هر مرزنشین باید تبدیل به یک صادرکننده شود

هر مرزنشین باید تبدیل به یک صادرکننده شود

به گزارش سراج24، سعید جلیلی عصر چهارشنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم استان بوشهر اظهار داشت: اگر قرار است ما برای چهار سال آینده انتخابی داشته باشیم این انتخاب می‌تواند دو گونه باشد؛ یک انتخاب اداره حداقلی کشور است و یک انتخاب هم حرکتی برای ایجاد یک جهش در کشور است.

وی اضافه کرد: می‌خواهیم فرصت‌ها را به صورت حداکثری استفاده کنیم و یک جهش بزرگ را در استان بوشهر و در کل کشور شاهد باشیم و به حل چند مسئله اکتفا نکرده و کشور را توسعه و جهش دهیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: کشور می‌تواند جهش حداکثری داشته باشد به شرطی که این را باور کنیم و اهتمام و اراده لازم را داشته باشیم و موضوع را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنیم.

وی با اشاره به اینکه این مهم با تغییر چند مدیر محقق نمی‌شود، تصریح کرد: باید مردم را پای کار بیاوریم؛ مردمی که حماسه‌های بزرگی را خلق کردند؛ مردمی که در درون خود نادر مهدوی و… بیرون می‌آید در عرصه صنعت، کشاورزی، شیلات و … می‌تواند حماسه‌های بزرگ خلق کنند.

به مردم توجه نشده است

جلیلی ادامه داد: جوانان ما نباید فقط دنبال یک کار باشند بلکه باید کارآفرین باشند؛ دولت باید برای مردم نقش قائل شود و برای مردم شرایط را فراهم کند. در هشت سال گذشته به خوبی به مردم توجه نشده است در حالی که حضور مردم می‌توانست بسیاری از مشکلات را حل کند.

وی تصریح کرد: دولت سایه یعنی اینکه سایه مردم را بر سر دولت احساس کنید و دولت بداند که مردم قدم به قدم و سایه به سایه او را دنبال می‌کنند. در این شرایط مردم پشتیبان دولت بوده و او را تقویت می‌کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در دوران دفاع مقدس مردم با تقدیم فرزندان خود با قدرت و افتخار مقابل دشمن ایستادند و حالا در عرصه اقتصاد و صنعت هم همین مردم به کمک خواهند آمد؛ به شرطی که به مردم احترام گذاشته شود و حقوق مردم شناخته شود و دولت خود را مسئول بداند.

وی تاکید کرد: وظیفه دولت است که حقوق مردم را استیفا کرده و به خوبی اجرا کند. اینجا است که مردم پای کار خواهند آمد و اگر دولت اشتباهی کرد مردم کمک می‌کنند تا کار اصلاح شود و این می‌شود مفهوم دولت سایه که در هشت سال گذشته دنبال کردیم.

جلیلی افزود: با هماهنگی دولت و ملت در موضوعات مختلف نه تنها کشور اداره می‌شود بلکه توسعه می‌یابد و می‌توانیم شاهد جهش در کشور باشیم.

وی ادامه داد: در سفری به استان بوشهر، در آبدان دیدم که مردم با مشکلات زیادی برای فروش گوجه خود روبرو بودند. دولت مسئول است و نباید گوجه‌کار نگران باشد که بازار لازم برای او فراهم نمی‌شود. کاهش کمکی که صورت نمی‌گیرد با تصمیمات غلط شرایط برای کشاورزان سخت‌تر می‌شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در زمانی که گوجه باید صادر شود، یک‌باره جلوی صادرات گرفته می‌شود و این مسائل و مشکلات انباشته می‌شود. اگر سیاست و تدبیر غلطی اتخاذ می‌شود کل کشاورزی و تولید کشور لطمه می‌خورد.

انتقاد از تعطیلی کارخانه به خاطر بدهی

وی ادامه داد: در سعدآباد در شهرستان دشتستان حضور یافتم و مشاهده شد که تعاونی نخل‌داران برای افزایش تولید یک کارخانه بسته‌بندی تشکیل دادند. نفع این کارخانه برای اقتصاد و صادرات کشور است.

جلیلی با اشاره به تعطیلی خط تولید این کارخانه با ورود بانک به موضوع بدهی، اضافه کرد: بانک دستگاهی که این تعاونی با زحمت خریده است را به خاطر عدم پرداخت بدهی مصادره کرده و این دستگاه تکه تکه شده و وسایل آن را فروختند.

وی تاکید کرد: دولت اینجا مسئول است و باید با همراهی مردم برای ایجاد جهش و ارتقا تلاش کنند نه اینکه به خاطر یک بدهی، کارخانه و دستگاهی که مربوط به چهار هزار نخل‌کار است و یک دستگاه مجهز پیشرفته محسوب می‌شود را تکه تکه کرده و به ازای بدهی بفروشند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: بر اساس اعلام بانک مرکزی، ۹۰ هزار میلیارد تومان در دست ۱۱ نفر است ولی به خاطر یک بدهی اندک دستگاه یک تعاونی را می‌فروشند و تکه تکه می‌کنند و به تولید لطمه می‌زنند.

وی تصریح کرد: نباید به مدیریت حداقلی و امور روزمره اکتفا کنیم. باید تلاش‌های مردم و تعاونی‌ها دیده شود و دولت کمک کند تا این مردم بازارهای صادراتی دنیا را بگیرند.

جلیل خاطرنشان کرد: نباید گوجه‌دار ما عزا بگیرد که حتی چیدن گوجه هم برای او صرفه نداشته باشد. باید نگاه ویژه‌ای به مشکلات صورت گیرد.

توسعه صنایع پائین‌دستی

وی ادامه داد: هر مرزنشین ما باید تبدیل به یک صادرکننده بزرگ تبدیل شود. چرا مردم ما باید به سختی و با کوله‌بری و شوتی و سوخت‌بر تبدیل شوند. فرصت‌های بزرگی در کشور ما وجود دارد و باید از این فرصت برای جهش استفاده شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: با شیلات می‌توانیم بخش مهمی از نیازهای غذایی کشور را تأمین کنیم. با کشاورزی می‌توانیم نیاز کشور و همسایگان را تأمین کنیم. مزیت اصلی ما نفت و گاز است و می‌توانیم با اینها کشور را توسعه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: همین صنعت نفت و گاز می‌تواند کشور ما را از بیکاری رها کند و باید به صنایع پائین‌دستی نفت و گاز و پتروشیمی اهتمام داشته باشیم؛ محصولات مهمی تولید شود که ارزش آن به ده‌ها برابر می‌رسد.

جلیلی اضافه کرد: همسایگان ما بازار بسیار خوبی دارد و نباید گوجه روی دست کشاورز آبدانی ما بماند و له شود. وقتی تولید خوب داریم باید برای فروش آن برنامه داشته باشیم و از فرصت‌ها استفاده حداکثری شود.

لزوم اتصال بوشهر به راه‌آهن

وی بر لزوم برنامه‌ریزی برای تولید آب در نیروگاه بوشهر تاکید کرد و افزود: نیروگاه اتمی بوشهر علاوه بر تولید برق می‌تواند به شیرین‌کردن آب دریا برای مصرف اقدام کند و باید در فازهای بعدی دیده شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: استان بوشهر باید به خط ریلی سراسری کشور متصل شود و این برای کل صنعت و اقتصاد کشور مفید است و نباید این طرح در حد وعده‌ها باقی بماند.

وی با بیان اینکه این موضوعات باید جدی گرفته شود اظهار داشت: اگر می‌گوئیم کشور باید جهاد بزرگ برای یک جهش داشته باشد، این فقط یک شعار نیست و نتیجه بررسی‌های هشت‌ساله است و کار مهمی روی آن انجام شده است.

جلیل گفت: لازمه تحقق این مسائل جهاد همگانی و جهش همه کشور است. شهرها و روستاهای ما باید جهش یابند تا شاهد جهش بزرگ در کل کشور باشیم.

اخبار مرتبط

پاسخ جلیلی به سؤالی درباره حضور در دولت رئیسی

رئیسی: تصمیم «سعید جلیلی» نشانگر تعهد انقلابی و اخلاص او بود

سعید جلیلی به نفع رئیسی کناره‌گیری کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha