ایران به هاب منطقه‌ای تولید واکسن تبدیل می‌شود

ایران به هاب منطقه‌ای تولید واکسن تبدیل می‌شود

به گزارش سراج24، کیانوش جهانپور بعد از ظهر شنبه در حاشیه آئین رونمایی از واکسن اسپوتنیک وی تولیدی در کارخانه اکتوورکو واقع در شهرک صنعتی بهارستان کرج اظهار کرد: به دنبال همه برنامه‌ریزی‌ها، مجاهدت، تلاش و ایثار شبانه‌روزی صنعتگران ایرانی در حوزه افتخارات بزرگی برای کشور ایجاد شد.

وی بیان کرد: بر این اساس به جرأت می‌توانیم ادعا کنیم خرداد و تابستان ۱۴۰۰ نقطه عطفی در تاریخ فناوری سلامت و واکسن‌سازی کشور ما قلمداد خواهد شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: به دنبال صدور مجوز مصرف اضطراری اولین واکسن ایرانی، مقام معظم رهبری این افتخار را دادند که واکسن ایرانی را دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد رونمایی از اولین محموله تولیدی واکسن اسپوتینک وی هستیم که به صورت مشترک بین شرکت گاملیا روسیه و شرکت اکتوور در البرز تولید شده است.

جهانپور گفت: در این هفته شاهد صدور مجوز اضطراری واکسن دیگری که تولید انستیتو پاستور ایران است خواهیم بود.

به جرأت یکی از واکسن سازهای بزرگ دنیا خواهیم بود

وی ادامه داد: با اتفاقی که در کشور روی داده عملاً چه از طریق فناوری چه از مسیر تبادل و انتقال فناوری و انتقال دانش فنی امروز به سمتی رفتیم که به جرأت یکی از واکسن سازهای بزرگ دنیا خواهیم بود و سال آخر قرن ۱۴ شاهد این خواهد بود ایران هاب منطقه‌ای تولید واکسن قلمداد خواهد شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت اظهار کرد: امروز و این روزها را نقطه عطفی می‌دانیم و با ادامه این روند یکی از بزرگ‌ترین واکسن سازها نه تنها در واکسن کرونا بلکه در تولید واکسن‌های دیگر خواهیم بود.

وی بیان کرد: ما هر هفته دریافت تولید مشترک انتقال فناوری و یا خرید واکسن ایرانی از سوی کشورهای مختلف شاهد هستیم و پیشنهادهای مختلف در حال مذاکره هستیم و بعد از رفع نیاز و ضرورت داخلی صادرات و انتقال فناوری و انتقال دانش فنی و تولید مشترک در کشورهای دیگر از واکسن‌های ایرانی خواهیم بود.

جهانپور تصریح کرد: در مورد واکسن‌هایی که صفر تا صد در کشور توسعه پیدا کرد باید گفت این شرکت یکی از چهار شرکتی است که وزارت بهداشت به طرف روس معرفی کرد، برای اینکه توانایی تولید این واکسن را داشت.

وی بیان کرد: تقریباً در منطقه کشوری نمی‌بینید که این امکان و زیرساخت را داشته باشد که واکسن‌های تک را حداقل در چهار شرکت و مؤسسه تولید کند.

سخنگو سازمان غذا و دارو با بیان اینکه این اولین شرکتی است که توانایی تولید واکسن اسپوتنیک وی را دارد، تصریح کرد: جزو ۹ شرکت از ۴ شرکتی است که تا امروز تأیید شده و به صورت موفقیت‌آمیز توانست مراحل کشت سلولی و فناوری تولید واکسن را طی کند و امروز با حضور وزیر بهداشت شاهد تولید اولین محموله واکسن اسپوتنیک وی خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این کشور تولید داخل است هم در داخل هم برای کشورهای دیگر در پلتفرم‌های مختلف استفاده خواهد شد.

جهانپور گفت: این اتفاق مهم‌ترین رویداد علمی و فناوری با حمایت وزارت بهداشت با مشارکت وسیع بخش خصوصی و دولتی و البته با زیرساخت غنی منابع انسانی رقم خورد و به تعبیر مقام معظم رهبری باید به این افتخار احترام گذاشت.

وی متذکر شد: ما با تولید واکسن کووایران برکت به باشگاه واکسن سازان کرونا در دنیا پیوستیم و جزو ۶ یا ۷ کشور تولیدکننده دنیا هستیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو متذکر شد: تولید واکسن اسپوتنیک وی در روسیه و ایران و برخی کشورهای اروپای غربی و شرقی و آمریکای جنوبی آغاز شده و احتمالاً بعد از این شرکت در هند، کره جنوبی و سایر کشورها شاهد تولید آن خواهیم بود.

اخبار مرتبط

مجموع واکسن‌های تزریق شده ۱۵۵ میلیون و ۵۸ هزار دوز

شناسایی ۳۴ بیمار جدید کرونایی

واکسن جدید دانشمندان برای مقابله با اعتیاد

0 نظر

ارسال نظر

capcha