حجاب موجب ارتقا امنیت اجتماعی می‌شود

حجاب موجب ارتقا امنیت اجتماعی می‌شود

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام رضا نوری صبح چهار شنبه در نشست با مسئولان فرهنگی خراسان شمالی که در دفتر امام جمعه بجنورد برگزار شد، با اشاره به کارکردهای اجتماعی عفاف و حجاب در قرآن، اظهار کرد: همان‌طور که از ضمائر جمع در آیات مربوط به عفاف و حجاب نیز قابل استنباط است، تبیین حکمت‌های پوشش اسلامی عمدتاً رویکردی اجتماعی دارد که لازمه تحقق آن در جامعه، رعایت آن توسط افراد جامعه است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی ادامه داد: از این جهت پوشش اسلامی تنها از کارکرد فردی برخوردار نیست بلکه دارای کارکرد اجتماعی و از آن جمله تأمین امنیت اجتماعی نیز هست.

وی اضافه کرد: فرهنگ عفاف و حجاب با تأثیر مستقیم و یا غیرمستقیم در ایجاد آرامش روانی بین افراد جامعه، تعدیل و مدیریت صحیح غرایز، پاسداشت فضائل و ارزش‌های انسانی مانند عفت، حیا، و غیرت امنیت اجتماعی را ارتقا می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری حفظ جایگاه الهی و نقش حقیقی و حیاتی زن در جامعه، تحکیم مقدس‌ترین نهاد اجتماعی یعنی نهاد خانواده، پاکی نسل‌ها، فرو کاستن و مهار آمار فزاینده طلاق، ارتقای محسوس هویت و معنویت در جامعه، مصونیت جامعه از بروز و ظهور فساد مختلف با پیشگیری کرامت محور از تهییج و فوران هیجانات غیر لازم و پیشگیری از بروز امراض جسمانی و روانی را از دیگر کارکردهای حجاب و عفاف در جامعه برشمرد.

امام جمعه بجنورد تصریح کرد: ایجاد تمهیدات لازم برای حضور امن و سالم بانوان در جامعه و نقش‌آفرینی‌های مثبت و اثربخش در تحقق آرمان‌های فاخر اجتماعی، مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب و جلوگیری از مرعوبیت فکری و فرهنگی جامعه در مواجه با سبک زندگی غربی از دیگر مواردی است که به‌واسطه اهتمام به حجاب و عفاف در جامعه به دست می‌آید.

وی افزود: تأثیرگذاری حجاب و عفاف در اصلاح الگوی مصرف در استفاده از کالاهای تجملاتی، لوازم بهداشتی و آرایشی، کاهش چشمگیر بزه، جرایم، ناهنجاری و آسیب‌های اجتماعی و استحکام جوامع اسلامی از دیگر مواردی است که زمینه‌های پایداری امنیت اجتماعی را فراهم می‌سازد.

حجت الاسلام نوری در انتها بیان داشت: بنابراین قرآن، حجاب را از مصادیق مهم تحقق، بقا و ارتقای امنیت اجتماعی می‌داند و امنیت اجتماعی، هدف اساسی تشریع حجاب است.

اخبار مرتبط

تحلیل خبرنگاران در تصمیم‌گیری مسئولان موثر است

حجاب ضامن حفظ جایگاه و ارزش زنان است

ارائه درس عفاف و حجاب توسط مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان

0 نظر

ارسال نظر

capcha