قهر با «صندوق‌های رأی» راه اصلاح امور نیست

قهر با «صندوق‌های رأی» راه اصلاح امور نیست

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی سازمان دارالقرآن الکریم در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ در گفت‌وگو با پیشکسوتان، نخبگان و فعالان برجسته قرآنی به تبیین مسائل مهمی همچون انتخابات، حق مشارکت مردم در تعیین سرنوشت، اخلاق انتخاباتی و انتخاب اصلح از منظر آموزه‌های دینی و قرآنی پرداخته است. در همین راستا عباس سلیمی «خادم القرآن و پیشکسوت قرآنی کشور» طی گفتگویی با اشاره به نقش اصلی نامزدها در رعایت اخلاق انتخاباتی اظهار داشت: در اخلاق انتخاباتی باید حرمت همه را حفظ کنیم و دیگران را بر خود مقدم بداریم و به رأی تک‌تک آحاد این ملت شریف و بزرگوار، که مشروعیت ما درگرو همراهی آنهاست، احترام بگذاریم.

وی افزود: انتخاب‌کنندگان در کشور ما یک ملت بزرگ، نمونه و فداکار هستند. ملت مقاومی که در تمام برهه‌ها از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تاکنون پای همه سختی‌ها ایستادند و برای برپایی و حفظ این انقلاب بسیار هزینه کردند.

عباس سلیمی بابیان اینکه ما چه بخواهیم چه نخواهیم در ارتباط با بحث انتخابات، سهیم، شریک، مؤثر و در پیشگاه همه رزمندگان، شهدا و ایثارگران پاسخگو باشیم گفت: امروز برخی می‌گویند رأی نمی‌دهند یا صحبت از تحریم انتخابات و عدم مشارکت می‌کنند، اتفاقاً این‌ها سند محکمی است که در کشور آزادی وجود دارد، اما همه باید بدانند که در قبال رأیِ دادن و ندادن‌مان فردا در پیشگاه خداوند حجت داشته باشیم و به‌گونه‌ای تصمیم بگیریم که خداوند پاسخ ما را بپذیرد.

این پیشکسوت قرآنی کشور تصریح کرد: انتخاب‌کنندگان ملت بزرگی هستند که شایسته خدمت‌اند و اگر برخی شعار می‌دهند که مردم ولی‌نعمت ما هستند باید بدانند کسی در اموال ولی‌نعمت خودش دست‌اندازی نمی‌کند و اگر کسی از سوی ولی‌نعمتان به‌عنوان امین و کارگزار انتخاب شود، به بیت‌المال دست‌اندازی نمی‌کند.

وی بابیان اینکه، منتخبین «ولی» مردم نیستند و ازنظر فقهی و حقوقی «وکیل» مردم هستند اظهار داشت: کسی که به‌عنوان رئیس‌جمهور و نماینده انتخاب می‌شود بر مردم ولایت ندارد و وکیل هم باید بداند که اختیارات او در همان حوزه‌ای است که به او در وکالت تفویض می‌شود و اگر کسی که به‌عنوان مسئول در کشور از طریق انتخابات برگزیده می‌شود خارج از حدود اختیارات و وکالتش عملی انجام دهد، از وکالت عزل می‌شود و در برخی موارد ازنظر حقوقی منعزل می‌شود و نیازی نیست عزل به او ابلاغ شود.

عباس سلیمی یادآور شد: توصیه من به همه مسئولان عزیز کشور این است که لااقل یک‌بار هم که شده نامه ۴۵ نهج‌البلاغه را با دقت بخوانند «آیا قناعت به این کنم و دل‌خوش داشته باشم که مرا امیرالمؤمنین بنامند درحالی‌که ممکن است در سرزمین تحت حکومت من شکم‌های گرسنه و جگرهای سوزان وجود داشته باشد». حال یک مسئول چطور می‌تواند شب با خیال راحت بخوابد اما تعداد قابل‌توجهی از مردم در سطل‌های زباله شهرداری به دنبال غذا باشند.

به گفته وی، کار رئیس‌جمهور و مدیر این نیست که هم‌زبان با مردم انتقاد و فهرست مشکلات را بیان کند. بلکه کسی که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود باید هم برای تمام مشکلات و گرفتارهای کشور برنامه قابل‌اجرا و هم‌توان اجرای آن برنامه را داشته باشد.

سلیمی با اشاره به اعضای ستادهای انتخاباتی افزود: این افراد برای معرفی نامزد واجد شرایط به‌عنوان نامزد اصلح به مردم تلاش می‌کنند. لذا خوشا به حال کسانی که برای تحصیل رضای خدا و به‌قصد خدمت به کشور و ملت و اعتلای نظام جمهوری اسلامی در این ستادها کار می‌کنند اما بدا به حال آن چند نفر معدودی که در فکر تقسیم غنایم و گرفتن پست و مسئولیت در این ستادها فعالیت می‌کنند.

وی در پایان گفت: ازآنجاکه انتخابات را تجلی اراده عمومی ملت و رأی را حق و تکلیف می‌دانم، روز ۲۸ خرداد در اولین ساعت پای صندوق رأی حاضر می‌شوم و به یکی از نامزدها تأییدشده رأی می‌دهم. به جوانان نیز می‌گویم که راه اصلاح امور و مقابله با ناهنجاری‌ها، نابسامانی‌ها، مفاسد و مفسدان و حتی اعتراض به عملکرد برخی مدیران ناتوان یا نالایق قهر کردن با انتخابات و صندوق رأی نیست. اتفاقاً باید در انتخابات حضور یافت و رأی داد و حتی اگر فرد ایده‌آل ما در انتخابات پیدا نمی‌شود توصیه عقلایی این است به یکی از نامزدها به‌عنوان «خیر الموجودین» برای حفظ مصلحت و سرنوشت کشور رأی داد و وظایف قانونی آن نامزد را از او مطالبه کرد.

اخبار مرتبط

کتاب گروه جهادی ایران سربلند در انتخابات 1400 رونمایی شد

حضور گسترده مردم در انتخابات دشمن را ناامید کرد

قدردانی خانه کتاب و ادبیات ایران از اهالی فرهنگ، کتاب، نشر و اندیشه

0 نظر

ارسال نظر

capcha