امین زاده در گفتگو با سراج24:

در سیاست خارجه الویت منافع ملی و عزت کشور باشد/دولت تدبیر و امید با تمرکز بر برجام، هم اکنون با فرسایشی شدن مذاکرات رو برو شده است

در سیاست خارجه الویت منافع ملی و عزت کشور باشد/دولت تدبیر و امید با تمرکز بر برجام، هم اکنون با فرسایشی شدن مذاکرات رو برو شده است

به گزارش سراج24؛ الهام امین زاده سیاست مدار و تحلیلگر سیاسی در گفتوگوی اختصاصی با سراج24 اظهار کرد: بحث مذاکرات وین، بحث این نیست که بخواهد تنها موکول به سمت ایران باشد بلکه برعکس ایران اقدامات خود را انجام داده و بیش از حد به برجام و چارچوب آن پایبند بوده و این آمریکا و کشورهای اروپایی هستند که به تعهد خود عمل نکردند و حال شرطی که ما گذاشتیم این است که کشورهای عضو ۴ به علاوه یک باید به مسئله تحریم‌ها خاتمه دهند.

 وی گفت: تنها حرکتی که باید بشود از طرف آنهاست و آن طرفی که مصالحه کرده ایران است و بیش از این کوتاه آمدن به مصالح ملی آسیب می زند و برای کشور مفید نخواهد بود.

امین زاده افزود: قرار نیست که ما از همه ی منافع خودمان در حوزه های دفاعی و منطقی چشم  پوشی کنیم و آنان در قبال این اقدام ما بخواهند فقط برخی از  تعهداتشان که عملاً باید انجام می دادند را عمل کنند.

او گفت: اینجا وزنه برابر نیست و آنها باید اقدامات شان را برای راستی‌ آزمایی انجام بدهند و در واقع مائیم که منتظر اقدام از سوی آنها هستیم.

امین زاده تصریح کرد: در حوزه دیپلماسی وقتی گفت‌وگوی دو طرف آغاز می شود باید دو وزنه برابر باشد نه اینکه 6 کشور یک طرف باشد و یک کشور طرف دیگر. لذا این نوع مذاکره صحیح نیست که به این شکل ادامه یابد.
او ادامه داد: مذاکره برای رسیدن به حل و فصل یک اختلاف انجام می شود و وقتی مذاکره برای مذاکره انجام می شود، برای حل اختلاف، یک طرف اسناد را ارائه و ثبت می کنند و از طرف دیگر هیچ مشارکتی دیده نمی شود که آن کشور متعهد فقط با ضرر روبرو می شود، مثل برجام که سندیست که خود آمریکا و اروپایی ها تهیه کردند و خودشان هیچ تعهدی را انجام ندادند و قصد دارند منافع ما را به خطر بیاندازند.

وی افزود: مذاکرات حاصل کار جمعی است و با این شکلی که پیش می رود در حال فرسایشی شدن است و طبق فرمایشات رهبری که نباید مذاکرات فرسایشی شود، باید در ادامه با دقت تر و عاقلانه تر با آن برخورد شود.

امین زاده گفت: دولت جدید بر اساس ارزیابی از توافق فعلی باید با تیم سیاست خارجی قوی که در حوزه‌های دیپلماسی و روابط حقوق بین الملل،  تجارب و اطلاعات کافی دارند از ابتدا روابط قبلی را بررسی کنند و با درایت لازم و با توجه به منافع ملی و اصل تعامل و همکاری کار را پیش ببرند.

وی ادامه داد: باید مانند کشورهای دیگر که با مدنظر قرار دادن منافع ملی زیر بار تعهدات می روند، ما هم تا جایی متعهد شویم که به استقلال عزت حاکمیت و تمامیت ارضی کشور لطمه‌ای وارد نشود.

امین زاده در پایان خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات اقتصادی کشور و عبور از رکود باید تیم اقتصادی جدید با رفع موانع تولید مثل برگزاری جلسات مکرر با فعالان صنعتی، سرمایه گذاران، تجار و رفع موانع حقوقی کشور را در مسیر تولید قرار دهند.

اخبار مرتبط

وظیفه دفاع از پرونده کرسنت برعهده وزارت نفت بود/ وزارت نفت باید پاسخگو باشد

مسؤولان از تصمیم‌گیری پشت درهای بسته خودداری کنند‌

اطلاعی از جابجایی‌ام از معاونت حقوقی نداشتم/ شخص رئیس جمهور این تصمیم را گرفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha