اخلاق انتخاباتی موجب مشارکت حداکثری و برقرای امنیت می‌شود

اخلاق انتخاباتی موجب مشارکت حداکثری و برقرای امنیت می‌شود

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری عصر دو شنبه در نشست با شماری از مسئولان خراسان شمالی که در دفتر امام جمعه بجنورد برگزار شد، بر اخلاق‌مداری نامزدها و طرفداران آن‌ها در جریان رقابت‌های انتخاباتی تأکید کرد و اظهار داشت: قدرت برای خدمت مبنای اخلاق سیاسی است و در آموزه‌های اسلام کرسی قدرت برای خدمت است و نباید برای رسیدن به آن از هر وسیله‌ای استفاده شود.

امام جمعه بجنورد ادامه داد: یکی از شاخه‌های مهم اخلاق سیاسی اخلاق انتخاباتی است که به‌کارگیری آن در ایام انتخابات فواید مهمی برای جامعه به ارمغان می‌آورد.

وی با بیان اینکه فایده اول اخلاق‌مداری فراهم شدن زمینه تحقق مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است، افزود: هر چه میزان پایبندی میدان داران انتخابات اعم از نامزدها و مجریان به اخلاق بیشتر باشد میزان مشارکت مردم افزایش می‌یابد؛ چراکه از پیامدهای مبارک اخلاق ورزی انتخاباتی، تقویت اعتماد در جامعه است.

حجت الاسلام نوری تصریح کرد: در نقطه مقابل بداخلاقی‌ها قرار دارند که یکی از عوامل اثرگذار در کاهش مشارکت خواهد بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: فایده دوم اخلاق ورزی انتخاباتی این است که می‌تواند جامعه را به‌سوی انتخاب اصلح راهنمایی کند؛ زیرا فضایی که اخلاق در آن رعایت می‌شود قطعاً فضایی سالم خواهد بود.

وی اضافه کرد: در فضای سالمی که عاری از دروغ، خصومت، تهمت، توهین، سو ظن و بدگمانی، افشاگری، پرده‌دری، حرمت‌شکنی، تخریب شخصیت، بدگویی، عیب‌جویی، تحقیر، نفرت‌انگیزی، اختلاف‌افکنی، نفاق ورزی و… است، عقلانیت به جای احساسات و هیجانات کاذب، تصمیم‌گیری می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با اشاره به اینکه اخلاق انتخاباتی نسخه آرامش و امنیت جامعه است، گفت: اخلاق انتخاباتی موهبت سوم و مهم‌تر دیگری هم دارد و آن حکم‌فرمایی آرامش و امنیت در مهم‌ترین تجلی رکن جمهوریت نظام یعنی انتخابات است.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی تصریح کرد: مقطع انتخابات مقطع بسیار حساسی است و حقیقتاً شب قدر اجتماعی مردم است و هرچه یک موضوع عمومی و اجتماعی حساس‌تر باشد به همان نسبت وجود آرامش و امنیت ضروری‌تر می‌شود.

وی افزود: ناگفته پیداست آنچه آرامش عمومی و امنیت اجتماعی را در شرایط حساس انتخابات برای جامعه ما به ارمغان می‌آورد، اخلاق انتخاباتی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: دشمن در محاسبات خود به‌درستی به این تحلیل رسیده است که اگر بتواند به هر طریق ممکن انتخابات را تخریب و یا در روند آن اخلال کند، در رسیدن به اهداف شیطانی خود بسیار موفق خواهد بود.

وی تاکید کرد: نکته قابل توجه اینجاست که بستر و زمینه اصلی توطئه‌ها و نقشه‌های دشمن عمدتاً در فضای بی‌اخلاقی و بداخلاقی شکل می‌گیرد؛ به همین جهت یکی از ابعاد و فواید مهم اخلاق انتخابات ناکامی دشمن در نقشه‌ها است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری در انتها گفت: به توصیه رهبر معظم انقلاب در انتخابات همه باید با کرامت رفتار کنند.

اخبار مرتبط

تعدادی از قوانین انتخاباتی در آینده نزدیک تغییر می‌کند

برگزاری همایش ناظرین عضو شبکه بازرسی و نظارت بر انتخابات دورود

دوره حلقه‌های میانی جهاد تبیین در فضای مجازی

0 نظر

ارسال نظر

capcha