لزوم انتخاب فرد اصلح و آگاه به ارزش ها و نیازهای جامعه

لزوم انتخاب فرد اصلح و آگاه به ارزش ها و نیازهای جامعه

به گزارش سراج24، علی شیرخانی، در رابطه با دلایل و اهمیت مشارکت در انتخابات گفت: در رابطه با این موضوع باید از دلایل عقلی، عرفی و شرعی مدد بگیریم. از دلایل عرفی و عقلی این هست که انسان‌ها موجودات مدنی الطبعی هستند و در کنار همدیگر زندگی می‌کنند و نیازهای خودشان را به‌صورت باهم‌بودن برطرف می‌کنند ابن خلدون در مقدمه خود اشاره می‌کند که یکی از ویژگی‌هایی که انسان‌ها دارند این است که فرمانروا و حاکم برای خودشان انتخاب می‌کنند و هابز نیز در کتاب لویاتان آن را مطرح می‌کند.

این استاد دانشگاه افزود: انتخاب کردن به این معنی است که انسان‌ها بر مصالح و مفاسدی که در اجتماع می‌بینند به سمت گزینش یک فرد برای انجام مسئولیت می‌روند. که امروز ما در ایران آن را رئیس جمهور می‌نامیم و در دیگر کشورها با عناوینی مانند نخست وزیر و صدراعظم و یا غیره می‌باشد.. بنابراین این یک دلیل عقلی است که کسی را برگزینیم که امورات سیاسی و اجتماعی کشور را اداره کند و انسان بر سرنوشت خود و برای سرنوشت بهتر خود مشارکت کند و تصمیم بگیرد.

وی با اشاره به اینکه شرع در راستای عقل است و عقل نیز که در راستای شرع است، گفت: شرع ما بیعت را به عنوان یکی از راه‌های انتخاب حاکم و فرمانروا مطرح کرده است که انسان‌ها با بیعت که با حاکم انجام می‌دهد و بیعت عقد است به گونه‌ای که مردم در مقابل آن اختیاراتی که به حاکم می‌دهند خدمات و امتیازاتی از حاکم می‌گیرند، بر این اساس یک بده بستان وجود دارد مسائلی که مردم مطالبه می‌کنند، برآورده کردن آن وظیفه حاکم است. و از سوی دیگر حاکم نیز مسائلی را که از مردم می‌خواهد، مردم نیز در راستای منافع حکومت، همیار حاکم هستند.

کارشناس مسائل سیاسی در مورد ویژگی‌های داوطلب اصلح، به ویژگی‌های عقلی و دینی اشاره کرد و تصریح کرد: ویژگی‌های علم و آگاهی در کنار تعهد و امانت داری بسیار مهم می‌باشند که هم عقل و هم شرع به آنها تاکید کرده‌اند.

علی شیرخانی افزود: اگر در عرصه حکومت داری و حاکمیت کسی را می‌خواهیم انتخاب کنیم حتماً باید علم و آگاهی داشته باشد و در کنار آن نیز تعهد و امانت داری نیز حتماً باید در فرد وجود داشته باشد

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به آیات ۵۴ و ۵۵ سوره یوسف و ۶۵ سوره کهف گفت: عالم و آگاه بودن، امانتداری و تعهد از ویژگی‌هایی است که داوطلب اصلح حتماً باید داشته باشد.

این استاد دانشگاه قدرت و توانمندی جسمی و فکری را از دیگر ویژگی‌های نامزد اصلح عنوان کرد و تصریح کرد: در آیه ۲۴۷ سوره بقره، توانمندی‌های فکری و جسمی برای طالوت از ویژگی‌هایی است که خداوند برای فرماندهی به او عطا کرده است.

وی گفت: نکته دیگر ویژگی داوطلب اصلح، توجه به ارزش‌ها و نیازهای جامعه است. باید کسی انتخاب شود که بداند ارزش‌ها و نیازهای جامعه چیست و در تمام دوره تصدی مسئولیت در راستای برآوردن نیازها و بسط ارزش‌هایی که جامعه به آن اعتقاد دارد قدم بردارد. باشد.

علی شیرخانی افزود: البته موارد دیگری نیز قرآن به آن اشاره می‌کند به عنوان نمونه خداوند در آیه ۴۱ سوره حج می‌فرماید: کسانی که در زمین قدرت دادیم باید اقامه نماز کنند، زکات پرداخت کنند و امر به معروف و نهی از منکر کنند. اینها مجموعه‌ای از ارزش‌های جامعه است و عمل به امثال اینها مجموعه‌ای از ویژگی‌های فرد اصلح است.

کارشناس مسائل سیاسی در مورد عدم مشارکت سیاسی تصریح کرد: اگر فردی مشارکت نکند و یک سیستم را قبول نداشته باشد، سیستم و افراد دیگری حاکم می‌شوند که رفتار و عملکرد آنان ناشناخته است. بنابراین وقتی بنا بر مشارکت شد این یک حق است یک حق و تکلیف است که باید آن را استیفا کنیم.

این استاد دانشگاه گفت: امروزه در مباحث جامعه شناسی سیاسی عدم مشارکت سیاسی یک اعتراض است اما یک اعتراض خاموش و اگر اعتراضی هست باید اعتراض غیر خاموش باشد و گفته شود.

وی در پایان افزود: در این زمان و در بین گزینه‌هایی که وجود دارد افراد بیایند و یکی را انتخاب کنند نظر خود را بیان کنند. نیامدن و شرکت نکردن در انتخابات توالی مفاسد زیادی خواهد داشت پس ترجیح با آمدن است.

اخبار مرتبط

انتخاب فرد اصلح یک آزمون الهی است

حضور حداکثری در انتخابات مهم‌ترین مسئله کشور است

0 نظر

ارسال نظر

capcha