کتاب «خسارت محض و دیپلماسی هسته‌ای» به کتابفروشی‌ها آمد

کتاب «خسارت محض و دیپلماسی هسته‌ای» به کتابفروشی‌ها آمد

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی انتشارات شهید کاظمی، کتاب «خسارت محض و دیپلماسی هسته‌ای» نوشته ابراهیم کارخانه‌ای به تازگی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب دربرگیرنده روایتی مستند است که به گفته ناشرش، همزمان با انجام مذاکرات هسته‌ای و تصویب برخی کنوانسیون‌های بین‌المللی خطرساز، با هدف دفاع از منافع ملی و امنیت ملی به چاپ رسیده است.

«خسارت محض و دیپلماسی هسته‌ای» حاوی مطالب، مقالات و یادداشت‌هایی است که همزمان با انجام مذاکرات هسته‌ای و تصویب برخی کنوانسیون‌های بین‌المللی خطرساز، با هدف دفاع از منافع ملی و امنیت ملی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طرح و یا در سطح رسانه‌های کشوری به رشته تحریر درآمدند و بنا به مقتضیات زمانی در برگیرنده هشدارهایی به تیم مذاکره‌کننده و دستگاه‌های سیاسی و دیپلماسی کشور بودند. تاریخ انتشار هر یادداشت و مقاله مندرج در کتاب، در زمان انتشارش، در کتاب ذکر شده است.

نویسنده مقالات کتاب معتقد است تصمیم‌سازان برجام با خوش‌بینی به آمریکا و غرب و پیشدستی در اجرای سخاوتمندانه تعهدات، امضای جان کری وزیر امور خارجه وقت آمریکا را به‌عنوان تضمین پایبندی دشمن به تعهدات پذیرفتند و به رفع موقت و نیم‌بند ۱۲۰روزه و ۸۰ ۱روزه تحریم‌ها بر روی کاغذ اکتفا کردند که در نهایت با عدم موافقت رئیس‌جمهور بعدی آمریکا دونالد ترامپ در تمدید تعلیق تحریم‌ها، بنیان سست و پوشالی برجام در حالی از هم گسسته شد که آمریکا پس از خروج از برجام، بدون پرداخت کوچکترین هزینه‌ای به تمام خواسته‌های خود دست یافته بود و در تداوم سناریوی از قبل طراحی شده با اروپا و اعمال تحریم حداکثری نیز در صدد توقف قدرت موشکی و منطق‌های ایران برآمد و در مقابل، دولت جمهوری اسلامی ایران نه تنها به لغو تحریم‌ها که هدف اصلی توافق بود، دست نیافت؛ بلکه به اذعان جواد ظریف وزیر امور خارجه حتی موفق به افتتاح یک حساب بانکی در لندن نیز نشد.

کارخانه‌ای می‌گوید خودشیفتگی در تصویب برجام تا حدی بود که علیرغم هشدارها و تأ کیدهای مقام معظم رهبری مبنی بر «توافق نکردن بهتر از توافق بد است»، استراتژی «توافق به هر شکل ممکن»، هدف اصلی تیم مذاکره کننده قرار گرفت و با نادیده گرفتن هشدارهای مکرر رهبر انقلاب مبنی بر هوشیاری در برابر فریب و فرود شمشیر خیانت دشمن؛ تا حدی پیش رفتند که رهبری با صراحت اعلام کردند «برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد» و پس از تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان نیز در پاسخ به نامه رئیس‌جمهور، با ۲۸ شرط (۹ شرط رهبری، ۹ شرط مجلس و ۱۰شرط شورای‌عالی امنیت ملی) در حالی با اجرای برجام موافقت کردند، که اگر تنها ‌بند ۲ از شروط نُه‌گانه رهبری که در آن بر اجرای‌بند ۳ مصوبه اقدام متناسب و متقابل مجلس در رابطه با اجرای برجام تأکید شده بود، بلافاصله با نخستین عهد شکنی آمریکا که درست یک روز پس از اجرایی شدن برجام افتاد، اجرای برجام متوقف می‌شد و فعالیت‌های هسته‌ای از سر گرفته می‌شد، به‌طور قطع سرنوشت برجام به‌گونه دیگری رقم می‌خورد.

در بخشی از این‌کتاب آمده است:

در یکی از جلسات کمیسیون ویژه بررسی برجام از آقای عراقچی (عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده و رئیس ستاد اجرایی برجام) پرسیدم شما که همه امتیازات را یک‌جا پیش‌پرداخت کرده‌اید و دست خودتان را خالی نموده‌اید، چه تضمینی وجود دارد که فردا آمریکایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند؟! ‌ایشان با صراحت عنوان کردند اگر آنان به تعهداتشان عمل نکنند، آبرو و هیثیت‌شان در جهان زیر سؤال می‌رود و آنان دست به این کار نخواهند زد و ما برای محکم‌کاری، برجام را به تأیید شورای امنیت رسانده‌ایم تا جلو تخلف آنان گرفته شود! به این ترتیب، تیم مذاکره‌کننده آبروی (نداشته) آمریکا را به‌عنوان تضمین اجرای تعهدات آمریکا در برجام پذیرفت! و آنان در مقابل باحذف واژه اعتماد از قاموس مذاکرات جز با پیش‌پرداخت یک‌جای تمامی تعهدات جمهوری اسل‌امی ایران راضی به معامله نشدند! و این در حالی بود که مقام معظم رهبری بارها تأکید فرموده بودند که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند و از پشت، شمشیر خیانت بلند می‌کنند. نتیجه این خوش‌خیالی سیاسی این شد که آمریکا که به تمامی خواسته‌های هسته‌ای خود دست یافت. اینک برای طرح خواسته‌های اصلی خود که توقف فعالیت‌های موشکی و قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است، بازی برجامی جدیدی به راه انداخته است که در آن، اروپا به‌عنوان مدافع برجام و آمریکا به‌عنوان مخالف آن هدف مشترکی را علیه جمهوری اسلامی ایران تعقیب می‌کنند.

این‌کتاب با قیمت ۷۰ هزار تومان عرضه شده است.

اخبار مرتبط

روایت حضور جهادی رهبر انقلاب در منطقه فردوس به چاپ دوم رسید

«پرواز پای دماوند» به چاپ دوم رسید

کتاب «به سوی پروانگی» رونمایی شد / توصیف خودشناسی با زبان شاعرانه

0 نظر

ارسال نظر

capcha