برگزاری دوسالانه جایزه شهید همدانی مشوقی برای نویسندگان جوان است

برگزاری دوسالانه جایزه شهید همدانی مشوقی برای نویسندگان جوان است

به گزارش سراج24، وهب همدانی فرزند شهید حاج حسین همدانی با اشاره به ضرورت برگزاری دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم گفت: در دوران دفاع مقدس شرایط خاصی در کشور حاکم بود. انقلاب تازه به پیروزی رسیده بود و شور انقلابی در مردم خیلی زیاد بود و حضور جوان‌ها و اقشار مختلف در جبهه‌های نبرد توجیه داشت اما بعد از جنگ، هرچقدر از آن دوران فاصله گرفتیم، خیلی‌ها حتی شروع به ایجاد شبهات کردند مبنی بر این‌که اگر امروز اتفاقی بیفتد کسی نمی‌رود! اما وقتی بحث نبرد در سوریه و عراق پیش آمد دیدیم جوان‌هایی که عمدتاً زمان جنگ را هم درک نکرده بودند و یا پیشکسوتانی مانند شهید همدانی و شهید سلیمانی که فرماندهان راهبردی دفاع مقدس بودند، چگونه مشتاقانه وارد جبهه مقاومت شدند.

وی افزود: حضور جوانان در کنار افرادی که در این میدان تجربه عملی داشتند موجب شد تا معادلات دشمن برهم زده شود و از طرفی خط بطلانی بر آن تفکری که بعضی‌ها داشتند، کشیده شود. اکنون برای به تصویر کشیدن این مسائل لازم است که به این موضوع به‌صورت جداگانه بپردازیم.

همدانی ضمن تأکید بر اینکه مجاهدت مدافعان حرم در جبهه مقاومت در امتداد انقلاب و مسیر دفاع مقدس است، گفت: اگر بخواهیم این موضوع را همراه با دفاع مقدس و در یک گروه مطرح کنیم ممکن است حق مطلب ادا نشود؛ بنابراین نیاز است که به‌صورت مجزا و جداگانه به این قضیه پرداخته شود.

وی یکی از کارکردهای کتاب‌هایی را که در رابطه با شهدای مدافع حرم به نگارش درمی‌آید، همذات پنداری نوجوانان و جوانان نسل حاضر با قهرمان و نقش اول کتاب برشمرد و گفت: افراد در کتاب‌هایی که در مورد شهدای مدافع حرم منتشر شده است، می‌بینند کسانی که هم سن و سال خودشان بودند و یا زندگی‌هایشان همانند این شهدا است پا در عرصه جبهه مقاومت گذاشته‌اند و از خود رشادت‌های بی‌نظیری برجای گذاشته‌اند. به همین دلیل معتقد هستم این کتاب‌ها می‌تواند اثر عمیق‌تری در نسل جوان داشته باشد.

همدانی برگزاری دوسالانه‌هایی همچون شهید همدانی را به‌عنوان مشوقی برای نویسندگان و صاحبان قلم و همین‌طور جوانان دانست و افزود: با برگزاری چنین دوسالانه‌هایی افراد می‌توانند آثارشان را ارائه دهند و این انگیزه و این تنور همین‌طور گرم باشد برای اینکه آثار جدیدتری داشته باشیم.

وی بر ضرورت ترجمه آثار مرتبط با مدافعان حرم تأکید کرد و گفت: متأسفانه بعضی از کشورهایی که اصلاً در جبهه مقاومت حضور نداشتند، در تلاش هستند تا این پیروزی را به نام خود مصادره کنند. آنها دارند داعش و شکست تکفیری‌ها را در فیلم‌ها و نوشته‌هایشان به نام خود مصادره می‌کنند. در واقع وقتی این مسائل به نگارش درمی‌آید، هم در تاریخ می‌ماند و هم افراد مختلفی از این منابع استفاده می‌کنند؛ بنابراین ما می‌توانیم نقشی را که انقلاب اسلامی در این پیروزی‌های عظیم داشته است را مستند کنیم و این انگیزه را به جوانان و ناشران و نویسندگان بدهیم که کارهای فاخری ارائه دهند.

فرزند سردار شهید همدانی ضرورت برگزاری جوایز مختلف در عرصه ادب و فرهنگ را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: ما هر چه از این جوایز داشته باشیم و به‌صورت تخصصی اقدام کنیم، این اقدامات انگیزه‌ها را بیشتر می‌کند، صاحبان اندیشه را به وجد می‌آورد برای اینکه فکرها و اندیشه‌های نو داشته باشند و هر دوره به غنای آن جشنواره‌ها و جایزه‌ها می‌افزاید.

همدانی با اشاره به برگزاری اولین دوره دوسالانه جایزه شهید حاج حسین همدانی گفت: از اولین دوره جایزه دوسالانه شهید همدانی استقبال خوبی از سوی نویسندگان و ناشران برای شرکت در دوسالانه انجام شد و امیدوارم این مسیر در دومین دوره نیز با تلاش‌های بی‌وقفه و جهادی که سردار علی‌محمد نائینی به‌صورت مخلصانه انجام می‌دهند، ادامه یابد و حتی بهتر از اولین دوره برگزار شود.

وی یادآور شد: در فاصله این دو سال کتاب‌هایی زیادی درباره مدافعان حرم منتشر شده است، یعنی در حقیقت جامعه تشنه بوده که تقاضایی بابت این‌ها وجود داشته که کتاب‌ها منتشر شده است.

همدانی در خصوص چرایی عنوان دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم، یعنی «جایزه شهید حاج حسین همدانی» توضیح داد و گفت: شهید همدانی در حقیقت فرمانده محوری ما در حوزه مقاومت و دفاع از اماکن مقدسه در کشور سوریه بودند و بارها در صحبت‌های فرماندهان از نقش راهبردی ایشان سخن به میان آمده است؛ به‌طوری‌که اگر ایشان نبود دمشق سقوط می‌کرد و شرایط امروز شرایط بسیار بدتری بود. ایشان پایه‌گذار دفاع وطنی در سوریه بودند؛ بنابراین با توجه به سابقه‌های قبلی که ایشان در محور مقاومت و در کشورهای دیگر داشتند اجماع به این رسید که این جایزه به نام شهید همدانی باشد.

وی در پایان اشاره کرد: من امیدوارم روزی این جایزه را در محافل ادبی بشناسند، چراکه بحث دفاع از حرم، بالاتر از آن دفاع از بشریت و شرافت انسان بوده است و بشریت مدیون این‌هاست و به نظرم هر ذهن آزاده‌ای برای شنیدن از این افراد تشنه است و این پتانسیل وجود دارد.

اخبار مرتبط

وجیهه سامانی دبیر جایزه جلال شد

«داستان خرمشهر» ادای دین ادبی برای شهر سمبل مقاومت است

مشارکت ۷۰۰ نفری هموطنان در کارگاه‌های آنلاین جایزه ادبی جلال

0 نظر

ارسال نظر

capcha