مهمترین مسئله در قرآن پس از توحید چیست؟

مهمترین مسئله در قرآن پس از توحید چیست؟

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام آیت عادلی‌نژاد، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در مراسم تقدیر از روزه‌اولی‌ها که امروز ۹ تیرماه در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به آیه «لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً» اظهار کرد: مهمترین موضوع از نظر خداوند که در قرآن کریم به آن اشاره شده است، توحید است و بعد از آن مسئله اطاعت از پدر و مادر و اطاعت‌پذیری از والدین است.

وی ادامه داد: گویی خداوند در این آیه برای فرزندان روشن کرده که اگر می‌خواهید بنده مطیعی باشید در مقیاس کوچک از پدر و مادر اطاعت کنید و اگر توانستید در برابر آنها مطیع باشید، می‌توانید در برابر خداوند هم بنده مطیعی باشید. 

عادلی‌نژاد گفت: در این آیه به گفته مفسران «ب» حرف جر است و معنای الصاق دارد و به معنای چسبیدن است؛ یعنی احسان نسبت به پدر و مادر را فرد به طور مستقیم باید انجام دهد و آن را به دیگری واگذار نکند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز  گفت: پیامبر صلی الله علیه و آله: قیلَ: یا رَسولَ اللّه ِ، ما حَقُّ الْوالِدِ؟ قالَ: اَنْ تُطیعَهُ ما عاشَ. قیلَ: و ما حَقُّ الوالِدَةِ؟ فَقال: هَیْهاتَ، هَیْهاتَ، لَوْاَ نَّهُ عَدَدَ رَمْلِ عالِجٍ وَ قَطْرِ الْمَطَرِ اَیّامَ الدُّنْیا قامَ بَیْنَ یَدَیْها ما عَدَلَ ذالِکَ یَوْمَ حَمَلَتْهُ فى بَطْنِها؛ گفته شد: اى رسول خدا! حقّ پدر چیست؟ فرمودند: تا وقتى زنده است از او اطاعت شود. گفته شد: پس حقّ مادر چیست؟ فرمودند: هرگز! هرگز! اگر کسى به اندازه ریگ هاى پراکنده بیابان و به عدد قَطرات باران در طول دنیا در خدمت مادر بِایستد، نمى تواند حقّ یک روز را که مادر، او را در شکمش حمل کرده است، ادا کند. براساس این حدیث حق پدر و مادر، حق گسترده‌ای است. 

وی بیان کرد: سن تکلیف سنی است که فرد وارد حیطه‌ای می‌شود که می‌تواند به طور رسمی با خداوند گفت‌وگو کند و پیش از این همه عبادت‌ها تمرینی بوده است. 

اخبار مرتبط

هیچ محدودیتی برای توسعه فعالیتهای قرآنی وجود ندارد

تجلیل از ۱۲ خادم قرآنی با حضور رئیس جمهور

کتاب «حجاب در قرآن» رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha