یادداشت؛

از سال‌ های خدمت شهیدان رجایی و باهنر الگو برداری کنیم

از سال‌ های خدمت شهیدان رجایی و باهنر الگو برداری کنیم

به گزارش سراج24؛ زهرا زمانی: قریب به ۱۰ روز از انتخابات می‌گذرد و رئیس جمهور منتخب با بیش از ۱۸ میلیون رای ملی و شعار خادمیت ملت به این جایگاه رسید.

تفسیر ما وقع نشان می‌دهد، تعداد کثیری از مردم علی‌رغم کارشکنی‌ها و بی تدبیری های مغرضانه و سهوی، هنوز امید به تغییر دادن وضع موجود دارند و اکنون سه دیدگاه متفاوت در داخل و خارج از کشور نسبت به دولت سیزدهم وجود دارد:

اول) طرفداران متعصب این جناح که تصور می‌کنند قرار است بر روی خرابه‌های اقتصاد، مدینه فاضله بنا شود.
دوم) مخالفان صریح که معتقدند تنها شرایط بهبود نمی‌یابد بلکه کان لم یکن کشور دچار انسداد می‌شود.
سوم) معتدلین منتقد با نگاه عدالتخواهانه به معنای حقیقی، سعی در پیش بردن کشور و احیای گام های انقلاب دارند و نگاه این دسته نه صرفا به شخص بلکه به عملکرد است.

حال دولت جدید برای حفظ و بقای مشروعیت خود باید به موارد زیر اعتلا ببخشد؛
۱- آزادی بیان) اکنون که فشار رسانه‌های لیبرال داخلی و معاند خارجی بیش از پیش است، دولت باید به صدای عموم مردم ضریب دهد و به نقد ها و مطالبات خیرخواهانه ی دانشجویی و اصحاب رسانه توجه کند.
۲- منافع ملی) در طول یک دهه گذشته شاهد بودیم که منافع شخصی و حزبی بر منافع ملی غالب بود و فی النهایه جوری وانمود می‌شد که گویا مردم خواستار اینها بودند. باید خلع ید پدرخوانده ها از کشور را داشته باشیم و در ازای منافع مستضعفین محترم شمرده شود.

۳- اقتصاد) یکی از محوری ترین مسائلی که اکنون در چالش با آن هستیم اقتصاد است. اقتصادی که ۸ سال به کنش سیاسی و مذاکرات با غرب گره خورده بود اکنون باید جدا و بومی‌سازی شود. در پایان این دولت ما باید شاهد یک تحول بنیادین در نظام اقتصادی علی‌الخصوص نقدینگی، تورم، ارزهای دیجیتال، صادرات غیر نفتی و ... باشیم
۴- وفاق ملی) در این انتخابات شاهد از بین رفتن پایگاه اجتماعی اصلاحات بودیم، بخشی از جامعه که خود را اصلاح طلب می دانستند اکنون از کارآمد بودن سران خود دلسرد شدند. خوب است برای همراه کردن قشر بیشتری از مردم، دولت از نظرات جبهه‌های مختلف استفاده کند و همان گونه که خود را کاندیدا مستقل اعلام کرد اکنون نگاهی فراجناحی داشته باشد.
۵- قدرت) باید با قدرت طلبی، قائم به شخص بودن، انحصار امکانات به دست وابستگان، سهم خواهی گروه ها مانند فساد مبارزه شود و ملاک، شایستگی افراد باشد.
۶- اندیشکده ها) یکی از راه های اصلاح، استفاده از ظرفیت اندیشکده ها و افزایش گفتگوهاست. همواره بهترین تصمیم گیری ها از جامعه علمی برآمده است.پس توجه به این گروه باعث افزایش کارکرد دولت می شود.
جان کلام؛ اکنون در بزنگاه تاریخ هستیم، حالا که دولت یک دست شده و اکثر نهادهای اجرایی و قوا به دست افراد انقلابی است باید از سال‌های خدمت امثال شهیدان رجایی و باهنر الگو برداری کنیم، امید رفته را به متن جامعه بازگردانیم و به یاد هشت سال دفاع مقدس یکبار دیگر نشان دهیم که آنچه مردم تحملش را ندارند تبعیض است نه سختی.

اخبار مرتبط

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha