دستگاه قضائی یزد به بحث مهار نرخ مسکن ورود جدی کند

دستگاه قضائی یزد به بحث مهار نرخ مسکن ورود جدی کند

به گزارش سراج24، آیت‌الله محمدرضا ناصری، ظهر چهارشنبه در دیدار با اعضای شورای قضائی و شورای معاونان دادگستری استان یزد به مناسبت هفته قوه قضائیه با اشاره به روایت «الْکَمَالُ‏ کُلُ‏ الْکَمَالِ‏ التَّفَقُّهُ‏ فِی الدِّینِ وَ الصَّبْرُ عَلَی النَّائِبَةِ وَ تَقْدِیرُ الْمَعِیشَةِ» اظهار داشت: بر اساس این روایت فهم در دین مسئله بسیار مهم و دارای معنای گسترده‌ای است تا جایی که به عنوان یکی از کمالات انسانی از آن یاد شده است.

وی عنوان کرد: دین شناسی و درک و فهم واقعیت‌هایی که دین دارد و تشخیص وظیفه و تشخیص حقیقت و هدف زندگی، همه مراحلی دارد که برخی همچون امام خمینی (ره) در رتبه اعلای این فهم هستند زیرا همت بلند، درک عمیق و فکر گسترده در مسیر دین داشتند.

امام جمعه یزد افزود: وقتی کسی از دین فهم درستی نداشته باشد، دائم دنباله‌رو غربی‌هاست و هرگز به خود و داشته‌های خود اعتقاد و باور ندارد.

ناصری ادامه داد: تدبیر برای معیشت نیز بر اساس این روایت، از کمالات انسانی به شمار می‌رود بر این اساس هر فرد باید برای اقتصاد زندگی خود برنامه داشته و از افراط و تفریط به دور باشد و اگر اقتصاد فرد، خانواده و جامعه حل شود، یک مرحله از کمالات انسانی طی شده است.

مقاومت در سختی‌ها از مراحل کمال انسانی است

امام جمعه یزد بیان کرد: در این زمینه همه دستگاه‌ها دست اندرکار هستند و هر کشوری که توانسته برای اقتصاد برنامه ریزی کند، مشکلاتش برطرف می شود که این موضوع امروز از نیازهای مهم جامعه ماست.

ناصری تاکید کرد: یکی دیگر از مواردی که بر اساس این روایت، مرحله کمال انسانی است، مقاومت در سختی‌ها و ناملایمات تا زمان عبور از این دشواری‌هاست.

وی ادامه داد: امروز در کشور ما به هر سه مرحله کمال انسانی یعنی فهم دین، تدبیر در معیشت و مقاومت در سختی‌ها نیاز داریم و دولت‌ها باید برای هر سه مورد آن کار کنند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی بیان کرد: تشکیلات قضائی می تواند زیربنای همه امور باشد و می تواند زیربنای اقتصاد و فرهنگ را در کشور اصلاح و عدالت را در جامعه برقرار کند حتی می‌تواند مردم را راضی یا ناراضی نگه دارد.

دستگاه قضا یک دستگاه موثر و کارا در مسیر رشد جامعه است

وی افزود: دستگاه قضائی یک دستگاه موثر و کارا و دارای موقعیت خوب برای رشد جامعه است و لازم است از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده شود.

ناصری ادامه داد: وقتی کم کاری‌ها، تخلفات و کارشکنی‌ها در ادارات رصد و با آن برخورد شود، بسیاری از مسائل مردم و جامعه حل می‌شود حتی از این رهگذر، به اقتصاد و معیشت مردم نیز کمک می‌شود که نمونه آن را می‌توانیم در زمینه تغییر قیمت گوشت و مرغ و فرآورده‌های لبنی ببینیم.

وی تصریح کرد: اینکه قیمت این کالاها در کشور ما وابسته به ارز است، به هیچ وجه زیبنده نیست و نتیجه برخی کارشکنی‌هاست زیرا در کشور ما به راحتی می‌توان خوراک دام را تامین کرد اما این اتفاق نیفتاده و در این زمینه مدام به دلیل نوسان نرخ ارز یا حتی تحریم‌ها با مشکلات جدی مواجه هستیم.

امام جمعه یزد تاکید کرد: جهاد کشاورزی باید با برنامه ریزی، استانها را ملزم به کشت این ذرت و جو و سویا و … کند تا در این زمینه به خودکفایی برسیم و من معتقدم دستگاه قضا باید به این مسائل ورود کند و از برخی کارشکنی‌ها و سهل‌انگاری‌ها جلوگیری کند.

لزوم ورود جدی دستگاه قضا به گرانی‌های افسارگسیخته

وی در مورد گران فروشی‌ها نیز بیان کرد: این موضوع باید در سطح کلان مورد پیگیری قرار گیرد و لازم است دستگاه قضا در این زمینه نیز ورود کند و دولت آینده هم می‌خواهد موفق باشد، باید در این زمینه‌ها ورود کند.

ناصری در مورد گرانی نرخ زمین و مسکن عنوان کرد: ضمن اینکه قوانین این حوزه باید اصلاح شود، دستگاه قضا نیز باید با جدیت ورود کند و دست زمین خواران و افرادی که در افزایش بی‌منطق نرخ زمین اثرگذارند را کوتاه کند.

وی با بیان اینکه در یزد شرایط بسیار نگران کننده است، تصریح کرد: اکنون اصلاً امکان خرید مسکن برای جوانان و سایر اقشار فراهم نیست و بنگاهداران در این زمینه اثرگذار هستند و برخی دلال بازی‌ها مدام بر نرخ مسکن می‌افزاید.

امام جمعه یزد تاکید کرد: گرانی‌های خودسرانه افسارگسیخته در حال انجام است و مردم نیز در مواردی ناچار به خرید هستند اما تشکیلات قضائی باید در این موارد ورود کند و به این مسائل سر و سامان بدهد.

منش و نظم شهید بهشتی وارد دستگاه قضایی شود

وی در مورد بهانه‌گیری هایی که در ثبت اسناد انجام می‌شود نیز بیان کرد: ثبت اسناد استان باید در این زمینه پاسخگو باشد و مردم را در امور خود معطل نکند و امیدواریم به زودی در این زمینه شاهد تحولات جدی باشیم.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم الگوگیری از مرام، منش، نظم و پیگیری شهید بهشتی تاکید کرد و گفت: درایت و دقت و مراقبت، ملاطفت، تواضع و اخلاق خوب شهید بهشتی اگر در دستگاه قضائی ما وارد شود، اتفاقات بسیار خوبی رخ خواهد داد.

اخبار مرتبط

دولت سیزدهم زمینه طنین انداز شدن روحیه جهادی را در کشور فراهم کند

فتاح:آغاز عملیات اجرایی احداث ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در کشور

امام جمعه یزد: قضاوت‌ها باید بر پایه مستندات قوی استوار باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha