میرقاسم مومنی در گفتگو با سراج24:

بیانات اخیرروحانی مبنی براختیار نداشتن تیم هسته ای جنبه فکاهی دارد

بیانات اخیرروحانی مبنی براختیار نداشتن تیم هسته ای  جنبه فکاهی دارد

به گزارش سراج24؛ میرقاسم مومنی، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با سراج24 اظهار کرد:وقتی رئیس جمهور می گوید تیم مذاکره کننده اختیارات کافی ندارد یعنی تاکنون وقت تلف کرده ایم. باید از آقای رئیس جمهور پرسید که چرا این موضوع را پیشتر اعلام نکرده بودید؟ چرا مذاکره کردید؟ باید توجه داشت که صحبت های رئیس جمهور در شرایط فعلی نه تنها مشکل گشا نیست بلکه برای دولت بعدی مشکل آفرین خواهد بود.

در تعهداتی که دادیم آمریکایی ها خارج شدند، اروپایی ها در قرار داد های مالی و سوئیفت متعهد نماندند اما جمهوری اسلامی در نطنر و سانتری فیوژ ها سیمان ریخت و غنی سازی را زیر پنج درصد برد و تعهدات خود را انجام داد.

*برجام به بلوغ سیاسی و حقوقی نرسیده بود

رژیم صهیونیستی  امروز انتظار دخالت در برجام را دارد، عربستان و امارات و کشور های حوزه خلیج فارس نیز به دنبال نقش یافتن در برجام هستند. در شرایط کنونی اروپا و آمریکا بحث سیاست منطقه ای ایران ، موشکی وحقوق بشر را نیز در قالب برجام مطرح می کنند.

عراقچی و تیم مذکره کننده هسته ای اختیارات کاملی در تواق نامه برجام  داشتند اما یکی از دو مشکلی که وجود داشت این بود که برجام به  بلوغ سیاسی و حقوقی نرسیده بود که تیم هسته ای بتوانند با راهبرد سیاسی تر موازنه را برقرار کنند.

مشکل دوم را مقام معظم رهبری موکدا اشاره کردند که آمریکا قابل اعتماد نیست و از مسائل حقوقی به نحوی استفاده می کنند که در درجه اول منافع خودشان تامین شود.

در شرایط فعلی  تنها راه موفقیت مذاکرات در تمام حوزه ها صدای واحد از داخل کشور بین نخبگان، سیاسیون و مردم است. تا در داخل وحدت سیاسی بین مجلس و دولت را نداشته باشیم موفق نخواهیم شد چراکه آمریکا و اروپا از شکاف و رقابت های ناسالم روابط ناسالم و اختلافات در داخل استفاده خواهند کرد.

*در شرایط فعلی هیچ قرار دادی امضا نخواهد شد

طبق اعلام موضع خود اروپایی ها تا زمانی که دولت جدید روی کار نیامده است با دولت قبلی هیچ توافق نامه ای را امضا نخواهند کرد. در عرف دیپلماسی و روابط بین الملل، رئیس جمهور هایی که در اواخر دوره خود هستند قرار داد های بلند مدت و مهم امضا نمی کنند چراکه الزام عملی آن به دوش دولت بعدی خواهد افتاد و دولت بعدی شاید نظرات و سیاست دیگری در پیش بگیرد، بنابراین برخی صحبت ها جنبه تبلیغاتی دارد و برای ضعف های گذشته مطرح می شود.

تیم فعلی تنها مذاکراتی که می توانستند انجام بدهند برجام بود که به علت انتخاب رئیس جمهور و سیاست های جدید، تیم مذاکره باید صبر کند تیم جدید انتخاب شود.

قابل تاکید است که تیم مذاکره کننده نمی تواند در بیست روز باقی مانده سندی امضا کند چرا که قابل قبول نظام و مسئولین دولت نخواهد بود. تیم فعلی نیز این کار را انجام نخواهند داد و آقای عراقچی دیپلمات کار کرده و سابقع داری در حقوق بین الملل است.

دولت روحانی به دلیل اینکه  به جای تمرکز به روی توان داخلی، شرایط اقصادی، سیاسی و امنیتی کشور را منوط بر غرب و آمریکا کرد با این صحبت ها در اواخر دوره خود قصد دارد رزومه کاری هشت ساله بد خود را توجیح کند اما این مدل جبران جنبه فکاهی و تبلیغاتی دارد.

اخبار مرتبط

اقدامات اقلیم نباید منجر به نا امنی در منطقه شود/جمهوری اسلامی ایران محکم پای امنیت خود ایستاده است

نقش منافقین در ترور دانشمندان هسته ای قابل انکار است/دوگانگی غرب در موضوع تروریستم

تعجیل در جهت دستیابی به توافق خطرناک است/تیم مذاکره کننده اختیارات کافی دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha