کتاب «انقلاب اسلامی در کردستان» روانه بازار کتاب شد

کتاب «انقلاب اسلامی در کردستان» روانه بازار کتاب شد

به گزارش سراج24، تازه‌ترین اثر از منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «انقلاب اسلامی در کردستان» روانه بازار نشر شد. در اثر حاضر رشادت‌ها و فداکاری‌های مثال‌زدنی مردم کردستان در دوره‌های مختلف تاریخی به ویژه تاریخ انقلاب نشان داده شده است.

با آغاز نهضت امام‌خمینی (ره) و اوج گرفتن انقلاب اسلامی در ایران، مردم کردستان نیز مانند دیگر مناطق کشور به صف مبارزه علیه حکومت پهلوی پیوستند.

در فرازی از این کتاب در این زمینه می‌خوانیم: روز ۲۱ دی ماه ۵۷، یکی از بزرگترین راهپیمایی‌های مردم بیجار به وقوع پیوست. در این تظاهرات که از خیابان توحید شروع شده بود، هزاران نفر از مردم بیجار، در صف‌هایی منظم در حالی که پلاکاردهایی از تصاویر امام‌خمینی (ره) را در دست داشتند، بلوار آریامهر را طی کرده به طرف میدان رضاشاه رفتند، وجه تمایز این تظاهرات با دیگر تظاهرات‌های این شهر حضور گسترده زنان چادر به سر در آن بود.

عده‌ای از این زنان بچه شیرخوار خود را در بغل داشتند، زنان پیر و باردار نیز در میان آنان کم نبودند و زنان فرهنگی نیز رقم عمده‌ای از آنان را تشکیل می‌دادند.

شعارها بیشتر مذهبی بود، از جمله شعارهایی که در این تظاهرات سر داده می‌شد این بود: «خمینی بت‌شکن ریشه شاهو بِکَن» «توپ، تانک، مسلسل دیگر اثر ندارد»، «این است شعار دولت چماق بدست و غارت»، «ما همه سرباز توایم خمینی گوش به فرمان توایم خمینی». شدت تظاهرات و شعارهای کوبنده مردم مأموران را مجبور به شلیک تیر هوایی کرد اما تظاهرکنندگان از شلیک تیرهوایی هیچگونه ترس و هراسی نداشتند و وقتی تیرهای پی در پی شلیک می‌شد مردم فریاد می‌زدند «نترسید» تیر هوایی است.

در این تظاهرات حمله‌های زیادی به ساختمان‌های دولتی شد و علیرغم تیر هوایی سربازان، تظاهرکنندگان همچنان به راهپیمایی خود ادامه می‌دادند و کسانی را که نظاره‌گر تظاهرات بودند را به حضور در راهپیمایی دعوت می‌کردند. تظاهرات به حدی گسترده بود که در جریان آن تعداد زیادی سرباز با تانک و زره‌پوش برای کمک به پلیس و تقویت نیروی انتظامی وارد شهر شدند و در خیابان‌ها مستقر شدند و مراقب اوضاع بودند...

کتاب حاضر در پنج بخش تنظیم شده است: بخش اول به بررسی جغرافیا و پیشینه تاریخی استان کردستان اختصاص دارد، بخش دوم وضعیت سیاسی کردستان از صفویه تا انقلاب مشروطه را مورد بحث قرار داده، فصل اول این بخش به وضعیت کردستان در دوره صفویه اختصاص دارد و فصل دوم آن وضعیت سیاسی کردستان را در دوره‌های افشاریه، زندیه و قاجاریه تا انقلاب مشروطه بررسی کرده است. در واقع علت اینکه نگارنده سرآغاز بحث را صفویان قرار داده این است که «مسئله» کردستان دقیقاً از همین زمان در معادلات سیاسی منطقه‌ای مطرح شد، چرا که برای نخستین بار در جنگ چالدران بخشی از کردستان از ایران جدا شد و در جنگ‌های بعدی ایران و عثمانی، چه در زمان صفویه و چه در دوره‌های بعد، موضوع کردستان همیشه جزئی از مذاکرات میان ایران و عثمانی و بعدها ترکیه بوده است.

بخش سوم کتاب وضعیت سیاسی کردستان از انقلاب مشروطه تا نهضت امام‌خمینی (ره) را پوشش می‌دهد. فصل اول این بخش به رویدادهای کردستان در انقلاب مشروطه و نقش این استان در نهضت قانون‌خواهی ایران و همچنین نقش قبایل کرد در مخالفت با مشروطیت پرداخته است.

فصل دوم اقدامات رضاشاه در کردستان از جمله تخت‌قاپو کردن عشایر و کشف حجاب و واکنش‌های مردمی به این اقدامات را بررسی کرده است. فصل سوم به رویدادهای کردستان پس از جنگ جهانی دوم، تأسیس و افول جمهوری مهاباد، نقش شوروی در تشکیل این جمهوری و همچنین اختناق و فشارهای امنیتی حکومت پهلوی بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در کردستان پرداخته است.عنوان بخش چهارم کتاب تکوین نهضت امام‌خمینی (ره) تا پیروزی انقلاب می‌باشد که از چهار فصل تشکیل شده است؛ فصل اول این بخش، با بررسی اصلاحات ارضی در کردستان آغاز شده و ضمن واکاوی مبارزات مسلحانه کردها با حکومت پهلوی در دهه ۱۳۴۰، گزارشی از وضعیت اقتصادی کردستان در این دهه مطابق با اسناد ساواک ارائه شده است.

فصل دوم این بخش به معرفی مساجد و حسینیه‌های استان و نقش آنها در رویدادهای منجر به پیروزی انقلاب پرداخته است.

در فصل سوم ضمن معرفی روحانیون تبعیدی به کردستان، شرح فعالیت‌های آنان در این استان، مشارکت قشرهای مختلف مردم کردستان در جریان انقلاب از جمله روحانیون و فرهنگیان مورد بررسی قرار گرفته است و در پایان این فصل زندگینامه شهدای گرانقدر استان کردستان در انقلاب اسلامی نیز آورده شده است. در فصل چهار این بخش نیز به تفصیل و جداگانه، نقش شهرهای استان کردستان در انقلاب اسلامی بررسی شده است.

بخش پایانی کتاب به وقایع بعد از پیروزی انقلاب اختصاص دارد که از سه فصل تشکیل شده است؛ فصل اول به انتخابات و تشکیل نهادهای انقلاب از جمله کمیته‌های انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران و جهاد سازندگی پرداخته است.

فصل دوم بحران کردستان و زمینه‌های شکل‌گیری آن، پیام‌های امام‌خمینی (ره) و دیدارهایشان با اهالی کردستان در همین زمینه، نقش هیئت‌های حسن‌نیت در حل این بحران و جنگ ۲۲ روزه سنندج را بررسی کرده است. در فصل سوم نیز عوامل بحران‌زای کردستان (گروهک‌های ضد انقلابی چون دموکرات، کومله، رزگاری و …، افرادی چون عزالدین حسینی و عبدالرحمن قاسملو) معرفی شده‌اند.

کتاب «انقلاب اسلامی در کردستان» توسط کامران حمانی تدوین شده و به همت مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب با قیمت ۱۱۵ هزار تومان به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانیwww.irdc.ir رجوع کنند و یا به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، نبش خیابان ۱۲ فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن ۲۲۲۱۱۱۷۴ تماس بگیرند.

اخبار مرتبط

روایت حضور جهادی رهبر انقلاب در منطقه فردوس به چاپ دوم رسید

«پرواز پای دماوند» به چاپ دوم رسید

کتاب «به سوی پروانگی» رونمایی شد / توصیف خودشناسی با زبان شاعرانه

0 نظر

ارسال نظر

capcha