زیاد و موثری برای درمان صرع، ام اس،    سکته مغزی و غیره کشف و تولید شده است، داروهای نسل دوم نیز تولید شدند اما باید اقدامات پیشگیرانه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی تشریح کرد: تئوری هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد مبنای تجربی و کوتاه مدت بوده و در آینده ممکن است این ویروس عوارض زیادی بر روح و جسم ما بگذارد.

رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران افزود : کرونا علاوه بر ریه تمام سیستم عصبی و مغزی حس های بویایی ، شنوایی، نخاع ، عروق ، اعصاب محیطی را درگیر کرده و افراد مبتلا به این بیماری که با عوارض متفاوت درگیر کرونا می شوند تا مدت های زیادی دچار ناتوانی های متفاوت خواهند شد.

پاکدامن گفت: یک سوم افرادی که از کرونا نجات می یابند دچار اختلالات جسمی و روحی می شوند و حتی برخی از مبتلایان به این بیماری ممکن است فشار خون بالا، مشکلات قلبی و قند بگیرند.

وی تصریح کرد: ویروس کرونا به هیچ سیستمی از بدن رحم نمی کند و درمان قطعی برای آن وجود ندارد و داروهای موجود فقط سیر بیماری را کم می کند.

دکتر احسان شریفی پور نورولوژیست و دبیر علمی بیست و هشتمین کنگره نورولوژی ایران نیز در این نشست با بیان اینکه آنچه بیش از کرونا باید مورد توجه قرار گیرد بیماری های مغز و اعصاب است، اظهار داشت: باید پایه و اساس بهداشت عمومی جامعه و تصمیم گیران سلامت باشد.

وی افزود: آلزایمر از بیماری های نام مغز و اعصاب بوده که با بالا رفتن سن رو به افزایش است و مراقبت های بهداشتی قبل و بعد از ابتلا به این بیماری مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

دبیر علمی بیست و هشتمین کنگره نورولوژی ایران تصریح کرد: سکته مغزی نیز همین طور است و باید بیشتر در مورد پیشگیری از آنها اقدامات اساسی انجام داد.

وی خاطر نشان کرد: اختلالات خود ایمنی در چند سال اخیر به ویژه میان جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال بسیار شایع شده است و در واقع زنان ۲ برابر مردان دچار این بیماری می شوند.

شریفی پور بیان کرد: مصرف سیگار و کمبود ویتامین دی در بروز اختلالات خود ایمنی تاثیر زیادی دارد.

وی عنوان کرد: بیست و هشتمین همایش بین المللی نورولوژی ۱۲ الی ۱۵ مرداد بصورت مجازی در هتل المپیک برگزار می شود ، حدود ۲۰۰ مقاله داخلی و خارجی در این همایش با حضور ۳۰۰ سخنران که از کشوری استرالیا، المان، کانادا و سایر کشورها حضور دارند ارائه خواهد شد.

دبیر علمی بیست و هشتمین کنگره نورولوژی ایران افزود: بیماریهای مغز و اعصاب، قلبی و عروقی روان پزشکی، طب اورژانس و غیره از محورهای مورد بحث توسط پزشکان در همایش بین المللی نورولوژی است.

اخبار مرتبط

رنگ ۳۵۱ شهر در نقشه کرونایی کشور آبی شد

مجموع واکسن‌های تزریق شده ۱۵۵ میلیون و ۵۸ هزار دوز

شناسایی ۳۴ بیمار جدید کرونایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha