غرقی در گفتگو با سراج24؛

تعجیل در جهت دستیابی به توافق خطرناک است/تیم مذاکره کننده اختیارات کافی دارد

 تعجیل در جهت دستیابی به توافق خطرناک است/تیم مذاکره کننده اختیارات کافی دارد

به گزارش سراج24؛ مرتضی غرقی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با سراج24 در خصوص اختیارات تیم مذاکره کننده ایران در که در وین با طرف های باقیمانده در برجام در حال رایزنی جهت لغو کلیه تحریم و چگونگی احتمال احیای برجام هستند، اظهار داشت: اختیاراتی که به آقای عراقچی و تیم همراه وی در این دور از مذاکرات داده شده همان اختیاراتی است که به آقای ظریف در مذاکرات قبلی برجام داده شده بود.

وی گفت: بنابراین اینکه بگوییم اختیارات آقای عراقچی به عنوان معاون سیاسی وزارت امور خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران کافی نیست نوعی فرافکنی به حساب می آید و تیم مذاکره کننده و آقای عراقچی دارای اختیارات لازم و کافی در جهت رسیدن به توافق با طرف های حاضر در نشست وین هستند.

غرقی ادامه داد: با این حال در هر دور از مذاکرات، تیم مذاکره کننده ایرانی می تواند با تهران تماس داشته باشد و درباره هر موضوع خاص و جدیدی سطح اختیارات خود را جویا شود، این موضوع کاملا طبیعی و روال است به نحوی که تیم مذاکره کننده آمریکایی و دیگران نیز اینگونه عمل می کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: آقای روحانی تلاش دارد در زمان باقیمانده از دولت دوازدهم هر طور شده مذاکرات را به نتیجه رسانده و این پیروزی را به نام دولت خود کند.

وی بیان کرد: این نکته را همه آگاه هستیم که عجله کردن در مذاکرات برای رسیدن به توافق با طرف مقابل خطرناک است و میتواند نتایج زیان باری را به همراه آورد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: عجله در دست یابی به توافق به هر نحوی نتایجی همچون توافق برجام را رقم می زند، اما تصمیم گیری برای این موضوع که تیم مذاکره کننده درحال عجله برای توافق یا عبور از خط قرمزهای مشخص شده هست یا نیست در حیطه وظایف تیم شورای عالی امنیت ملی مرتبط با برجام مستقر در تهران است.

غرقی تصریح کرد: باید این نکته را تاکید کنیم که به طور مداوم آقای عراقچی و تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در در حال تماس با تهران و شورای عالی امنیت ملی هستند.

وی ادامه داد: اگر تیم مرتبط در شواری عالی امنیت ملی احساس کنند تیم مذاکره‌کننده فعلی برای به ثمر نشاندن برجام (احیای برجام و چگونگی لغو کلیه تحریم ها) در این مدت تعجیل دارد یا ممکن است از خط قرمزی عبور کند می تواند اختیارات را از آنها سلب کند.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می رسد تیمی که در مدت زمان هشت سال نتوانسته است به توافقی پایدار و با ثبات در قالب برجام با طرف های غربی (اروپا و آمریکا) به طور خاص دست پیدا کند و در راستای تامین حداکثر منافع ملی در این موضوع خاص موفقیت چندانی به دست نیاورده است، در روزهای کم باقیمانده از دولت دوازدهم نیز به این مهم نخواهد رسید.

اخبار مرتبط

اکنون نوبت آمریکاست که در برجام تضمین دهد/ تاثیرگذاری تحولات اوکراین بر مذاکرات وین

اراده در پایتخت‌های غربی لازمه پیشرفت در دور هشتم مذاکرات است/پاسخ تهران به تل‌آویو

اقدامات اقلیم نباید منجر به نا امنی در منطقه شود/جمهوری اسلامی ایران محکم پای امنیت خود ایستاده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha