لزوم اصلاح و بازبینی اساسنامه جایزه فناوری مصطفی (ص)

لزوم اصلاح و بازبینی اساسنامه جایزه فناوری مصطفی (ص)

به گزارش سراج24 به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی یازدهمین نشست شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص)، با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و جمعی از اعضای این شورا برگزار و گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته برای برگزاری چهارمین دوره آن ارائه شد.

عاملی در این نشست ضمن تشکر از برگزار کنندگان این جایزه گفت: در چند سال اخیر جایزه مصطفی در زمره جوایز مهم و کلیدی جهانی محسوب می‌شود که کار دشواری بوده و دبیرخانه جایزه در کشف و شناسایی چهره‌های شاخص علمی جهانی موفق عمل کرده است.

وی رعایت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص جایزه جهانی پیامبر اعظم (ص) را لازم دانست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ایرانیان به دلیل فرهنگ میزبانی خوبی که دارند برخی مواقع خودشان را فراموش کرده و دیگران را مرجح می‌دانند. نمی‌توان رتبه جهانی ایران که در سال ۲۰۲۰ تولید علم آن از لحاظ کمی رتبه ۱۵ و از لحاظ رتبه کیفی ۱۲ و در نانو رتبه چهارم پیدا کرده را نادیده گرفت و در اهدای جوایز دانشمندان ایرانی را لحاظ نکرد؛ البته نباید جانبداری در این زمینه کرد ولی نباید دانشمندان داخلی را فراموش کنیم و باید نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم.

عاملی افزود: دانشمندان ما با محدودیت امکانات و منابع خلاقیت‌های بسیار بالایی داشتند، بالاترین امکانات پژوهشی در آمریکا است ولی اگر کسی با امکانات کمتر بتواند خلق اثر علمی کند خود این شاخص است.

وی ادامه داد: بهتر است واقع‌بینانه و عادلانه به ظرفیت‌های دانشمندان همه کشورها توجه شود خصوصاً کشورهایی که از لحاظ شاخص‌های جهانی رتبه بالایی دارند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از استماع گزارش دبیرخانه و هیأت داوران درباره نامزدهای این دوره گفت: باید به رأی داوران اعتماد کرد و جزئیاتی که راجع به افراد گفته شد نشان دهنده این است که افراد وزین و قابل اعتمادی انتخاب شده‌اند؛ هرچند برخی ابهامات و مشکلات در بسط و ارتقای جایزه مطرح است که می‌توان برای دوره‌های بعدی جایزه نسبت به بازبینی و اصلاح اساسنامه اقدام کرد.

لازم به ذکر است، اساسنامه جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص) معروف به جایزه مصطفی (ص) در جلسه ۷۱۴ مورخ ۳۰ خرداد ۹۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان جایزه عالی علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده و محوریت اصلی جایزه، شناسایی و معرفی برترین‌های علم و فناوری جهان اسلام است. این امر از طریق ارزیابی طرح‌های علمی و فناورانه و اعطای جایزه به دانشمندان و متخصصین برتر در سطح جهان اسلام صورت می‌گیرد. به علاوه، این جایزه به دنبال ایجاد فضایی است که در آن صاحبان و متقاضیان فناوری در کشورهای اسلامی حضور یابند و ضمن ارائه دستاوردها و نیازهای خود، زمینه برای تعامل و همکاری بیشتر آنها فراهم شود. جایزه مصطفی (ص) هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام در حوزه‌های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته‌ها اعطا می‌شود.

اخبار مرتبط

واکنش به لغو مصوبه امتیاز فرزندان هیات علمی توسط دیوان عدالت

گاهی اوقات توافقنامه‌ها عملاً در حد یک کاغذ باقی می‌ماند

لزوم بازنگری در تعالیم آموزش و پرورش و مهدکودک‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha