نمایشگاه مجازی قرآن باید مورد بررسی دقیق و کارشناسانه قرار گیرد

نمایشگاه مجازی قرآن باید مورد بررسی دقیق و کارشناسانه قرار گیرد

به گزارش سراج24، نشست نقد و بررسی نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم روز گذشته، هفتم تیر، با حضور مدیران این نمایشگاه، فعالان قرآنی بسیج دانشجویی و جمعی از دانشجویان دغدغه‌مند وضعیت امور قرآنی در سالن اجتماعات شهید تقوی خبرگزاری ایکنا برگزار شد.

در ابتدای این نشست مرتضی خدمتکار، مدیر اجرایی نمایشگاه، ضمن ارائه گزارشی از این دوره، گفت: برگزاری نمایشگاه‌های مجازی، در دنیا پدیده نوظهوری است. همچنین نمایشگاه مجازی با نمایشگاه فیزیکی و مسابقات قرآن، که سال‌ها تجربه ارزشمند آن را داریم، متفاوت است. لذا باید در مورد آنچه اتفاق افتاده است گفت‌وگو کنیم.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای اینکه تصویر روشنی از رویدادهای مجازی فرهنگی جهان به دست آوریم و بر مبنای آن طراحی مناسبی برای نمایشگاه مجازی قرآن داشته باشیم، یک کار مطالعاتی را شروع کردیم و یک تیم خبره در این حوزه مسئولیت پذیرفتند تا تمام رویدادهایی که در دنیا به صورت مجازی برگزار می‌شود، مورد بررسی قرار گیرد و با توجه به شناختی که از آن رویدادها به دست آمد، به طراحی نمایشگاه مجازی پرداختیم.

در ادامه این نشست مرتضی خدمتکار، مدیر اجرایی نخستین نمایشگاه مجازی قرآن تأکید کرد: مطمئناً فعالان حوزه قرآن و عترت به خاطر تعلق خاطری که به این حوزه دارند علاقه‌مندند که در ایام برگزاری نمایشگاه یا رویدادهای قرآنی دیگر، یک جریان عمومی با محوریت آن رویداد در کشور شکل گیرد و حرف اول آن ایام همان موضوع باشد و این خواسته همه ماست، اما در زمان نمایشگاه بحث کرونا و انتخابات نیز وجود داشت. اگر در سطح عمومی جامعه یک نظرسنجی در مورد موضوعات قرآنی انجام دهیم، با وجود باور همه مردم به قرآن، قرآن اولویت چندم مردم خواهد بود؟ باید با توجه به واقعیت‌ها وضعیت موجود را بسنجیم. سپس می‌توانیم ارزیابی درستی داشته باشیم. بنابراین قرآن مسئله اول تا پنجم حوزه‌های مختلف فرهنگی نیست و این موضوع دغدغه ماست و ما نیز مطالبه‌گریم و از این جهت گلایه‌هایی وجود دارد.

اجرای ۴۰ درصد ایده اصلی

خدمتکار بیان کرد: در داخل کشور تجربه برگزاری نمایشگاه مجازی در سطح ملی و با مخاطب قابل توجه را نداشتیم و تنها تجربه نمایشگاه مجازی کتاب را داشتیم. با توجه به نتیجه مطالعات، به خاطر برخی ملاحظات مدیریتی که از شرایط برگزاری نمایشگاه وجود داشت (نزدیک بودن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری)، حدود ۴۰ درصد آنچه را طراحی کرده بودیم اجرا شد و ترجیح دادیم که ریسک نکنیم و باید یک بررسی دقیق و کارشناسانه درباره نمایشگاه مجازی قرآن داشته باشیم.

در ادامه جواد نصیری، مدیر روابط عمومی نخستین نمایشگاه مجازی قرآن، در پاسخ به نقدهای مطرح‌شده در مورد کم‌رنگ بودن تبلیغات رسانه‌ای نمایشگاه گفت: قطعاً تمام آنچه مجموعه طراحان و دست‌اندرکاران نمایشگاه مجازی قرآن در ذهن داشتند در نخستین دوره اجرا نشد. با توجه به ظرفیت کار مجازی در کشور و نیز برخی مضیقه‌هایی که به صورت سیستمی و سازمانی وجود داشت، مجبور شدیم که کار را محدودتر برگزار کنیم و در نهایت نمایشگاه با رویکرد حداقلی اما با توان خوبی پیش رفت.

وی افزود: در روابط عمومی نمایشگاه، یک سیاست واحد خبری را پیگیری کردیم و مجموعه فکری که در عقبه کار رسانه‌ای نمایشگاه وجود داشت، این بود که مجموعه‌های مردمی را به خود مردم معرفی کنیم. به دنبال این نبودیم که به طور مرتب از معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد سخن بگوییم. استقبال از برخی مؤسسات مردمی به حدی بود که به عنوان مثال یک مؤسسه فعال در حوزه مشاوره در ایام برگزاری نمایشگاه موفق شد که به اندازه چند ماه به مراجعه‌کنندگان خود نوبت اختصاص دهد. بخش‌های مختلفی که در نمایشگاه حضور داشتند اغلب غیرستادی و غیردولتی بودند، لذا سیاست رسانه‌ای ما معرفی این بخش‌ها بود و برنامه‌های متعدد رادیویی، تلویزیونی و اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌ها اغلب متعلق به معرفی این مجموعه‌ها بود.

مدیر روابط عمومی نخستین نمایشگاه مجازی قرآن تصریح کرد: در حوزه تبلیغات محیطی نیز تبلیغاتی انجام شد که از جمله آنها تبلیغات سطح شهر با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران بود. با همکاری معاونت فرهنگی مترو نیز تبلیغات متنوعی در ایستگاه‌های مختلف صورت گرفت. در فضاهای فرهنگی متعلق به خود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تبلیغات محیطی انجام شد. در حوزه خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری و تحلیلی نیز یک ستاد خبری تشکیل شد که به تولید اخبار و ارسال برای خبرگزاری‌ها پرداخت. در سایت نمایشگاه نیز حدود ۷۰ گزارش، مصاحبه و خبر از بخش‌های مختلف تولید و بارگذاری شد. در رسانه‌های اصلی کشور همچون ایکنا، ایرنا، فارس، تسنیم، ایسنا، مهر و… نیز بیش از ۳۰۰ مورد بازنشر اخبار نمایشگاه را داشته‌ایم.

نصیری در پایان به برگزاری جلسات هم‌اندیشی متعدد برای انعکاس مطلوب اخبار نمایشگاه گفت: برای کار رسانه‌ای در حوزه قرآن با سختی‌های زیادی مواجه هستیم. بارها در برنامه‌های رادیویی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سوال کرده‌ام که چرا حتی یک کلمه در مورد قرآن صحبت نکرده‌اند؟ چرا چنین موضوعی مطالبه‌گری نمی‌شود؟ حوزه مطالبه‌گری قرآنی به غیر از دو شبکه رادیو و تلویزیونی شبیه معجزه شده است. چرا باید برای معرفی فعالیت‌های قرآنی در کشور با مشکل مواجه باشیم؟

اخبار مرتبط

ارسال کتاب‌های نمایشگاه مجازی تا ۴۵ روز بعد از نمایشگاه ادامه دارد

تجلیل از ۱۲ خادم قرآنی با حضور رئیس جمهور

مراسم رونمایی از سامانه طرح ملی حفظ عمومی قرآن کریم برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha