مشارکت در انتخابات به دیپلماسی اقتصادی اقتدار می‌بخشد/ دولت منتخب با کارآمدی عدم مشارکت را جبران کند

مشارکت در انتخابات به دیپلماسی اقتصادی اقتدار می‌بخشد/ دولت منتخب با کارآمدی عدم مشارکت را جبران کند

به گزارش سراج24؛ ابوالفضل صدقی، استاد دانشگاه در گفت‌و گو با سراج24 در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر میزان مشارکت در انتخاب یک مدیر بر روی دیپلماسی اقتصادی اظهار داشت: هر دولت دو ویژگی مشروعیت و کارآمدی را با خود به همراه دارد. که بخشی از مشروعیت از مشارکت مردم شکل می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: مشارکت یعنی مردم در انتخابات شرکت می‌کنند و با رای آنها فردی به عنوان مسئول انتخاب می‌شود. اگر مردم یک کشور در انتخابات شرکت کرده و روی رای فرد منتخب اثر بگذارند، مشروعیت نظام تغییر خواهد کرد و بیشتر می‌شود.

این کارشناس حوزه دیپلماسی اقتصادی عنوان کرد: مشروعیت و رای مردم برای انتخاب یک فرد مسئول لازم اما کافی نیست به این معنا که اگر فکر کنید ۸۰ درصد مردم یک دولتی را انتخاب کنند پس آن دولت می‌تواند همه کار انجام بدهد غلط است. باید یک دولت در کنار مشروعیت، کارآمدی هم داشته باشد. دولتی که کارآمد نباشد، مشکلات اقتصادی هم نمی‌تواند درست کند.

صدقی با تاکید بر اهمیت مشارکت و حضور مردم در انتخابات تصریح کرد: فرق دارد که یک رئیس جمهور با رای ۳۰ میلیونی یا رای ۲۰ میلیونی مسئولیت را قبول کند و قطعا رئیس جمهور با رای ۳۰ میلیونی اقتدار بیشتری برای پیگیری مطالبات اقتصادی مردم کشورش در جامعه بین الملل خواهد داشت.

وی همچنین گفت: در انتخابات پیش رو به خاطر عملکرد ۴ سال گذشته آقای روحانی، مردم از انتخاب رئیس جمهور ناامید شده و مشارکت اندکی پایین خواهد آمد اما اینکه بگوئیم این فرد نمی‌تواند اهداف اقتصادی کشور در جهان را پیگیری کند هم غلط است چرا که کارآمدی او می‌تواند پشتوانه عدم مشارکت را خنثی کند.

این کارشناس حوزه دیپلماسی اقتصادی بیان کرد: قطعا مشارکت پایین مردم در انتخابات یک نقص است است اما این مساله را با کارآمدی می‌توان رفع کرد؛ یعنی دولت آینده آنچنان با مفاسد اقتصادی مبارزه کرده و آنچنان حل مشکلات کشور به ویژه مشکلات معیشتی مردم را پیگیری کند که در ۴ سال بعد دوباره مردم برای انتخاب مجدد آن دولت پای صندوق‌ها بیایند و مشارکت بالا برود.

صدقی تصریح کرد: جامعه ما به جایی رسیده است که حرف درمانی و وعده اثری ندارد. طبیعتا مشارکت بالا به یک رئیس جمهور اقتدار می‌دهد و نفع آن متوجه مردم در خصوص پیگیری مطالبات معیشتی آنها در عرصه بین الملل خواهد رسید اما همه اینها در صورتی است که یک فرد کارآمد روی کار بیاید.

اخبار مرتبط

طحان نظیف: رسیدگی به تخلفات انتخاباتی و نظارت بر تبلیغات بروزرسانی می‌خواهد

انتخابات نیاز به پیش ثبت‌ نام دارد

تلاش می‌کنیم انتخابات ۱۴۰۲ با قانون جدید برگزار شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha