قدرت بین الملل هر کشور متاثر از رابطه مردم و دولتمردان آن کشور است/ مشارکت بیشتر در انتخابات، کشور را در حوزه بین الملل قدرتمندتر می‌کند

قدرت بین الملل هر کشور متاثر از رابطه مردم و دولتمردان آن کشور است/ مشارکت بیشتر در انتخابات، کشور را در حوزه بین الملل قدرتمندتر می‌کند

به گزارش سراج24؛ جعفر قناد، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با سراج24 در خصوص تاثیر مشارکت بالا در انتخاب یک رئیس‌جمهور بر میزان پیشبرد اهداف بین الملل آن کشور اظهار داشت:  سیاست خارجی هر کشور بر ارکان و عواملی مبتنی است که آن‌ها ویژگی خاص هر کشور هستند. اگر سیاست‌های خارجی کشورها و توانمندی آنها در عرصه بین الملل را متفاوت بدانیم، دلیل این توانمندی‌ها به داخل هر کشور باز می‌گردد.

وی همچنین گفت: سیاست خارجی هر کشور بر ارکان و عواملی مبتنی است که آن‌ها ویژگی خاص هر کشور هستند. اگر سیاست‌های خارجی کشورها و توانمندی آنها در عرصه بین الملل را متفاوت بدانیم، دلیل این توانمندی‌ها به داخل هر کشور باز می‌گردد.

این کارشناس حوزه بین الملل در ادامه افزود: وقتی داخل کشورها مردم با سوادی زندگی کنند، سیاست خارجی و توسعه یافتگی آن کشور نیز در قبال سایر کشورها بالاتر خواهد بود. به عبارت دیگر اقتدار و پرستیژ آن کشور به پشتوانه سطح مردم داخل آن کشور تعیین می‌شود.

قناد در ادامه تصریح کرد: یکی از عوامل و ارکان تشکیل دموکراسی در یک کشور مردم هستند و روابط مردم با مسئولان دولتی و نظام تعیین کننده سطح روابط بین الملل آن کشور خواهد بود؛ به عبارت دیگر اگر مسئولان یک کشور مبتنی بر آرای مردمی باشند، در سیاست خارجی توانمندتر عمل خواهند کرد.

وی یاد آوری کرد: سیاست خارجی کشورهایی که مبتنی بر آرای مردمی و عمومی هستند با سیاست خارجی کشورهایی که دیکتاتوری اداره می‌شوند بسیار متفاوت است و کشورهایی که دارای مردم سالاری با آرای عمومی هستند، رهبران قدرتمندتری در صحنه بین الملل شناخته می‌شوند.

این کارشناس حوزه بین الملل بیان داشت: هنگامی که مردم با انسجام ملی به طور گسترده در انتخابات شرکت می‌کنند دو مساله مشخص و بیان می‌شود؛ اول اینکه روابط مردم با نظام مطلوب است و دوم یعنی وحدت و انسجام ملی در آن کشور حاکم است. مناسبات خوب مردم با دولت در حقیقت افزایش‌دهنده توانمندی های یک کشور در سیاست خارجی است.

قناد در پایان تاکید کرد: پرستیژ، اقتدار و جایگاه بین الملل یک کشور مستقیما به شرایط داخل هر کشور بازمی‌گردد؛ کشورهای دیکتاتوری در آفریقا و یا پادشاهی عربستان که مردم نقشی در انتخاب روسای آنها ندارند، جایگاه بین المللی مطلبی ندارند. در مقابل کشورهایی دموکراسی در آنها حاکم بوده و دولت ها با رای قاطع انتخاب می‌شوند مانند هندوستان، به لحاظ بین الملل قوی‌تر و قدرتمندتر خواهند بود.

اخبار مرتبط

اغتشاش مانع گفتگو است

طحان نظیف: رسیدگی به تخلفات انتخاباتی و نظارت بر تبلیغات بروزرسانی می‌خواهد

انتخابات نیاز به پیش ثبت‌ نام دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha