«مدارس ماندگار» موجب تقویت و تحکیم هویت اسلامی و ملی است

«مدارس ماندگار» موجب تقویت و تحکیم هویت اسلامی و ملی است

به گزارش سراج24، آیت الله لطف الله دژکام در آئین آغاز به کار مدارس ماندگار در شیراز با اشاره به اینکه مسلماً گذشته ما در زمینه آموزش و پرورش، فرهنگ و علم مایه افتخار است، اظهار کرد: از این جهت ایران و شیراز دستمایه‌های بسیار پرافتخاری دارد که فارغ التحصیلان آن امروز در گوشه گوشه جهان و هم در ایران می‌درخشد.

وی با بیان اینکه اکنون کار جدیدی در آموزش و پرورش در قالب مدارس ماندگار شکل گرفته است، اظهار کرد: اگر ما نگاهی به هویت ایرانی و اسلامی خود داشته باشیم می‌بینیم که این مسیر بیش از سه هزار سال است که ادامه دارد اما متأسفانه به خاطر عدم تبیین صحیح برخی از مسائل وقتی شروع به گفتگو می‌کنیم در رابطه با فرهنگ خود دچار گیجی و سردرگمی هستیم که باید از کجا آغاز کنیم.

امام جمعه شیراز افزود: ایرانی‌ها پیش از اسلام هم اهل کتاب بوده‌اند لذا اهل کتاب و دانش بودن ارزش است لذا می‌توان گفت که پیشینه مدرسه، دانش و علم ما در کشور ما دیرینه است.

آیت الله دژکام در ادامه با بیان اینکه باید بپذیریم که مشعل‌دار دانش اگر غیر ما هم باشد باید از او یاد بگیریم، اظهار کرد: چنانچه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند که حتی اگر چینی‌ها هم در علم جلو دار شدند باید از آنها یاد بگیریم.

نماینده ولی فقیه در فارس با تاکید بر اینکه در مراحل تکامل فرهنگ که اقوام مختلف در آن دخیل هستند، باید گاهی شاگردی و گاهی استادی کنیم، گفت: اگر شاگردی نکردیم استاد نخواهیم شد و این چیزی است که اگر پذیرفتیم می‌توانیم نسبت به گذشته خود، درست صحبت کنیم و نسبت به آینده خود نیز درست تصمیم بگیریم.

وی با اشاره به اینکه مسلماً گذشته ما در زمینه آموزش، پرورش، فرهنگ و علم بزرگ‌ترین مایه افتخار است، اظهار کرد: و از این جهت ایران و شیراز دستمایه‌های بسیار پرافتخاری دارد که فارغ التحصیلان آن امروز در گوشه گوشه جهان و هم در ایران می‌درخشد.

آیت الله دژکام ادامه داد: امروز پنج مدرسه ماندگار در شیراز رونمایی شد و امید است فرزندان و نسل‌های آینده در این محیط رشد کنند و به بالندگی شایسته برسند؛ هویت، گذشته و افتخارات تاریخی ما در زمینه آموزش و پرورش و توانمندی ما در تربیت انسان‌های مفید برای بشریت، همه در این مدارس نشان داده می‌شود.

اخبار مرتبط

دفاع مقدس یک مکتب انسان‌ساز در دست معلمان است

نیّت الهی و اقدام جهادی وجه تمایز نیروهای مسلح کشور با سایر دنیاست

مادران شهدا خاطرات ماندگار و زنده جمهوری اسلامی هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha