یادداشت؛

کدام‌یک مؤثرتر است، بگیر و ببند مفسدین یا پاکسازی زمینه‌های فساد؟

کدام‌یک مؤثرتر است، بگیر و ببند مفسدین یا پاکسازی زمینه‌های فساد؟

به گزارش سراج24؛ سیده فاطمه موسوی: برخی صاحب نظران بر این باورند که آیت‌الله رئیسی عملکرد فوق‌العاده‌ای در ریاست قوه قضاییه داشته است و لازم است در این سمت ابقا شوند و اجازه دهند شخص انقلابی دیگری وارد ساختمان پاستور شود و اداره امور اجرائی را به‌دست گیرد. پاسخ این است، وقتی شخص مبتلا به بیماری به پزشکی در بیمارستان مراجعه میکند اگر بیماری مزمن نباشد میتوان با تجویز داروی مختصری مانع از پیشرفت بیماری شد و تا حدی درمان صورت گیرد اما چنانچه بیماری مزمن باشد شاید دارو به تنهایی جوابگوی درمان نباشد بلکه لازم است ریشه بیماری شناخته و پروتوکل‌های درمانی پیچیده‌تر از قبیل پاکسازی عمومی بدن اتخاذ شود تا بدن پاسخگوی درمان باشد؛ دیو چو بیرون رود فرشته درآید.

همانگونه که می دانیم اقتصاد کشور دچار یک بیماری مزمن و قدیمی است و اقدامات قوه قضائیه به تنهایی جهت رفع آن کافی نیست و می‌بایست ‌یک اراده قوی در رأس و بدنه دولت موجود باشد تا از درون با ریشه‌های فساد مبارزه کند و نه بیرون از بدنه دولت مانند قوه قضائیه.

قوه قضائیه به منزله بیمارستانی است که علی‌رقم وجود تجهیزات کافی قادر به پیشگیری از بروز بیماری فساد نیست و از آنجاکه پیشگیری بهتر از درمان است به نظر می‌رسد باید در سبک مبارزه با فساد تجدید نظر کرد.

آیت‌الله رئیسی با سابقه کاری درخشان در سازمان بازرسی کل کشور و ریاست قوه قضائیه توانسته اند سرچشمه‌های فساد را شناسایی کرده و برای ریشه کنی آن‌ها اقداماتی ارائه دهند همچنین با اراده قوی و انگیزه بالایی که در ایشان سراغ داریم می‌دانیم به فضل الهی این امر محقق می‌شود.

به عبارت دیگر بهتر است برای درک مطلب مراحل تزکیه نفس در سلوک عرفانی را توصیف کرد. مراحل تزکیه از تخلیه رذائل آغاز می‌شود که برابر با تبریٰ و دوری جستن از آلودگی‌ها و صفات ناپسند است، مرحله بعد تحلیه فضائل و به زیور آن آراستن است که مترادف تولیٰ و انس و الفت با صفات پسندیده می‌باشد، تا در نهایت به تجلیه و نمایاندن دین بتوان دست یافت؛ و از آنجاکه فلسفه وجودی دین اساساً چیزی جز تأمین زندگی سعادتمندانه در دنیا و آخرت برای مردم نیست، پس با این اوصاف اگر بتوان در روح مجموعه اجرایی کشور یک تزکیه اساسی انجام داد می‌شود ادعا کرد به تشکیل یک دولت اسلامی دست یافته‌ایم و به تبع آن، طبق فرمایش معصوم علیه‌السلام “الناس‌علی‌دین‌ملوکهم”، مقدمات شکل‌گیری جامعه اسلامی تحقق یافته و در ادامه رسیدن به مقصود نهایی یعنی پایه‌گذاری تمدن نوین اسلامی دور از ذهن نخواهد بود إن‌شاءالله. 

اخبار مرتبط

سیاست مغرضانه رسانه‌های صدر در قبال ایران

آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

صدر و پیشنهادی که بیشتر به طنز شباهت داشت تا راهکار سیاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha