آیت الله علی اکبر کلانتری: لزوم ادامه روند قاطعانه در فرآیند انتخابات شوراهای شهر و روستا

آیت الله علی اکبر کلانتری: لزوم ادامه روند قاطعانه در فرآیند انتخابات شوراهای شهر و روستا

به گزارش سراج24؛ مجلس یازدهم با عنوان مجلس انقلابی کار خود را از سال گذشته آغاز کرد و با توجه به اینکه لازمه انقلابی گری در شرایط کنونی کشور مبارزه و برخورد سفت و سخت با مفاسد در ابعاد و سطوح مختلف می باشد، مجلس در گام نخست با صف کشی در برابر یکی از سردمداران رانت و فساد در کشور، موفق عمل کرد و در اذهان مردم توانست افق های روشنی را تداعی کند.

در سطح استان فارس نیز بوده و هستند بسیار کسانی که در مشی و روش به وی نزدیک بوده که از قضا با همت مجلس انقلابی و توجه ویژه هیئت های اجرایی اقدامات قابل توجهی صورت گرفته و بدون اغماض با چنین افرادی که به ویژه داوطلب شورای شهر شیراز بودند، برخورد شده است.

شورا و شهرداری شیراز با توجه به بودجه کلان آن که بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای سال جاری بسته شده است و به طور قطع در سال‌های آتی نیز با افزایش مواجه خواهد شد، همچنین حوزه نفوذ و حیطه گسترده کاری و فعالیتی، هدف بسیاری از کسانی قرار گرفته که متاسفانه با نیتی جز خدمت به مردم پای به عرصه گذاشته که با هوشیاری و تیزبینی هیئت های اجرایی و نظارت تا به اینجا جلویشان گرفته شده است و امید می رود دستگاه های نظارتی و همچنین هیئت های اجرایی و نظارت با قاطعیتی که تاکنون داشته اند، همچنان رو در روی این مفاسد سینه سپر کرده و بایستند.

*امانت شورای شهر باید به اهل پاکدست آن سپرده شود

نماینده فارس درمجلس خبرگان رهبریدر گفت و گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: با دقت به حیطه اختیارات و وظایف شوراها نظیر انتخاب شهردار، بودجه، ساخت و سازها و موضوعات فرهنگی و اجتماعی می توان به اهمیت انتخابات شوراهای شهر پی برد.

آیت الله علی اکبر کلانتری با بیان اینکه باید افرادی برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر انتخاب شوند که پاکدست، با تقوا و خداترس باشند، تصریح کرد: اعضای شوراهای شهر نباید به هیچ وجه به علایق فردی، گروهی، خانوادگی و حزبی توجه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه عضو شورای اسلامی شهر و روستا باید به معنای واقعی کلمه امانت دار باشد، اذعان داشت: طبق گفته صریح قرآن که می فرماید "إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا" به این معنا که خداوند فرمان می دهد امانات را به اهل آن باید سپرد، لذا عضویت در شورای شهر یکی از امانات مهم است که باید به اهل آن سپرده شود.

این روحانی شناخته شده ادامه داد: اعضای شورای شهر به مدت چهار سال بر مقدرات و مسائل کلان شهر مسلط می شوند و در عرصه های گوناگون ایفای نقش می کنند، لذا بسیار مهم است که چه کسانی در این عرصه حاضر شوند.

وی همچنین گفت: اگر شورای شهرخوبیداشته باشیم، شهردار خوبی نیز خواهیم داشت و اگر شهردار خوبی داشته باشیم، شهر خوبی از جهات مختلف مادی و معنوی خواهیم داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: بنابراین می طلبد مردم در انتخاب اعضای شورای اسلامی شهرها دقت کافی را داشته باشند تا افراد سالم و پاکدست در این جایگاه مهم قرار بگیرند.

وی خطاب به دستگاه ها و گروه‌های ناظر بر انتخابات گفت: مسئولین و متولیان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر بدون هیچگونه حب و بغض، اعمال نظر شخصی و به طور کاملا قاطعانه بر اساس ضوابط و معیارها بررسی های داوطلبان را صورت دهند.

آیت الله کلانتری با تاکید بر برگزاری انتخاباتی سالم عنوان کرد: دستگاه‌ها و گروه های ناظر بر انتخابات باید افرادی را تایید نمایند که مردم با خیالت راحت در انتخابات حاضر شوند.

*متشنج کردن فضا و فشار برای گرفتن تایید صلاحیت داوطلبان قابل قبول نیست

مدیر حوزه های علمیه استان فارس نیز در گفت و گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: با توجه به بعد اسلامی بودن نظام مقدس جمهوری اسلامی در کشورمان و همچنین توجه به حفظ منافع عمومی و ملی و حفظ آبروی کشور ایجاب می کند که مسئولین و مدیران ما در سطوح مختلف از سلامت اخلاقی، مالی، فرهنگی و اجتماعی برخوردار باشند.

حجت الاسلام محمد استوار میمندی ادامه داد: در کنار توانمندی های مدیریتی و اجرایی و در کنار تعهد و دلسوزی برای مردم و کشور، مدیران و مسئولان کشور باید صلاحیت های اخلاقی، مالی، فرهنگی و اجتماعی را نیز داشته باشند.

وی با بیان اینکه اگر فردی می‌خواهد در منصبی همچون نماینده مجلس و عضو شورای اسلامی شهر و روستا قرار گیرد باید از ویژگی های لازم از جمله پاکی و پاکدستی برخوردار باشد، عنوان کرد: اگر جز افراد پاک و پاکدست در این مناصب قرار گیرند، فسادهایی از دل آن بیرون خواهد آمد که مردم نیز به هیچ وجه راضی به آن فسادها و اتفاقات نخواهند بود.

این مقام مسوول با درخواست از داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا مبنی بر تمکین از قانون گفت: ضمن تشکر از دستگاه ها و ارگان هایی که بی وقفه و با تلاش فراوان در حال مبارزه با مفاسد در سطوح مختلف بدون توجه به فرد و جایگاهش هستند، از هیئت های اجرایی و نظارت نیز درخواست می‌شود که در بررسی صلاحیت داوطلبان ششمین انتخابات شوراهای شهر و روستا دقت کامل در پی حفظ منافع مردم و جامعه اسلامی صورت پذیرد.

وی با گلایه مطرح کرد: اگر فرد داوطلبی اعتراضی دارد، همانطور که قانون گفته و ایرادی نیز ندارد، مراحل قانونی شکایت و اعتراض خود را در خصوص بررسی صلاحیت‌ها طی نمایند اما نباید رویه به‌گونه ای باشد که با ارتباط‌گیری‌ها و تحت فشار قرار دادن گروه ها و دستگاه های نظارتی اعتراض خود را پیش ببرند.

مدیر حوزه های علمیه استان فارس اضافه کرد: همچنین متشنج کردن فضای جامعه در برهه کنونی به هیچ وجه به نفع مردم و جامعه نخواهد بود، موضوعی که داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

وی خطاب به دستگاه ها و گروه‌های نظارتی در انتخابات بیان کرد: از دستگاه ها و گروه های نظارتی درخواست دارم در ادامه مسیر انتخابات نیز بدون هیچگونه اغماضی فرآیند انتخابات را با قاطعیت و صلابت پیش ببرند تا انتخاباتی سالم را شاهد باشیم.

*لزوم احراز پاکدستی کاندیداهای شورای شهر شیراز

سخنگوی کارگروه مشترک شورای ائتلاف و شورای وحدت در استان فارس در گفت و گو با فارس با بیان اینکه رد صلاحیت افراد مشکل دار موضوعی طبیعی در همه ادوار انتخابات است، اظهار داشت: هیئت اجرایی و هیئت نظارت با انجام بررسی های لازم درخصوص تایید صلاحیت ها، نتایج را به داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر اعلام کرده اند.

مجید فروردین ادامه داد: در میان چهره های ردصلاحیت شده افرادی از کلیه جناح ها و گروه های سیاسی به چشم می خورد که اغلب آنان نیز توسط هیئت اجرایی منصوب دولت رد شده اند.

وی با بیان اینکه حق قانونی داوطلبانی که رد صلاحیت شده اند مبنی بر اعتراض برای بررسی مجدد باید محفوظ باشد، تصریح کرد: اگر هر کدام از نامزدهای انتخابات اعتراضی به نتیجه بررسی صلاحیت خود توسط هیئت اجرایی و یا هیئت نظارت دارند، باید اعتراض خود را از مجاری قانونی پیگیری می‌کردند.

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در استان فارس همچنین گفت: اما متاسفانه شاهدیم که برخی از کاندیداهای رد صلاحیت شده به جای طی مسیر قانونی به دنبال فشار آوردن به افراد و دستگاه‌های مختلف برای گرفتن تاییدیه خود هستند که لازم است ارگان ها و گروه های نظارتی با قدرت و صلابت عمل کرده و از ورود افرادی که ممکن است شائبه‌های مالی و مسائل دیگر را در کارنامه خود داشته باشند، به شوراهای شهر جلوگیری کنند.

وی متذکر شد: این موضوع در شورای شهر شیراز که بودجه مصوب آن در سال جاری بیش از ۶ هزار میلیارد تومان می باشد، بسیار مهم تر و حساس تر است و حتما باید پاکدستی افراد برای هیئت اجرایی و هیئت نظارت احراز شود.

طبق گفته محمدرضا امیری، فرماندار شهرستان شیراز نتیجه نهایی تایید صلاحیت های داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا در تاریخ ۱۷ خردادماه به طور رسمی اعلام خواهد شد، از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ خرداد داوطلبان امکان تبلیغات را خواهند داشت، ۲۷ خرداد ممنوعیت تبلیغات خواهد بود و روز ۲۸ خرداد انتخابات شوراهای شهر و روستا را همزمان با انتخابات ریاست جمهوری خواهیم داشت.

اخبار مرتبط

خراسان شمالی دومین استان پایبند به مشارکت در انتخابات

شورای نگهبان صحت انتخابات میان‌دوره‌ای آستانه اشرفیه را تایید کرد

تشکر آیت‌الله جنتی از دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات ۱۴۰۰

0 نظر

ارسال نظر

capcha